ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելը մայիսին կրճատվել է 11 մլրդ 286 մլն դրամով
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ առեւտրային բանկերի վարկային պորտֆելը 2009թ. մայիսի վերջի դրությամբ կազմել է 634 մլրդ 533 մլն դրամ`ապրիլի համեմատ կրճատվելով 11 մլրդ 286 մլն դրամով:
Այս տարվա մարտի համեմատ ՀՀ բանկերի վարկային պորտֆելը կրճատվել է 20 մլրդ 578 մլն դրամով:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում, բանկերի կողմից արտարժույթով տրամադրված վարկերի ծավալը մայիսի վերջի դրությամբ կազմել է 345 մլրդ 347 մլն դրամ, արտարժույթով տրամադրված վարկերի ծավալը` 319 մլրդ 186 մլն դրամ:
2009թ. մայիսի վերջի դրությամբ ՀՀ վարկային կազմակերպությունների տրամադրած վարկերի ծավալը կազմել է 60 մլրդ 130 մլն դրամ` ապրիլի համեմատ կրճատվելով 1 մլրդ 185 մլն դրամով:
ՀՀ բանկային համակարգի հաճախորդների թիվն այս տարվա ապրիլի վերջին կազմել է 1 046 688` մարտի համեմատ աճելով 5 572-ով:
Այս տարվա մայիսին ՀՀ բանկային համակարգի ծախսերը գերազանցել են եկամուտները 7 մլրդ 455.8 դրամով` կազմելով 854 մլրդ 486.7 դրամ:

Кредитный портфель армянских банков сократился в мае на 11 млрд 286 млн драмов
Ереван /Медиамакс/. Кредитный портфель коммерческих банков Армении в конце мая 2009 года составил 634 млрд 533 млн драмов, сократившись по сравнению с апрелем на 11млрд 286 млн драмов.
По сравнению с мартом текущего года кредитный портфель банков Армении сократился на 20 млрд 578 млн драмов.
Как сообщили Медиамакс в Национальной службе статистики Армении, объем кредитов, предоставленных банками в иностранной валюте по состоянию на конец мая составил 315 млрд 347 млн драмов, в национальной валюте – 319 млрд 186 млн драмов.
Объем кредитов, выданных кредитными организациями Армении по состоянию на конец мая 2009 года составил 60 млрд 130 млн драмов, сократившись по сравнению с апрелем на  1 млрд 185 млн драмов.
Число клиентов банковской системы Армении составило в конце апреля текущего года 1 046 688, увеличившись по сравнению с мартом на 5 572.
В январе мае текущего года расходы банковской системы Армении превылиси доходы на 7 млрд 455,8 млн драмов, составив 854 млрд 486,7 млн драмов.