Մարտի 18-ին Հայաստանում կկայանա «Կենգուրու 2010» մաթեմատիկական մրցույթը
Երեւան/Մդիամաքս/. Մարտի 18-ին այաստանում կկայանա «Կենգուրու 2010» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է Հայաստանում միջազգային մրցույթի բացառիկ կազմակերպիչը հանդիսացող  «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, այս տարի մրցույթին մասնակցության հայտ են ներկայացրել 39 400 աշակերտներ երկրի 900 դպրոցներից:
Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ տարեցտարի միջազգային մրցույթը վերածվում է Հայաստանում մանկական կրթական շարժման:
«Նախորդ տարի, երբ «Կենգուրուն» առաջին անգամ էր պաշտոնապես անցկացվում Հայաստանում, մասնակիցների թիվը 30 հազար էր 570 դպրոցներից, ինչը գերազանցել էր կազմակերպիչների ակնկալիքները: Այս տարի մենք համոզվեցինք, որ մեր երեխաների համար կրթությունն ամենեւին էր վերջին տեղում չէ, եւ հայ դպրոցականները սիրով եւ ոգեւորությամբ են մասնակցում աշխարհի ամենատարածված մրցույթին»,- ասել է Դավիթ Սահակյանը:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանն ասել է, որ կրթական բարեփոխումների համատեքստում ողջունելի է ցանկացած ծրագիր` ուղղված աշակերտների շրջանում կրթության խթանմանն ու գնահատմանը: Նրա խոսքերով, «Կենգուրու» միջազգային մրցույթը կարեւոր է նրանով, որ դպրոցականների մոտ սերմանում է սեր մաթեմատիկայի նկատմամբ:
Դավիթ Սահակյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի մրցութային խնդիրները կլինեն ինչպես հայերեն, այնպես էլ ռուսերեն լեզուներով, ինչը հնարավոր է դարձել Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը կից գործող «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» կազմակերպության հետ համագործակցության շնորհիվ: Նա նշել է նաեւ, որ կազմակերպչական գործընթացում ակտիվորեն ներգրավված է մրցույթի գլխավոր հովանավոր «ՎՏԲ Հայաստան Բանկը», որի մարզային մասնաճյուղերից դպրոցները կստանան մրցութային փաթեթները:
Դավիթ Սահակյանը տեղեկացրել է, որ մայիսին լույս կտեսնի մաթեմատիկական մրցույթի առաջին խնդրագիրքը, որում կներկայացվեն 2007-2009թ թ. մրցութային խնդիրներն ու դրանց պատասխանները: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դպրոցներում այս տարի կանցկացվի «Կենգուրու» փորձնական մրցույթը:

18 марта в школах Армении пройдет математический конкурс «Кенгуру 2010»
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщил исполнительный директор образовательного фонда «Айб» - эксклюзивного организатора международного конкурса в Армении - Давид Саакян.
По его словам, в этом году заявку на участие в конкурсе представили 39 400 учеников из 900 школ страны.
Давид Саакян сказал, что из года в год международный конкурс перерастает в детское образовательное движение в Армении.
«В прошлом году, когда «Кенгуру» впервые официально был проведен в Армении, число участников составило 30 тысяч из 570 школ, что превзошло ожидание организаторов. В этом году мы убедились, что образование отнюдь не на последнем месте для наших детей, и армянские школьники с любовью и воодушевлением участвуют в самом массовом в мире конкурсе»,- сказал Давид Саакян.
Начальник управления общего образования министерства образования и науки Армении Нарине Оганисян сказала, что в контексте образовательных реформ приветствуется любая программа, направленная на стимулирование и оценку образования среди учеников. По ее словам, международный конкурс «Кенгуру» важен тем, что прививает у школьников любовь к математике.
Давид Саакян сообщил, что в этом году конкурсные задачи будут как на армянском, так и на русском языках, что стало возможно благодаря сотрудничеству с организацией «Россотрудничество», действующей при посольстве России в Армении. Он также отметил, что в организационном процессе активно задействован главный спонсор конкурса «ВТБ Банк Армения», из областных филиалов которого школы получат конкурсные пакеты.
Давид Саакян сообщил, что в мае выйдет первый задачник математического конкурса, в котором будут представлены конкурсные задачи с ответами 2007-2009 годов. В школах же Нагорно-Карабахской Республики в этом году пройдет пилотный конкурс «Кенгуру».