Վրաստանի նախագահի կողմից ՀՀ տնտեսությանը տրված որակումները “բացարձակապես անհիմն են”
Երեւան /Մեդիամաքս/. Զվարճանքների կենտրոնի բացման ժամանակ Վրաստանի նախագահի կողմից Հայաստանի տնտեսությանը տրված որակումները “բացարձակապես անհիմն են”:
Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Սամվել Ֆարմանյանը` ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով “Հայաստանի տնտեսության փլուզման” մասին Վրաստանի նախագահի հայտարարությունը:
“Մյուս կողմից, չեմ կարծում, թե նման որակումներ տալը լավագույն տարբերակն է Վրաստանում առկա բազմապիսի խնդիրներից սեփական ժողովրդի ուշադրությունը շեղելու համար”,- հայտարարել է ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղարը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքերով, ՀՀ նախագահին բազմիցս են հարցեր ուղղվել մեր հարեւան երկրների ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ:
“Ինչպես նկատել եք, ՀՀ նախագահը նման խնդիրների շուրջ երբեք չի արտահայտվել, որքան էլ այս կամ այն իրավիճակում դա հրապուրիչ թվա` այդ խնդիրների մեկնաբանությունը թողնելով վերլուծաբաններին ու տվյալ երկրի պետական, քաղաքական գործիչներին: Քաղաքական կոռեկտությունը հենց սա է ենթադրում”,- ընդգծել է Սամվել Ֆարմանյանը:
Վրաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարն ասել է, որ Միխաիլ Սահակաշվիլիի “հայտարարությունը սխալ է ընկալվել”
Վրաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Ալանա Գագլոեւան ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ “Վրաստանի նախագահի խոսքերը ՀՀ կառավարությանը վիրավորելու միտում չեն ունեցել”:
Ալանա Գագլոեւան այս մասին ասել է` ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Վրաստանի նախագահի խոսքերն այն մասին, որ “Հայաստանի տնտեսությունը կործանվել է”:
“Վրաստանի նախագահի ելույթը պայմանավորված էր տարածաշրջանային կոնկրետ տնտեսական իրադարձություններով: Քանի որ Հայաստանի ազգային արժույթն արժեզրկվել է, դա, մեր կարծիքով, ազդել է ՀՀ ողջ տնտեսական իրավիճակի վրա: Միխաիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է նաեւ այն մասին, որ Վրաստանի տնտեսությունն ավելի պաշտպանված է, քանի որ Ռուսաստանի հետ Վրաստանի առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ծավալն այնպիսին չէ, ինչպիսին Հայաստանինը: Այսպիսով, Վրաստանի նախագահի խոսքերը ՀՀ կառավարությանը վիրավորելու միտում չեն ունեցել”, - ասել է մամուլի քարտուղարը:
Պատասպանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին այն մասին, թե արդյո±ք Վրաստանի նախագահն իրոք ասել է, որ “Հայաստանի տնտեսությունը կործանվել է”, Ալանա Գագլոեւան ասել է հետեւյալը.

Оценки, данные армянской экономике президентом Грузии, «совершенно беспочвенны»
Ереван /Медиамакс/. «Оценки, данные экономике Армении президентом Грузии на открытии развлекательного центра, совершенно беспочвенны».
Об этом заявил сегодня пресс-секретарь президента Армении Самвел Фарманян, комментируя по просьбе Медиамакс заявление грузинского президента о «крахе армянской экономики».
«С другой стороны, не думаю, что такого рода оценки - лучший способ, чтобы отвлечь внимание собственного народа от различных проблем, существующих в Грузии», - заявил пресс-секретарь армянского президента.
По его словам, президенту Армении много раз задавали вопросы относительно внутриполитической и социально-экономической ситуации в странах-соседях.
«Как вы заметили, президент Армении никогда не высказывался по таким темам, насколько бы заманчивым это не казалось в той или иной ситуации, оставляя комментарии по этим вопросам аналитикам, а также государственным и политическим деятелям данной страны. Именно это предполагает политическая корректность»,- отметил Самвел Фарманян. --0--
Пресс-секретарь президента Грузии заявила, что заявление Михаила Саакашвили «было неправильно понято»
Пресс-секретарь президента Грузии Алана Гаглоева заявила в интервью агентству Медиамакс, что «слова Михаила Саакашвили были сказаны не в обиду правительству Армении».
Алана Гаглоева сказала об этом, комментируя по просьбе Медиамакс заявление президента Грузии о «крахе армянской экономики».
«Выступление президента Грузии было связано с конкретными экономическими событиями в регионе. Поскольку национальная валюта Армении была девальвирована, это, на наш взгляд, отразилось на экономической ситуации в Армении в целом. Михаил Саакашвили также заявил о том, что экономика Грузии является более защищенной, поскольку у Грузии не такой объем торгово-экономических отношений с Россией, как у Армении. Таким образом, слова президента Грузии были сказаны не в обиду правительству Армении», - заявила пресс-секретарь.
Отвечая на вопрос Медиамакс о том, говорил ли президент Грузии о том, что «экономика Армении потерпела крах», Алана Гаглоева сказала следующее: «Скорее всего, заявление президента Грузии было неправильно понято».