ՌԴ-ից Չինաստան նավթի ու գազի արտահանումն արգելափակող օրինագիծ՝ ԱՄՆ-ում
Հանրապետական սենատոր Մարկո Ռուբիոն օրինագիծ է ներկայացրել, որը նախատեսում է պատժամիջոցներ սահմանել ցանկացած կազմակերպության նկատմամբ, որն ապահովագրում է Ռուսաստանից դեպի Չինաստան նավթ կամ հեղուկ բնական գազ տեղափոխող լցանավերը (տանկերները), գրում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg-ին։
Ինչպես նշել է Ռուբիոն, Մոսկվայից էներգակիրներ գնելով՝ Պեկինն աջակցում է Ուկրաինայում ռուսաստանյան օպերացիային։ «Ցանկացած կազմակերպություն, ներառյալ՝ չինական պետական ընկերությունները, որոնք օգնում են նրանց այդ հարցում, պետք է բախվեն լուրջ հետեւանքների»,- ասել է նա:
Bloomberg-ն ընդգծում է, որ օրինագիծը հաստատվելու քիչ հնարավորություններ ունի։ Գործակալությունը նշում է, որ դրա դրույթները հակասում են Ջո Բայդենի վարչակազմի քաղաքականությանը՝ պահպանել նավթի մատակարարումները՝ միաժամանակ կրճատելով Ռուսաստանի եկամուտն էներգակիրների արտահանումից։
Ի պատասխան այս նախաձեռնության՝ Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիձյանն ասել է, որ «Չինաստանը նորմալ առեւտրատնտեսական համագործակցություն է վարում Ռուսաստանի հետ՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, հավասարության եւ փոխշահավետության վրա, այն ուղղված չէ երրորդ կողմերի դեմ եւ չի ենթարկվում արտաքին խոչընդոտների»։
Նրա խոսքով՝ Ռուբիոն «միշտ դեմ է եղել Չինաստանին», իսկ Պեկինը երբեք չի աջակցել անօրինական պատժամիջոցներին եւ իրավասություններին, որոնք հակասում են միջազգային իրավունքին:

В США представлен законопроект, блокирующий экспорт нефти и газа из России в Китай
Сенатор-республиканец Марко Рубио представил законопроект, который накладывает санкции на любую организацию, страхующую танкеры, которые перевозят нефть или СПГ из России в Китай, пишет RBC со ссылкой Bloomberg.
По словам Рубио, покупая у Москвы энергоносители, Пекин поддерживает российскую операцию на Украине. «Любая организация, включая китайские государственные компании, помогающая им в этом, должна столкнуться с серьезными последствиями»,- заявил он.
Bloomberg подчеркивает, что шансов на согласование у законопроекта немного. Агентство отмечает, что его положения идут вразрез с политикой администрации Джо Байдена, которая направлена на то, чтобы сохранить поставки нефти и в то же время урезать доход России от экспорта энергоносителей.
В ответ на эту инициативу официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь заявил, что «Китай ведет нормальное торгово-экономическое сотрудничество с Россией на основе взаимного уважения, равенства и взаимной выгоды, оно не направлено против третьих сторон и не подвержено влиянию внешних помех».
По его словам, Рубио «всегда выступал против Китая», а Пекин никогда не поддерживал незаконные санкции и юрисдикции, противоречащие международному праву.