Telcell ցանցում վճարումների թիվը 2008 թ. 3-րդ եռամսյակում աճել է 30.5 %-ով
Երեւան /Մեդիամաքս/. Telcell համակարգում կատարած վճարումների թիվը 2008 թվականի երրորդ եռամսյակում աճել է## 30.5 տոկոսով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, “ԹելՍելլ” ՓԲԸ տնօրենի պաշտոնակատար Արամ Ազատյանն ասել է, որ վճարումների աճ է գրանցվել բոլոր օպերատորների պարագայում: Երրորդ եռամսյակի ընթացքում բջջային կապի օպերատորներին հասցեագրված գործարքների թիվն ավելացել է 31.2%-ով, իսկ կոմունալ վճարումների պարագայում այդ ցուցանիշն աճել է 44.8%-ով:
“Այսօր շուկան մեզ առաջ շարժվելու լավ հնարավորություն է տալիս: Մենք մարդկանց հետաքրքրության աճ ենք տեսնում մեր վճարային համակարգի նկատմամբ, համապատասխանաբար, հետաքրքրությունն աճում է նաեւ շուկային ծառայություներ մատուցող ընկերությունների շրջանում, քանի որ ճյուղավորված վճարային ենթակառուցվածքի առկայությունը եւ վճարումների ընդունման արագությունը շատ կարեւոր գործոններ են դրանց դինամիկ զարգացման համար”,- նկատել է Արամ Ազատյանը:
Telcell համակարգում գործարքների ծավալի աճը հիմնականում պայմանավորված է նոր գործընկերային համաձայնագրերի ստորագրմամբ եւ վճարային տերմինալների ցանցի զարգացմամբ: Եթե 2008 թվականի սկզբին վճարումների ընդունման կետերի թիվը 197 էր, ապա հունվարից մինչեւ սեպտեմբերը ներառյալ Telcell-ը դրանց թիվը հասցրել է 365-ի` ողջ Հայաստանում:
Արամ Ազատյանը հատուկ նշել է Հայաստանի մարզերում ցանցի զարգացման բարձր տեմպերը: Երրորդ եռամսյակում Telcell համակարգը կատարել է նախատեսված ծրագիրը` մայրաքաղաքի սահմաններից դուրս վճարումների ընդունման կետերի թիվը հասցնելով 22-ի: Երեւանից ու Գյումրիից բացի, Telcell-ի վճարային տերմինալներ են տեղակայվել նաեւ Վանաձորում, Էջմիածնում, Արտաշատում, Սեւանում եւ Հրազդանում:
Երրորդ եռամսյակում Telcell համակարգին են միացել “Յունիբանկ” ՓԲԸ-ն /վճարումների ընդունում բանկի մասնաճյուղերի հաշվիչ-դրամարկղային հանգույցների միջոցով/ եւ “Նորվիկ” ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ն /սպառողական վարկերի մարում վճարային տերմինալների միջոցով/:
“Մենք ծրագրում ենք հետագայում եւս զարգացնել մեր հարաբերությունները բանկային հատվածի ներկայացուցիչների հետ”,- հավելել է Արամ Ազատյանը:

Количество транзакций в сети Telcell в 3-м квартале 2008 года выросло на 30,5 %
Ереван /Медиамакс/. Количество транзакций, совершенных пользователями Системы Telcell в 3-м квартале## 2008 года, выросло на 30,5 %.
Как сообщает агентство Медиамакс, и.о. директора ЗАО «ТелСелл» Арам Азатян сказал, что рост количества платежей происходил по всем операторам. За 3-й квартал количество транзакций в адрес операторов мобильной связи увеличилось на 31,2 %, а по коммунальным платежам этот показатель вырос на 44,8 %.
«Сегодня рынок дает нам хорошую возможность двигаться вперед. Мы наблюдаем рост интереса людей к нашему платежному сервису, соответственно, возрастает и интерес к нашей Системе со стороны компаний, предлагающих услуги рынку, поскольку наличие разветвленной платежной инфраструктуры и скорость зачисления средств по платежам является очень важным фактором для их динамичного развития», - заметил Арам Азатян.
Рост объемов транзакций в Системе Telcell во многом обусловлен подписанием новых партнерских соглашений и развитием сети платежных терминалов. Если в начале 2008 года количество точек приема платежей составляло 197, то в период с января по сентябрь включительно Telcell довела их число до 365 по всей Армении.
Арам Азатян особо отметил высокие темпы развития сети в регионах Армении. В 3-м квартале Система Telcell реализовала намеченный план, доведя количество пунктов приема платежей за пределами столицы до 22. Помимо Еревана и Гюмри, платежные терминалы Telcell появились в Ванадзоре, Эчмиадзине, Арташате, Севане и Раздане.
В 3-м квартале к Системе Telcell подключились ЗАО «Юнибанк» (прием платежей через расчетно-кассовые узлы отделений банка) и ЗАО УКО «Норвик» (погашение потребительских кредитов через платежные терминалы).
«Мы планируем и далее развивать партнерские отношения с представителями банковского сектора», - добавил Арам Азатян.