ԵԱՏՄ-ում արժութային կարգավորման մասին համաձայնագիր կստորագրվի
ԵԱՏՄ կառավարությունների ղեկավարներն Ալմաթիում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում կստորագրեն արժութային իրավահարաբերությունների կարգավորման համաձայնեցված մոտեցումների վերաբերյալ համաձայնագիր։
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր տեղեկացրել է Ղազախստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Այբեկ Սմադիյարովը։
«Նիստի օրակարգը ներառում է առեւտրատնտեսական համագործակցության լայն շրջանակ, այդ թվում՝ տեխնիկական կարգավորմանը, ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգին եւ արդիական այլ թեմաներին նվիրված հարցեր։ Ակնկալվում է, որ միջոցառման ընթացքում կառավարությունների ղեկավարները կստորագրեն արժութային իրավահարաբերությունների կարգավորման համաձայնեցված մոտեցումների վերաբերյալ համաձայնագիր»,- ասել է դիվանագետը։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը կանցկացվի այս տարվա փետրվարի 2-3-ն Ալմաթիում։
Հանդիպմանը կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի եւ Ռուսաստանի կառավարությունների ղեկավարները։ Միջոցառմանը հրավիրված են նաեւ ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահը։

Планируется подписание соглашения о валютном регулировании в ЕАЭС
Главы правительств ЕАЭС на заседании Евразийского межправительственного совета в Алматы подпишут соглашение о согласованных подходах к регулированию валютных правоотношений.
Как передает Finmarket.ru, об этом сообщил сегодня официальный представитель МИД Казахстана Айбек Смадияров.
«Повестка дня заседания охватывает широкий спектр торгово-экономического сотрудничества, технического регулирования, интегрированной информационной системы ЕАЭС и другие актуальные темы. Ожидается, что в ходе мероприятия главы правительств подпишут соглашение о согласованных подходах к регулированию валютных правоотношений и принятия мер либерализации»,- отметил дипломат.
Очередное заседание Евразийского межправительственного совета пройдет 2-3 февраля текущего года в Алматы.
В заседании примут участие главы правительств Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и России. На мероприятие также приглашены представители государств-наблюдателей при ЕАЭС, а также председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии.