ՎԶԵԲ-ը կավելացնի օժանդակությունը ՀՀ բանկերին
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009-2010թթ.-ին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը /ՎԶԵԲ/ ՀՀ տնտեսության տարբեր ոլորտներում ավելի քան 30 նախագծերի իրագործման ուղղությամբ կներդնի € 180 մլն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այդ մասին ասվում է Հայաստանին վերաբերող ՎԶԵԲ-ի նորացված ռազմավարության մեջ, որի շրջանակներում բանկը մտադիր է ուշադրությունը սեւեռել այն ոլորտների վրա, որոնք ունակ են մեղմել տնտեսական անկման ազդեցությունը Հայաստանի վրա:
ՎԶԵԲ-ը նշում է, որ ճգնաժամի դեմ պայքարում Հայաստանի հիմնական հույսը փոքր եւ միջին բիզնեսի հետագա զարգացումն է: ՎԶԵԲ-ը նախատեսում է ֆինանսավորել մասնավոր միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունները տեղական գործընկեր բանկերի միջոցով:
ՎԶԵԲ-ը ավելացնելու է օժանդակությունը հայաստանյան բանկերին` վարկերի տրամադրման, առաջատար բանկերում մասնաբաժինների ձեռք բերման եւ բանկային հատվածի կոնսոլիդացումը խրախուսելու եղանակով:
ՎԶԵԲ-ն ընդգծում է Հայաստանում գործարար կլիմայի բարելավման գործընթացի ինտենսիֆիկացման անհրաժեշտությունը` մատնանշելով, մասնավորապես, տնտեսության դիվերսիֆիկացման, արտահանման համար նախատեսված արտադրանքի մրցունակության բարձրացման, մենաշնորհների սահմանափակման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ֆինանսական հատվածի ուժեղացման եւ հասարակական ենթակառույցների առեւտրականացմանը նպաստելու անհրաժեշտությունը:

ЕБРР усилит содействие армянским банкам
Ереван /Медиамакс/. В 2009-2010 гг. Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) проинвестирует €180 млн в реализацию более 30-и проектов в различных сферах экономики Армении.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в обновленной стратегии ЕБРР по Армении, в рамках которой банк намеревается сфокусировать свое внимание на сферах, способных смягчить воздействие на Армению экономического спада.
ЕБРР отмечает, что главной надеждой Армении в борьбе с кризисом является дальнейшее развитие малого и среднего бизнеса. ЕБРР планирует финансировать частные микро, малые и средние предприятия посредством местных банков-партнеров.
ЕБРР также усилит содействие армянским банкам путем предоставления кредитов, приобретения долевого участия в лидирующих банках и поощрения консолидации банковского сектора.
ЕБРР подчеркивает необходимость интенсификации процесса улучшения делового климата в Армении, указывая, в частности, на необходимость диверсификации экономики, повышение конкурентоспособности экспортно-ориентированной продукции, ограничение монополий, борьбы с коррупцией, усиления финансового сектора и поддержки коммерциализации общественных инфраструктур.