Երեւանի ՋԷԿ-ում կայացել է համակցված շոգեգազային ցիկլով էլեկտրակայանի պաշտոնական բացումը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Երեւանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով էլեկտրակայանի հանդիսավոր բացմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ասել է, որ նոր էներգաբլոկը Հայաստանի համար ունի բացառիկ տնտեսական, էներգետիկ եւ սոցիալական նշանակություն: Նրա խոսքերով, Ճապոնիայի կառավարության հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանում կառուցվել է Արեւելյան Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավային Կովկասի լավագույն էներգաբլոկը:
Արմեն Մովսիսյանը հիշեցրել է, որ ծրագրի իրականացման նպատակով 2005թ. մարտի 29-ին Հայաստանի կառավարության եւ Միջազգային համագործակցության Ճապոնիայի բանկի միջեւ ստորագրվել է $26 409 մլն-ի վարկային պայմանագիր: Ավելի ուշ ստորագրվել է լրացուցիչ վարկային միջոցների տրամադրման մասին պայմանագիր: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի իրականացմանն ուղղվելու է $240-250 մլն:
Նախարարի խոսքերով, էլեկտրակայանի դրվածքային ընդհանուր հզորությունը կկազմի 271,7 ՄՎտ, իսկ դրվածքային էլեկտրական հզորությունը` 242 ՄՎտ:
Արմեն Մովսիսյանը տեղեկացրել է, որ 1 կՎտ/ժ-ի արտադրության համար նոր էներգաբլոկը կծախսի 2-2,3 անգամ քիչ վառելիք (բնական գազ), քան ներկայումս Հայաստանում գործող ջերմաէլեկտրակայանները, ինչը թույլ կտա պահպանել էլեկտրաէներգիայի գործող սակագինը` անկախ ներկրվող բնական գազի գնից:
Նոր էներգաբլոկի շինարարությունն իրականացրել է Mitsui&Co (Ճապոնիա) եւ LTD GS Engineering&Construction (Կորեա) ընկերությունների կոնսորցիումը:

На Ереванской ТЭЦ состоялось открытие нового энергоблока
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в торжественном открытии теплогазового энергоблока комбинированного цикла Ереванской ТЭЦ.
Как сообщает Медиамакс, министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян заявил на церемонии, что новый энергоблок имеет исключительное экономическое, энергетическое и социальное значение для Армении. По его словам, благодаря сотрудничеству с правительством Японии в Армении построен лучший в Восточной Европе, Центральной Азии и на Южном Кавказе энергоблок.
Армен Мовсисян напомнил, что в целях реализации программы 29 марта 2005 года между правительством Армении и Японским банком международного развития был подписан кредитный договор на сумму $26 409 млн. Позже был подписан договор о предоставлении дополнительных кредитных средств. В общей сложности, на реализацию проекта будет направлено $240-250 млн.
По словам министра, установленная общая мощность электростанции составит 271.7 МВт, а установленная электрическая мощность – 242 МВт.
Армен Мовсисян сообщил,  что для производства 1кВт/ч новый энергоблок будет расходовать в 2-2,3 раза меньше топлива (природного газа), чем эксплуатируемые в настоящее время в Армении теплоэлектростанции, что позволит сохранить действующий тариф на электроэнергию вне зависимости от цены на импортируемый природный газ.
Строительство нового энергоблока осуществил консорциум компаний Mitsui&Co (Япония) и LTD GS Engineering&Construction (Корея).