Վրաստանի ֆինանսների նախարարը նշանակվել է ՎԶԵԲ-ի փոխնախագահ
13.05.2022 | 09:39 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ sputnik-georgia.com
Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ՎԶԵԲ-ի 31-րդ տարեկան ժողովի եւ բիզնես ֆորումի ընթացքում, որն այս տարի անցկացվում է Մարաքեշում (Մարոկկո)։ Երկրորդ փոխնախագահ է դարձել Հորդանանի ներկայացուցիչը։
Իր ելույթում Խուցիշվիլին կենտրոնացել է Վրաստանի էներգետիկ ներուժի զարգացման վրա։ «Մենք պատրաստ ենք զարգացնել օրենսդրությունը վերականգնվող էներգիայի ոլորտում՝ ներդրումները խրախուսելու համար»,- ասել է Խուցիշվիլին։
ՎԶԵԲ-ը Վրաստանի համար ամենամեծ ներդրողներից է։ Մինչ օրս բանկը Վրաստանում €4 միլիարդ է ներդրել ավելի քան 250 նախագծերում, այդ թվում՝ 87%-ը մասնավոր հատվածում։
2020 թվականին Վրաստանում 16 նախագծերում բանկը ներդրել է ընդհանուր առմամբ €630 միլիոն, ինչը երկու անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։
Հիշեցնենք, որ մինչ օրս ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ներդրել է շուրջ €1․56 միլիարդ 191 ծրագրերում։ Ներդրումների 91%-ը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին։