Վրաստանում խստացվում է վերահսկողությունը բանկային գործարքների նկատմամբ
Վրաստանի խորհրդարանը քննարկում է փոփոխությունները «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման կանխարգելմանն աջակցության մասին» օրենքում:
Ինչպես հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն՝ մայիսի 10-ին օրենքի նախագիծը արագացված կարգով քննարկվել է խորհրդարանի իրավական հարցերի հանձնաժողովի կողմից։
Փոփոխություններով նախատեսվում է ընդլայնել այն գերատեսչությունների ցանկը, որոնք հնարավորություն կունենան Ֆինանսական մոնիտորինգի ծառայությունից տեղեկություն պահանջել կասկածելի գործառնությունների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այն պատճառների ցանկը, որոնց համար գործում է տեղեկություն պահանջելու իրավունքը:
Փոփոխությունները կատարվում են եվրոպացի գործընկերների առաջարկությամբ, ասել է Ֆինանսական մոնիտորինգի ծառայության ղեկավար Վալերիան Խասաշվիլին։

В Грузии усиливают контроль над банковскими операциями
Парламент Грузии рассматривает поправки в «Закон содействии пресечению отмывания денег и финансирования терроризма».
Как сообщает Новости-Грузия, 10 мая законопроект в ускоренном порядке рассмотрел комитет по юридическим вопросам.
Поправки предусматривают расширение списка ведомств, которые смогут запрашивать у Службы финансового мониторинга информацию о подозрительных транзакциях, также расширяется список поводов, на которые распространяется право запроса информации.
Изменения в законодательство вносятся по рекомендации европейских партнеров, сказал глава Службы финансового мониторинга Валериан Хасашвили.