Տնտեսական զարգացման գաղտնիքը տնտեսության դիվերսիֆիկացիան է
Երեւան/Մեդիամաքս/. Քենեդիի Կառավարման դպրոցի տնտեսական զարգացման ֆակուլտետի պրոֆեսոր Ռիկարդո Հոսմանը այսօր հայաստանյան բուհերի տնտեսագիտական ֆակուլտետների ուսանողների առջեւ բացել է «տնտեսական զարգացման գաղտնիքը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հրավերով Վենեսուելայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Ռիկարդո Հոսմանը ժամանել է Երեւան եւ «Տնտեսական զարգացման գաղտնիքը» թեմայով դասախոսություն անցկացրել ուսանողների համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը նշել է, որ «այսօր մենք ապրում ենք այնպիսի աշխարհում, որտեղ կուտակված գիտելիքը կարող է մեզ տանել դեպի բարգավաճ ապագա»: Նրա խոսքերով, իրավիճակի սթափ գնահատումը ուղու կեսն է:
Ներսես Երիցյանը նկատել է, որ տնտեսական ճգնաժամը բացահայտել է տնտեսության խորը դիվերսիֆիկացման, կապիտալի շուկայի զարգացման, ֆինանսների մատչելիության ապահովման, սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման անհրաժեշտությունը: Նախարարն ընդգծել է, որ այդ պայմաններում առանցքային արժեքը մարդկային ռեսուրսն է, իսկ հաջողության գրավականը` գիտելիքի կուտակումը:
Ռիկարդո Հոսմանը դասախոսության ընթացքում նշել է, որ տնտեսական զարգացման հիմնական գաղտնիքը դիվերսիֆիկացված տնտեսությունն է: Նա ընդգծել է, որ հարուստ երկրները կարող են արտադրել ու արտահանել ավելի բարդ տեխնոլոգիաներ, իսկ աղքատ երկրները` շեշտը դնել պարզ, սակայն բազմազան արտադրանքի վրա:

Секрет экономического развития в диверсификации экономики, заявил в Ереване профессор из Гарварда
Ереван/Медиамакс/. Профессор факультета экономического развития Школы управления Кеннеди Рикардо Хосман открыл сегодня перед студентами экономических факультетов армянских вузов «секрет экономического развития».
Как сообщает Медиамакс, по приглашению министра экономики Армении Нерсеса Ерицяна бывший министр экономики Венесуэлы Рикардо Хосман /Ricardo Hausmann/ прибыл в Ереван и прочел лекцию для армянских студентов на тему «Секрет экономического развития».
Министр экономики Армении Нерсес Ерицян отметил, что «сегодня мы живем в таком мире, когда накопленные знания могут привести нас к процветающему будущему». По его словам, трезвая оценка ситуации - это уже половина пути.
Нерсес Ерицян заметил, что экономический кризис показал необходимость глубокой диверсификации экономики, развитии рынка капитала, обеспечения доступности финансов, развитии социальных инфраструктур. Министр подчеркнул, что стержневой ценностью в данных условиях является человеческий ресурс, а залог успеха заключается в накоплении знаний.
Рикардо Хосман в своей лекции отметил, что основным секретом экономического развития является диверсифицированная экономика. Он подчеркнул, что богатые страны могут производить и экспортировать более сложные технологии, а бедные страны – делать упор на простую, но разнообразную продукцию.