Եվրոգոտում տնտեսական ռեցեսիայի ռիսկը բարձրանում է գազի դեֆիցիտի եւ ռեկորդային բարձր մակարդակի գնաճի սպառնալիքի ֆոնին, գրում է Bloomberg-ը՝ հիմնվելով տնտեսագետների շրջանում իր կողմից անցկացված հարցումների վրա։Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ տնտեսական անկման հավանականությունը փորձագետները գնահատում են 45%՝ գործակալության հունիսյան հարցման արդյունքների 30%-ի փոխարեն, իսկ փետրվարյան իրադարձություններին նախորդող ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կազմում էր 20%։ Ընդ որում, հարցվածների մեծ մասը սպասում է, որ Գերմանիան առաջիններից կբախվի արտադրության կրճատման հետ՝ Ռուսաստանից գազի մատակարարումներից կախվածության պատճառով։«Մենք ենթադրում ենք, որ ռեցեսիան կառաջանա սահմանված նավթային էմբարգոյի եւ հումքի գների աճի հետեւանքով։ Գերմանական տնտեսությունն արդեն դանդաղում է, եւ այս միտումը ակնհայտորեն նվազման միտում ունի»,- նշել է Rabobank-ի վերլուծաբան Էրիկ-Յան վան Հարնը:Տնտեսագետները նաեւ վատթարացրել են գնաճի կանխատեսումները Եվրոգոտում, թեեւ նրանք նախկինի պես ակնկալում են, որ գների աճը կդանդաղի 2024 թվականին՝ մինչեւ Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) նպատակադրված 2% ցուցանիշը: Bloomberg-ի կողմից հարցվածները նաեւ միակարծիք են, որ գնաճը կհասնի իր գագաթնակետին ընթացիկ եռամսյակում։Հունիսին սպառողական գները Եվրոգոտում տարեկան կտրվածքով աճել են 8,6%-ով, մայիսին 8,1%-ով ավելանալուց հետո։ Ցուցանիշը դարձել է ամենաբարձրը հաշվարկների պատմության մեջ։ 01.07.2022 | 17:14 Գնաճը Եվրոգոտում պատմական նոր ռեկորդ է սահմանել Միաժամանակ, փորձագետներն ակնկալում են, որ ԵԿԲ-ն կբարձրացնի տոկոսադրույքը տարեկան մինչեւ 0,75% այս տարվա ավարտին, իսկ հաջորդ տարվա մարտին՝ մինչեւ 1,25%: Ավելի վաղ ակնկալվում էր, որ այդ ցուցանիշը կհասնի 1,25%-ի միայն հունիսին։«Եվրոգոտին, ամենայն հավանականությամբ, կհայտնվի մեղմ ռեցեսիա մեջ այս տարվա երկրորդ կեսին, սակայն դա բավարար չի լինի պահանջարկը նվազեցնելու եւ գնաճը վերադարձնելու նպատակային մակարդակին, ինչի արդյունքում ԵԿԲ-ն աստիճանաբար կբարձրացնի տոկոսադրույքը»,- նշել են կանադական TD Securities ներդրումային բանկի տնտեսագետները: Tweet Դիտում՝ 6119

Вероятность рецессии в Еврозоне возросла до 45%
Риск наступления экономической рецессии в Еврозоне повышается на фоне угрозы дефицита газа и сохранения инфляции на рекордно высоких уровнях, пишет агентство Bloomberg на основе проведенного им опроса экономистов.
Как передает Finmarket.ru, вероятность экономического спада оценивается экспертами в 45% против 30% по итогам июньского опроса агентства и в 20% в период до февральских событий. При этом большинство из них ожидает, что Германия одной из первых столкнется с сокращением производства из-за зависимости от поставок газа из России.
«Мы предполагаем, что рецессия будет вызвана введенным нефтяным эмбарго и эффектом от роста цен на сырье. Экономика Германии уже замедляется, и эта тенденция явно нисходящая»,- заявил аналитик Rabobank-а Эрик-Ян ван Харн.
Экономисты также ухудшили прогнозы для инфляции в странах валютного блока, хотя по-прежнему ожидают, что рост цен замедлится до целевого показателя Европейского центрального банка (ЕЦБ) - 2% в 2024 году. Респонденты Bloomberg также сошлись во мнении, что инфляция достигнет пика в текущем квартале.
Потребительские цены в Еврозоне в июне увеличились на 8,6% в годовом выражении после роста на 8,1% в мае. Показатель стал максимальным за всю историю подсчетов.
В то же время, эксперты ожидают, что ЕЦБ повысит ставку до 0,75% годовых к концу текущего года и до 1,25% в марте следующего года. Ранее ожидалось, что ставка достигнет 1,25% только в июне.
«Еврозона, вероятно, войдет в мягкую рецессию во втором полугодии этого года, но этого будет недостаточно для того, чтобы снизить спрос и вернуть инфляцию к целевому уровню, в результате чего ЕЦБ будет постепенно повышать ставку»,- отметили экономисты канадского инвестиционного банка TD Securities.