Համաշխարհային բանկի նախագահը ժամկետից շուտ կթողնի պաշտոնը
Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) նախագահ Դեւիդ Մելպասը հայտարարել է մինչեւ ընթացիկ տարվա հունիսի 30-ը պաշտոնը թողնելու որոշման մասին։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ՀԲ մամուլի ծառայության գրավոր հայտարարության մեջ, որը տարածվել է նախօրեին։
«ՀԲ նախագահ Դեւիդ Մելպասն այսօր տեղեկացրել է տնօրենների խորհրդին իր մտադրության մասին՝ լքելու պաշտոնը մինչեւ ՀԲ ֆինանսական տարվա ավարտը, որը լրանում է հունիսի 30-ին՝ ավելի քան չորս տարի աշխատելուց հետո»,- ասված է տեքստում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր աշխարհի զարգացման առաջատար հաստատության նախագահի պաշտոնում աշխատել այսքան տաղանդավոր եւ ականավոր մարդկանց կողքին:
Այն ժամանակ, երբ զարգացող երկրները բախվում են աննախադեպ ճգնաժամերի, ես հպարտ եմ, որ Համաշխարհային բանկն արձագանքում է արագ, լայնամասշտաբ, նորարարական եւ արդյունավետ: Վերջին չորս տարիներն իմ կարիերայում ամենակարեւորներից էին: Հասնելով զգալի հաջողությունների եւ երկար մտորումներից հետո՝ ես որոշեցի զբաղվել նոր խնդիրների լուծմամբ»,- ասել է Մելպասը:
Անցած տարվա սեպտեմբերին կլիմային վերաբերող իր հայտարարությունների պատճառով ՀԲ նախագահը խիստ քննադատության էր ենթարկվել բնապահպան ակտիվիստների կողմից, նրան հորդորել էին լքել պաշտոնը։
Այն ժամանակ նա ասել էր, որ մտադիր չէ հրաժարական տալու, ֆինանսական հաստատության բաժնետերերը նույնպես չէին պահանջել իրենից նման քայլի դիմել։ Սեպտեմբերին Axios լրատվական պորտալը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ը, որը բանկի հիմնական բաժնետերն է, դիտարկում է Մելպասին զբաղեցրած պաշտոնից հեռացնելու հարցը՝ կապված կլիմայի փոփոխության մասին նրա հայտարարությունների հետ։
Դեւիդ Մելպասը  Համաշխարհային բանկի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնեց 2019 թվականին, երբ ԱՄՆ նախագահն էր Դոնալդ Թրամփը: Նրա պաշտոնավարման ժամկետը պետք է լրանար 2024 թվականին։

Глава Всемирного банка досрочно уйдет в отставку
Президент Всемирного банка (ВБ) Дэвид Мэлпас объявил о решении покинуть свой пост к 30 июня текущего года.
Как передает ТАСС, об этом говорится в распространенном накануне письменном заявлении пресс-службы ВБ.
«Президент ВБ Дэвид Мэлпас проинформировал сегодня совет директоров о намерении покинуть свой пост к концу [нынешнего] финансового года ВБ, который завершится 30 июня, после более чем четырех лет работы»,- отмечается в тексте.
«Для меня было огромной честью работать в качестве президента ведущего мирового института развития вместе с таким количеством талантливых и выдающихся людей.
В условиях, когда развивающиеся страны сталкиваются с беспрецедентными кризисами, я горжусь тем, что ВБ реагирует на них оперативно, с большим масштабом, новаторски и результативно. Последние четыре года были одними из самых значимых в моей карьере. Добившись значительных успехов, и после долгих размышлений я решил заняться решением новых задач»,- отметил Мэлпас.
В сентябре прошлого года из-за своих высказываний о климате глава ВБ подвергся жесткой критике со стороны активистов природоохранных организаций, его призывали покинуть свой пост.
Тогда он заявил, что не рассматривает возможность ухода в отставку, акционеры финучреждения также не требовали от него пойти на такой шаг. В сентябре информационный портал Axios сообщал, что США, которые являются главным акционером банка, рассматривают возможность отстранить от должности Мэлпаса в связи с его высказываниями, касающимися изменения климата.
Мэлпас занял пост президента Всемирного банка в 2019 году, когда американским президентом был Дональд Трамп. Срок полномочий Мэлпаса истекал лишь в 2024 году.