Ավստրիայի ԱԳ նախարար. Raiffeisen-ն ինքնուրույն պետք է որոշի ՌԴ-ն լքելու հարցը
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը կարծում է, որ ավստրիական Raiffeisen Bank International (RBI) բանկային խումբը պետք է ինքնուրույն որոշումներ կայացնի ռուսաստանյան շուկայից դուրս գալու վերաբերյալ։
Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարն ասել է Der Standard թերթին տված հարցազրույցում։
«Ես կապի մեջ եմ RBI-ի հետ, որն, ի վերջո, պետք է ինքնուրույն որոշում կայացնի, թե ինչպես է վարվում այս պարագայում: Իմ կարծիքով, մինչ այժմ բանկը ողջամտորեն է գործել. սպասել է, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը եւ դիտարկել բոլոր սցենարները»,- ընդգծել է նախարարը։
Ալեքսանդր Շալենբերգը նշել է, որ արտասահմանյան ընկերությունների 10%-ից էլ պակասն է լքել ռուսաստանյան շուկան, մնացածը շարունակում է աշխատել Ռուսաստանում։
Raiffeisen-ի գործադիր տնօրեն Յոհան Շտրոբլը Financial Times-ի հետ զրույցում վերջերս ասել էր. «Մի կողմից, մենք ունենք շատ լավ արդյունքներ, բայց մյուս կողմից՝ հսկայական խնդիրներ»:
Թերթի տվյալներով՝ Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ գործողության սկզբից մեկ տարվա ընթացքում Raiffeisenbank-ը խզել է հարաբերությունները ռուսաստանյան մոտ 30 խոշոր հաճախորդի՝ «օլիգարխների եւ բիզնեսի» հետ, ինչպես նաեւ 30%-ով կրճատել է ռուսաստանյան բիզնեսի վարկավորումը։
Սակայն, ինչպես գրում էր թերթը, պարզ չէ՝ արդյոք բանկը կկարողանա հետագայում եւս կրճատել վարկավորումը Ռուսաստանում։ Շտրոբլը, մեկնաբանելով այս իրավիճակը, նշել էր, որ բացված վարկային գծերի բացակայությունը կարող է խանգարել, «եթե բանկը վաճառելու ցանկություն կա»։ Նա հավելել էր, որ Raiffeisen-ը դեռեւս միայն մեկ բանակցություն է վարել ռուսաստանյան բիզնեսի հնարավոր վաճառքի շուրջ, բայց այն «մտել է փակուղի»։

Глава МИД Австрии: Raiffeisen должен сам принимать решения об уходе из России
Министр иностранных дел Австрии Александер Шалленберг считает, что австрийская банковская группа Raiffeisen Bank International (RBI) должна сама принимать решения о своем уходе с российского рынка.
Как передает Frank Media, об этом министр заявил в интервью газете Der Standard.
«У меня есть контакт с RBI, который в конечном итоге должен сам принять решение о том, как он себя здесь ведет. На мой взгляд, до сих пор банк действовал разумно: ждал, как ситуация будет разворачиваться дальше и рассматривал все сценарии»,- подчеркнул министр.
Александер Шалленберг отметил, что российский рынок покинуло менее 10% иностранных компаний, остальные продолжают работать в России.
Недавно в беседе с Financial Times исполнительный директор Raiffeisen Йоханн Штробль отмечал: «С одной стороны, у нас очень, очень хорошие результаты, но с другой - огромные проблемы».
По данным газеты, за год с начала российской спецоперации на Украине Райффайзенбанк разорвал отношения примерно с 30 крупными российскими клиентами - «олигархами и бизнесом», а также сократил кредитование российского бизнеса на 30%.
Но, как отмечала газета, непонятно, сможет ли банк сокращать кредитование в России и дальше. Штробль, комментируя эту ситуацию, заметил, что отсутствие открытых кредитных линий может помешать, «если вы хотите продать банк». Он добавил, что пока у Raiffeisen были только одни переговоры о возможной продаже российского бизнеса, но они «зашли в тупик».