Կառավարությունը Հիփոթեքային ընկերությանը տրամադրել է 60.5 մլրդ դրամ
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունը ռուսաստանյան կայունացնող վարկի միջոցներից 60.5 մլրդ դրամ է հատկացրել Կենտրոնական բանկին` Հիփոթեքային ընկերության վարկային պորտֆելն ապահովելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը:
Նրա խոսքերով, հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում կառավարությունը սկսել է խթանիչ քայլեր ձեռնարկել կապիտալ շինարարության վերածնման համար: Մի կողմից, կառավարությունը պետական երաշխիքներ է տրամադրում շինարարական ընկերությունների վարկավորման նպատակով, մյուս կողմից ֆինանսավորում է Հիփոթեքային ընկերությանը ՀՀ առեւտրային բանկերին մատչելի վարկեր տրամադրելու համար:
Փոխնախարարը հայտնել է, որ Հիփոթեքային ընկերությունը հատկացված միջոցներից արդեն շուրջ 15 մլրդ դրամ է տրամադրել հիփոթեքային վարկերի տեսքով: “Այդ համատեքստում կարեւոր է առեւտրային բանկերի ագրեսիվ պահվածքը, որոնք անմիջական դեր են խաղում իրական հատվածում վարկային միջոցների տարածման գործում”, - ասել է Վարդան Արամյանը:
Փոխնախարարը առեւտրային բանկերին կոչ է արել “չսպասել վարկառուների”, այլ անցնել ավելի ճկուն մարքեթինգային քաղաքականության` տնտեսվարող սուբյեկտների ներգրավման նպատակով:

Правительство Армении предоставило Ипотечной компании 60.5 млрд драмов
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении предоставило 60.5 млрд драмов из средств российского стабилизационного кредита Центральному банку страны для обеспечении кредитного портфеля Ипотечной компании.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщил замминистра финансов Армении Вардан Арамян.
По его словам, в рамках антикризисных мероприятий правительство начало осуществлять стимулирующие шаги для возрождения капитального строительства. С одной стороны, правительство предоставляет государственные гарантии для кредитования строительных компаний, с другой – финансирует Ипотечную компанию для предоставления доступных кредитов коммерческим банкам Армении.
Замминистра сообщил, что из выделенных средств Ипотечная компания уже предоставила около 15 млрд. драмов в виде ипотечных кредитов. “В данном контексте важно агрессивное поведение коммерческих банков, которые играют непосредственную в деле распространения кредитных средств в реальном секторе”,- сказал Вардан Арамян.
Замминистра призвал коммерческие банки не “ждать кредиторов”, а перейти к более гибкой маркетинговой политике для привлечения хозяйствующих субъектов.