Դեկտեմբերին կայանալիք նիստի արդյունքներով ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (FRS) կարող է դանդաղեցնել տոկոսադրույքների բարձրացման տեմպերը, հայտարարել է ԱՄՆ Կենտրոնական բանկի նախագահ Ջերոմ Փաուելը։«Տոկոսադրույքի բարձրացման տեմպերը մեղմելու ժամանակը, հավանաբար, կգա արդեն հաջորդ նիստին»,- ասել է նա։ Փաուելը նաեւ հասկացրել է, որ տոկոսադրույքի նվազեցման հարցն այս պահին անտեղի է: «Պատմությունը խստորեն զգուշացնում է մեզ քաղաքականության վաղաժամ թուլացման մասին»,- նշել է FRS-ի ղեկավարը:Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ Կենտրոնական բանկի ղեկավարության հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է դեկտեմբերի 14-15-ը։ Այն կուղեկցվի նորացված տնտեսական կանխատեսումների հրապարակմամբ։Սեպտեմբերին FRS-ն ակնկալում էր, որ տոկոսադրույքի առավելագույն մակարդակը կլինի տարեկան 4,5-4,75% միջակայքում։ Այնուամենայնիվ, տնտեսագետները կարծում են, որ Կենտրոնական բանկը մտադիր է շարունակել բարձրացումը այնքան ժամանակ, քանի դեռ տոկոսադրույքները չեն սահմանվի 5%-ից 5,5%-ի սահմաններում: 03.11.2022 | 11:20 ԱՄՆ-ում հիմնական տոկոսադրույքը չորրորդ անգամ բարձրացվել է 75 բազիսային կետով Փաուելն իր ելույթում հանգամանորեն անդրադարձել է նաեւ գնաճի խնդիրներին։ «Ճշմարտությունն այն է, որ գնաճի ճանապարհը մնում է խիստ անորոշ»,- ասել է նա։«Չնայած վերջին տարվա ընթացքում դրամավարկային քաղաքականության խստացմանը եւ տնտեսական աճի դանդաղմանը, մենք գնաճի թուլացման հստակ առաջընթաց չենք տեսել: Զգալիորեն ավելի շատ ապացույցներ կպահանջվեն համոզվելու համար, որ գնաճն իսկապես նվազում է»,- ընդգծել է FRS-ի ղեկավարը։Փաուելը նախկինի պես կարծում է, որ ԱՄՆ տնտեսությունը կարող է խուսափել լուրջ ռեցեսիայից։ «Ես շարունակում եմ հավատալ, որ կա ճանապարհ դեպի փափուկ վայրէջք: Կարծում եմ՝ դա շատ հավանական է»,- հայտարարել է նա։ Tweet Դիտում՝ 10219

Федеральная резервная система (ФРС) США может замедлить темпы повышения процентных ставок по итогам декабрьского заседания, заявил председатель американского ЦБ Джером Пауэлл.«Время умерить темпы повышения ставки, возможно, придет уже на следующем заседании»,- сказал он. Пауэлл также дал понять, что вопрос о снижении ставки на данный момент неактуален. «История настоятельно предостерегает нас от преждевременного смягчения политики»,- отметил глава ФРС .Как сообщает Finmarket.ru, cледующая встреча руководства ЦБ назначена на 14-15 декабря. Она будет сопровождаться публикацией обновленных экономических прогнозов.В сентябре ФРС ожидала, что «предельный» уровень ставки будет находиться в диапазоне 4,5-4,75% годовых. Однако экономисты считают, что Центральный банк намерен продолжать повышение до тех пор, пока ставки не будут где-то между 5% и 5,5%. 03.11.2022 | 11:20 ФРС США в четвертый раз повысила базовую ставку на 75 базисных пунктов Пауэлл в своем выступлении подробно затронул и вопросы инфляции. «Правда в том, что путь инфляции остается крайне неопределенным»,- сказал он.«Несмотря на ужесточение денежно-кредитной политики и замедление роста экономики за последний год, мы не увидели явного прогресса в ослаблении инфляции. Потребуется значительно больше доказательств, чтобы убедиться, что инфляция действительно снижается»,- подчеркнул глава ФРС.Пауэлл по-прежнему считает, что экономика США может избежать серьезной рецессии. «Я продолжаю верить, что есть путь к мягкой посадке. Я думаю, что это очень правдоподобно»,- заявил он. Tweet Просмотры 10216