Իդրամը ֆինանսական գրագիտության դաս է անցկացրել ՌոբոՏոնի մասնակիցների համար
Իդրամը եւ IDBank-ը շարունակում են շուրջ երկու տարի առաջ մեկնարկած ֆինանսական գրագիտության արշավը։ Այս տարվա առաջին հանդիպումն անցկացվել է առցանց ձեւաչափով՝ ՌոբոՏոն մրցույթի 8-10 տարեկան մասնակիցների հետ։
Սա կրտսեր տարիքային խմբի հետ վեբինարի առաջին փորձն էր, որի ընթացքում երեխաները ծանոթացել են ֆինանսական կարեւոր հասկացությունների՝ բյուջետավորման, խնայողությունների եւ նպատակային ծախսելու կարեւորությանը, ինչպես նաեւ քննարկվեցին թվային միջավայրում զգուշավոր լինելու կանոնները։
«Դեռեւս անցած տարի Mind centre-ի կողմից իրականացվեց ՌոբոՏոն մրցույթը, որին մասնակցեց շուրջ 200 երեխա, եւ Իդրամը միջոցառման աջակիցների շարքում էր։ Կար նաեւ պայմանավորվածություն, որ մասնակից երեխաների համար մենք կանցկացնենք վեբինարներ ու ֆինանսական գրագիտության թեմայով հանդիպումներ։ Եվ ահա այսօր կայացավ մեր առաջին դասը։ Շատ ուրախալի է, որ երեխաներն ակտիվ էին, հարցեր էին ուղղում, օրինակներ էին բերում եւ բավականին տեղեկացված էին, օրինակ, զեղծարարության տեսակներից, ֆինանսական հասկացություններից եւ այլն։ Մենք շարունակաբար կազմակերպում ենք նման հանդիպումներ տարբեր տարիքային խմբերում՝ թե՛ երեխաների, թե՛ մեծահասակների համար, քանի որ մեր սոցիալական պատասխանատվության գլխավոր ուղղություններից մեկը հենց ֆինանսական ու թվային գրագիտությունն է»,- ասել է IDBank-ի եւ Իդրամի հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը:

26.01.2026 | 16:30 Главная страница / Новости /
Idram и IDBank продолжают кампанию по повышению финансовой грамотности, запущенную около двух лет назад. В этом году первая встреча в рамках инициативы прошла в онлайн-формате и была организована для участников программы Roboton в возрасте 8-10 лет.
Это стал первый опыт проведения вебинара для столь юной аудитории. В ходе урока детям в доступной и интерактивной форме были представлены ключевые финансовые понятия: важность планирования бюджета, сбережений и целевых расходов, а также основы безопасного поведения в цифровой среде.
«В прошлом году Mind Centre провел конкурс Roboton, в котором приняли участие около 200 детей, и Idram выступил одним из спонсоров мероприятия. Тогда же была достигнута договоренность о проведении вебинаров и встреч по финансовой грамотности для участников программы. Сегодня состоялся наш первый урок, и было особенно приятно видеть, насколько активно дети вовлекались в процесс: они задавали вопросы, приводили примеры и демонстрировали хорошую осведомленность, в том числе о видах мошенничества и базовых финансовых понятиях. Мы регулярно организуем подобные встречи для разных возрастных групп — как для детей, так и для взрослых, поскольку финансовая и цифровая грамотность является одним из ключевых направлений нашей социальной ответственности», - отметила руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян.