“Ամերիաբանկը” ծրագրում է պարտատոմսեր թողարկել մինչեւ 2009թ. ավարտը
Երևան /Մեդիամաքս/. “Ամերիաբանկը” ծրագրում է պարտատոմսեր թողարկել մինչեւ 2009թ. ավարտը, ասել է բանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Արտակ Հանեսյանն ասել է, որ “ներկայումս պարտատոմսերի թողարկումն իմաստ չունի, քանի որ թույլատրված բացառապես դրամական պարտատաոմսերի պարագայում հավանական թողարկողներին ավելի հարմար է տարեկան 12% տոկոսադրույքը, իսկ ներդրողներին անհրաժեշտ է նվազագույնը 16% եկամուտ”:
Արտակ Հանեսյանը տեղեկացրել է, որ “Ամերիաբանկի” պարտատոմսերի տոկոսադրույքը բարձր է լինելու բանկի դրամային ավանդների տոկոսադրույքից, որը կազմում է 11%: Գլխավոր տնօրենը նշել է նաեւ, որ թողարկումն ունենալու է ԱՄՆ-ի Զարգացման միջազգային գործակալության (USAID) 50 տոկոսանոց երաշխիքը:

«Америабанк» планирует эмиссию облигаций к концу 2009-го года
Ереван /Медиамакс/. «Америабанк» планирует провести эмиссию облигаций к концу 2009-го года, сообщил на встрече с журналистами генеральный директор банка Артак Анесян.
Как сообщает агентство Медиамакс, Артак Анесян сказал, что «в настоящее время выпускать облигации не имеет смыла, поскольку в условиях, когда разрешена эмиссия исключительно драмовых облигаций, потенциальным эмитентам удобна годовая ставка в 12%, а инвесторам нужен доход как минимум в 16% годовых».
Артак Анесян сообщил, что годовая ставка облигаций «Америабанка» будет выше ставки по драмовым вкладам, составляющим в банке 11%. Гендиректор банка также отметил, что эмиссия будет иметь 50%-ную гарантию Агентства США по международному развитию (USAID).