Հայաստանում հարցվածների 53%-ը տեղյակ են Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի մասին
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում բավականին բարձր է տեղեկացվածությունը Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի մասին, այսօր Երեւանում ասել է հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հերմինե Հարությունյանն այդ մասին ասել է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի մասին տեղեկացվածության թեմայով «Ալֆա Պլյուս Քոնսալթինգ» ընկերության կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հետազոտության շնորհանդեսի արդյունքներով:
«Ալֆա Պլյուս Քոնսալթինգ»-ի տնօրեն Ալեքսանդր Պողոսյանը հայտնել է, որ հարցում է անցկացվել 750 չափահաս անձանց շրջանում ՀՀ 9 խոշոր քաղաքներում: Միաժամանակ, հարցվածների շրջանում ավանդատուների տեսակարար կշիռը կազմել է շուրջ 10%:
Հետազոտության համաձայն, հիմնադրամի մասին իրազեկվածությունը հաստատել է հարցվածների 53%-ը: 2006 եւ 2007թթ. անցկացված հետազոտությունների ընթացքում հիմնադրամի մասին իրազեկվածության մակարդակը կազմում էր, համապատասխանաբար, 23% եւ 41%:
Հարցվածների բացարձակ մեծամասնությունը (68%) հիմնադրամի մասին իմացել է հեռուստատեսությունից, 16%-ը` այլ անձանցից, 9%-ը` բանկերում, 2%-ը` թերթերից եւ մեկական տոկոս` ինտերնետից, ռադիոյից եւ հիմնադրամի տպագիր նյութերից:
Հիմնադրամի մասին տեղյակ անձանց 68%-ը գիտի, որ երաշխավորվում է միայն ֆիզիկական անձանց ավանդների հատուցումը, գրեթե նույնքան հարցվածներ (67,1%) գիտեն, որ երաշխավորվում են մինչեւ 2 մլն դրամ կազմող դրամային ավանդները:
Հիմնադրամի մասին տեղյակ անձանց 62%-ը գիտի, որ երաշխավորվում են ֆիզիկական անձանց բոլոր տեսակի ավանդները, իսկ 40%-ը` որ երաշխավորվում են ինչպես դրամով, այնպես էլ արտարժույթով ավանդները:
Անդրադառնալով հարցվածների առաջարկություններին ու ցանկություններին` Ալեքսանդր Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ նրանցից 48%-ը ավանդների երաշխավորման սահմանաչափի կողմնակիցներ է, 38%-ը այն համարում է նորմալ, իսկ 2%-ը նույնիսկ հակված է, որպեսզի սահմանաչափը նվազեցվի: «Հարցվածների 50%-ը ցանկություն է հայտնել, որպեսզի ավանդների երաշխավորման սահմանաչափը միեւնույնը լինի դրամով եւ արտարժույթով ավանդների համար, իսկ 26%-ն այն կարծիքին է, որ նախապատվությունը պետք է տրվի դրամով ավանդներին»,- նշել է Ալեքսանդր Պողոսյանը:
Հիմնադրամի մասին տեղեկացված քաղաքացիների 62%-ը վստահություն է հայտնել, որ հիմնադրամի գոյությունը նպաստում է բանկային համակարգի նկատմամբ վստահության աճին:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսի 17-ին ՀՀ խորհրդարանը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների երաշխավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը: Լրացումների համաձայն, ավելացվելու է քաղաքացիների ավանդների երաշխավորման ծավալը: Եթե նախկինում արտարժութային ավանդների դեպքում երաշխավորվում էին մինչեւ 1 մլն դրամի ավանդները (դրամային համարժեքով), իսկ դրամով ավանդների դեպքում` մինչեւ 2 մլն, ապա այժմ առաջարկվում է դրանք ավելացնել, համապատասխանաբար, մինչեւ 2 մլն եւ 4 մլն:

53% опрошенных в Армении осведомлены о Фонде гарантирования возмещения вкладов
Ереван/Медиамакс/. В Армении есть достаточно высокая осведомленность о Фонде гарантирования возмещения вкладов, заявила сегодня в Ереване директор фонда Эрмине Арутюнян.
Как сообщает Медиамакс, Эрмине Арутюнян сказала об этом по итогам презентации результатов социологического исследования на тему осведомленности о Фонде гарантирования возмещения вкладов, проведенного компанией «Альфа Плюс Консалтинг».
Директор «Альфа Плюс Консалтинг» Александр Погосян сообщил, что анкетирование было проведено среди 750 совершеннолетних респондентов из Еревана в 9 крупных городах Армении. При этом удельный вес вкладчиков среди опрошенных составил около 10%.
Согласно исследованию, осведемленность о фонде подтвердили 53% опрошенных. В ходе предыдущих аналогичных исследований в 2006 и 2007гг. уровень осведомленности о фонде составлял соответственно 23% и 41%.
Абсолютное большинство опрошенных (68%) узнали о фонде по телевидению, 16% - от других людей, 9% - в банках, 2% - из газет и по одному проценту – из интернета, по радио и из печатных материалов фонда.
68% осведомленных о фонде знают, что гарантируется возмещение вкладов только физических лиц, примерно столько же опрошенных (67,1%) знают, что драмовые вклады гарантируются на сумму до 2 млн.
62% осведомленных о фонде респондентов в курсе, что гарантируются все виды депозитов физических лиц, а 40% знают, что гарантируются вклады как в драмах, так и в иностранной валюте.
Обращаясь к предложениям и пожеланиям опрошенных, Александр Погосян сообщил, что 48% из них являются сторонниками повышения лимита гарантирования вкладов, 38%  считают его нормальным, а 2% даже склонны к тому, чтобы лимит был понижен. «50% опрошенных изъявили пожелание, чтобы лимит гарантирования вкладов был одинаковым для депозитов в драмах и иностранной валюте, а 26% придерживаются мнения, что предпочтение должно отдаваться драмовым вкладам»,- отметил Александр Погосян.
62% осведомленных о фонде респондентов выразили уверенность, что существование фонда способствует росту доверия к банковской системе.
Напомним, что 17 мая текущего года парламент Армении принял в первом чтении изменения и дополнения в закон «О гарантировании банковских вкладов физических лиц». Согласно поправкам, будет увеличен размер гарантирования вкладов граждан. Если ранее в случае валютных депозитов гарантировались вклады на сумму до 1 млн. в драмовом эквиваленте, а для вкладов в драмах– до 2 млн., то теперь предлагается их увеличение до 2 млн. и 4 млн. драмов соответственно.