Իրանը եւ Կատարը բանակցում են երկրների միջեւ ստորջրյա թունելի կառուցման շուրջ
Իրանի եւ Կատարի իշխանությունները բանակցություններ են վարում երկու երկրները կապող ստորջրյա թունելի կառուցման շուրջ, նախօրեին հայտարարել է Իրանի նավահանգիստների եւ նավագնացության կազմակերպության գործադիր տնօրեն Մոհամմադ Ռաստադը:
«Այժմ մենք բանակցություններ ենք վարում Կատարի հետ օդային տրանսպորտի, ծովային եւ նավահանգստային ոլորտներում համագործակցության, ինչպես նաեւ ստորջրյա թունելի ստեղծման շուրջ։ Կատարի եւ Իրանի միջեւ ստորջրյա թունելի ստեղծումը կարելի է անվանել եզակի նախագիծ, որը կկապի Իրանի Բուշեհր նահանգի Դեյեր նավահանգիստը արաբական երկրի հետ»,- Ռաստադի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ֆարս գործակալությունը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ «երկուշաբթի օրը Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին կմեկնի Կատար՝ համապատասխան համաձայնագրերը ստորագրելու համար»։
Իրանի նախագահ Ռաիսին փետրվարի 21-ին կմեկնի Կատար՝ մասնակցելու Գազ արտահանող երկրների համաժողովին, որը կանցկացվի փետրվարի 20-ից 22-ը։

Иран и Катар ведут переговоры о строительстве подводного туннеля между странами
Власти Ирана и Катара ведут переговоры о строительстве подводного туннеля, который соединит две страны, заявил исполнительный директор Организации портов и судоходства Ирана Мохаммад Растад.
«В настоящий момент мы ведем переговоры с Катаром о сотрудничестве в авиатранспортной, морской и портовой сферах, а также о создании подводного туннеля. Создание подводного туннеля между Катаром и Ираном можно назвать уникальным проектом, который соединит порт Дейер иранской провинции Бушер с арабской страной»,- приводит слова Растада ТАСС со ссылкой на агентство Фарс.
По словам чиновника, «в понедельник президент Ирана Эбрахим Раиси отправится в Катар для подписания соответствующих соглашений».
Президент Ирана Раиси 21 февраля отправится в Катар для участия в Форуме стран - экспортеров газа, который пройдет с 20 по 22 февраля.