Ուժի մեջ է մտել ԵԱՏՄ եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագիրը
2025 թվականի մայիսի 15-ին ուժի մեջ է մտել Եվրասիական տնտեսական միության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջեւ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը։
Այն փոխարինել է 2019 թվականից գործող սահմանափակ ապրանքային ծածկույթով ժամանակավոր համաձայնագիրը եւ «իրանական շուկա մուտք գործելու համար բացառիկ պայմաններ» կապահովի, ասվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հաղորդագրությունում։ Միությունից Իրան մատակարարվող ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքի միջին դրույքաչափը 20%-ից կնվազի մինչեւ 4.5%։
«Համաձայնագրի իրագործման շրջանակներում կողմերն արդեն սկսել են կազմակերպել Համատեղ կոմիտեի առաջին նիստը, որը նախատեսված է անցկացնել 2025 թվականի երկրորդ կեսին եւ քննարկել առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման հարցերը», - նշել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առեւտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը։
Մասնագետների գնահատմամբ՝ համաձայնագրի իրականացումը թույլ կտա ԵԱՏՄ եւ Իրանի առեւտրաշրջանառությունը միջնաժամկետ հեռանկարում հասցնել տարեկան $12 միլիարդի։

Вступило в силу соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном
15 мая 2025 года вступило в силу Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Исламской Республикой Иран.
Оно заменило действовавшее с 2019 года временное соглашение с ограниченным товарным охватом и создаст для производителей стран ЕАЭС «уникальные условия доступа на иранский рынок», говорится сообщении Евразийской экономической комиссии. Средняя ставка ввозной таможенной пошлины в отношении товаров, поставляемых из Союза в Иран, снизится с 20% до 4,5%.
«В рамках имплементации соглашения стороны уже приступили к организации первого заседания Совместного комитета, запланированного на вторую половину 2025 года, в ходе которого планируется обсудить конкретные вопросы дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества», – отметил министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев.
По оценкам экспертов, реализация Соглашения позволит в среднесрочной перспективе довести товарооборот между ЕАЭС и Ираном до $ 12 млрд в год.