Fed-ը բարձրացրել է տոկոսադրույքը եւ վատթարացրել ԱՄՆ տնտեսության աճի կանխատեսումը
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (Fed) բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքի միջակայքը 25 բազիսային կետով՝ մինչեւ տարեկան 4,75-5%: Սա տոկոսադրույքի իններորդ բարձրացումն է 2022 թվականի սկզբից ի վեր։
Բաց շուկայի դաշնային կոմիտեի (Federal Open Market Committee, FOMC) հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ դրամավարկային քաղաքականության որոշակի լրացուցիչ խստացումը կարող է նպաստել գնաճի՝ 2% թիրախին հասնելու համար:
Fed-ը կարծում է, որ ԱՄՆ բանկային համակարգը մնում է ամուր եւ կայուն: Միաժամանակ, հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բանկային շուկայում ստեղծված ծանր իրավիճակը կարող է հանգեցնել վարկային պայմանների խստացման, ինչպես նաեւ ճնշում գործադրել տնտեսական ակտիվության եւ գնաճի վրա։
«Վերջին իրադարձությունները, հավանաբար, կխստացնեն տնային տնտեսությունների եւ ձեռնարկությունների համար վարկային պայմանները ու ճնշում կգործադրեն տնտեսական ակտիվության եւ գնաճի վրա: Այս ազդեցությունների չափը պարզ չէ: Կոմիտեն նախկինի պես շատ ուշադիր է գնաճային ռիսկերի նկատմամբ»,- ասված է Fed-ի հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Frank Media-ն:
Կոմիտեի կանխատեսմամբ՝ 2023 թվականին տոկոսադրույքը կարող է մոտենալ 6% ցուցանիշին, սակայն հետագա տարիներին այն կնվազի։
Fed-ը նաեւ վատթարացրել է ԱՄՆ ՀՆԱ-ի կանխատեսումը՝ նվազեցնելով 2023 թվականի համար տնտեսության կանխատեսվող աճը 0,5%-ից մինչեւ 0,4%։ Վատթարացել է նաեւ 2024 թվականի կանխատեսումը՝ 1,6%-ից մինչեւ 1,2%: Սակայն 2025 թվականի համար Fed-ը տնտեսական աճի իր կանխատեսումը 1,8%-ից բարձրացրել է մինչեւ 1,9%։
Վատթարացել է նաեւ 2023 թվականի գնաճի կանխատեսումը` 3,1%-ից մինչեւ 3,3%: Միաժամանակ, 2024 եւ 2025 թվականների համար այս ցուցանիշի կանխատեսումը մնացել է անփոփոխ։

ФРС США повысила ставку и ухудшила прогноз экономического роста
Федеральная резервная система (ФРС) США повысила диапазон базовой ставки на 25 базисных пунктов - до 4,75-5% годовых. Это уже девятое повышение ставки с начала 2022 года.
В сообщении Федерального комитета открытого рынка (Federal Open Market Committee, FOMC) отмечается, что некоторое дополнительное ужесточение денежно-кредитной политики может быть уместным для достижения таргета инфляции в 2%.
ФРС считает, что банковская система США остается крепкой и устойчивой. При этом в сообщении отмечается, что тяжелая ситуация на банковском рынке может привести к ужесточению кредитных условий, а также может оказать давление на экономическую активность и инфляцию.
«Недавние события, вероятно, приведут к ужесточению кредитных условий для домашних хозяйств и предприятий и окажут давление на экономическую активность, найм и инфляцию. Степень этих эффектов неясна. Комитет по-прежнему очень внимательно относится к инфляционным рискам»,- говорится в сообщении ФРС, которое приводит Frank Media.
По прогнозам комитета, в 2023 году ставка может приблизиться к значению в 6%, но в последующие года она будет снижаться.
Также ФРС ухудшила прогноз по ВВП США, уменьшив прогнозируемый рост экономики по итогам 2023 года с 0,5% до 0,4%. Также был ухудшен прогноз и на 2024 год – с 1,6% до 1,2%. Однако на 2025 год ФРС повысил свой прогноз по росту экономики с 1,8% до 1,9%.
Ухудшен был и прогноз по инфляции на 2023 год – с 3,1% до 3,3%. При этом на 2024 и 2025 года прогноз этого показателя остался без изменений.