Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկը բողոքել է ԱՄՆ Արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովի (SEC) կողմից իր եւ իր ընկերության նկատմամբ «անվերջ» եւ «մշտական» հետաքննություններից:Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The Verge-ը՝ վկայակոչելով միլիարդատիրոջ փաստաբանների կողմից Մանհեթենի դաշնային դատարան ուղարկված նամակը։Դիմումում փաստաբանները ենթադրել են, որ SEC-ը «հետապնդում է» Մասկին, քանի որ գործարարը «մնում է կառավարության բացահայտ քննադատը»: «SEC-ի չափից ավել ջանքերը, ըստ երեւույթին, ուղղված են սահմանափակելու Մասկի՝ առաջին լրամշակման մեջ ամրագրված իրավունքների իրացումը»,- ասվում է նամակում: ԱՄՆ Սահմանադրության առաջին լրամշակումը երաշխավորում է խոսքի ազատությունը։Փաստաբանները նաեւ ուշադրություն են դարձրել այն հանգամանքին, որ SEC-ը «չի կատարել Tesla-ի բաժնետերերին $40 միլիոն վճարելու իր խոստումը»: Այս գումարը հանձնաժողովը ստացել էր Մասկից եւ ընկերությունից՝ դատական վեճի կարգավորման շրջանակում։ Նամակն ուղղված է դատավոր Էլիսոն Նաթանին, որը նախագահում էր Մասկի նկատմամբ SEC-ի հայցի լսումները։ 15.02.2022 | 17:06 Մասկը Tesla-ի $5,7 մլրդ-ի բաժնետոմսեր է նվիրաբերել բարեգործությանը 2018 թվականին SEC-ը դատի էր տվել միլիարդատիրոջը թվիթի պատճառով: Մասկը գրել էր, որ ցանկանում է Tesla-ն դարձնել մասնավոր ընկերություն՝ գնելով ներդրողներից բաժնետոմսերը՝ յուրաքանչյուրի դիմաց վճարելով $420։ SEC-ը համարել էր, որ այս գրառմամբ գործարարը մոլորեցրել է Tesla-ի ներդրողներին։ Միլիարդատերը պայմանավորվել էր հանձնաժողովի հետ՝ համաձայնվելով թողնել ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը եւ վճարել $40 միլիոն տուգանք, որը կիսել էր Tesla-ի հետ։«Մասկն ու Tesla-ն հույս ունեին, որ SEC-ի հետ համաձայնագրի կնքումը վերջապես վերջ կդնի կարգավորիչի կողմից հետապնդումներին, սակայն դա տեղի չունեցավ», նշել են միլիարդատիրոջ փաստաբանները։ The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ ամերիկյան կարգավորիչն արդեն երկու անգամ զգուշացրել է Tesla-ին, որ Մասկի կողմից Twitter-ի օգտագործումը խախտում է համաձայնագրի պայմանները, ըստ որի՝ մինչ հրապարակումը նա պետք է համաձայնեցնի գրառումները։ Փետրվարի սկզբին SEC-ը Tesla-ին ուղարկեց դատարան ներկայանալու եւս մեկ ծանուցում, որը նույնպես կապված էր Մասկի թվիթերի հետ, գրում է Reuters-ը։Մասկը բազմիցս է Twitter-ում քննադատել է SEC-ին։ 2018 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հրապարակման մեջ գործարարը վերծանել էր գերատեսչության հապավումը որպես Shortseller Enrichment Commission (Short-seller-ների հարստացման հանձնաժողով)՝ նկատի ունենալով, որ կարգավորիչի գործողությունները ձեռնտու են ներդրողներին, ովքեր խաղադրույք են կատարում Tesla-ի բաժնետոմսերի անկման վրա: Tweet Դիտում՝ 3924

Глава Tesla Илон Маск пожаловался на «бесконечные» и «постоянные» расследования в отношении него и его компании со стороны Комиссии по ценным бумагам и биржам США (SEC). Как передает российское издание Forbes, об этом пишет The Verge со ссылкой на письмо, направленное адвокатами миллиардера в федеральный суд Манхэттена. В обращении юристы предположили, что SEC «преследует» Маска, поскольку бизнесмен «остается открытым критиком правительства». «Чрезмерные усилия SEC, похоже, направлены на то, чтобы ограничить осуществление прав Маска, закрепленных в первой поправке»,- говорится в письме. Первая поправка к Конституции США гарантирует свободу слова. Адвокаты также обратили внимание, что SEC «не выполнила свое обещание выплатить акционерам Tesla $40 млн», полученных от Маска и компании в рамках урегулирования судебного спора. Письмо адресовано судье Элисон Натан, которая председательствовала на судебном заседании по иску SEC к Маску. 15.02.2022 | 17:06 Илон Маск пожертвовал акции Tesla на сумму $5,7 млрд на благотворительность В 2018 году SEC подала в суд на миллиардера из-за твита. Маск написал, что хочет сделать Tesla частной компанией, выкупив у инвесторов акции по цене $420 за штуку. SEC посчитала, что этим постом бизнесмен ввел инвесторов Tesla в заблуждение. Миллиардер договорился с комиссией, согласившись оставить пост председателя совета директоров компании и выплатить $40 млн штрафа, который он поделил пополам с Tesla.«Маск и Tesla рассчитывали, что заключение соглашения с SEC наконец-то положит конец преследованиям со стороны регулятора», но этого не произошло, отметили адвокаты миллиардера. По данным The Wall Street Journal, американский регулятор уже дважды предупреждал Tesla, что использование Маском Twitter нарушает условия мирового соглашения, согласно которому он должен согласовывать посты перед публикацией. В начале февраля SEC направила Tesla очередную повестку в суд, также связанную с твитами Маска, писало Reuters.Сам Маск неоднократно критиковал SEC в Twitter. В публикации от 4 октября 2018 года бизнесмен расшифровал аббревиатуру ведомства как Shortseller Enrichment Commission (Комиссия по обогащению шорт-селлеров), имея в виду, что действия регулятора играют на руку инвесторам, ставящим на падение акций Tesla. Tweet Просмотры 3902