Saxo Bank-ը կանխատեսում է «կանաչ» գնաճի տեմպերի արագացում
2022 թվականին էներգետիկ շուկաներում գների աճը կշարունակվի՝ պայմանավորված ESG (environmental, social, governance, «բնապահպանություն, սոցիալական քաղաքականություն եւ կառավարում») օրակարգի ուժեղացմամբ, ասված է Saxo Bank-ի 2022 թվականի համար կանխատեսման մեջ, որը ներկայացրել է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Դեկարբոնիզացիայի միտումը՝ էներգիայի պահանջարկի աճի հետ մեկտեղ, միայն կարագացնի «կանաչ» գնաճի տեմպերը, ինչն արդեն այս տարվա երկրորդ կիսամյակում կհանգեցնի նավթի գների հետագա աճին՝ մեկ բարելի դիմաց $100-ից էլ բարձր մակարդակում, նշվում է կանխատեսման մեջ։
Համավարակից հետո՝ 2021 թվականին, համաշխարհային տնտեսության վերականգնումը հանգեցրեց նավթի եւ գազի ռեկորդային գների։ «Կայուն գներով առատ առաջարկի տարիները բերեցին նոր արտադրության մեջ ներդրումների կրճատմանը, եւ երբ բռնկվեց հետհամավարակային աճի ալիքը, առաջարկը չէր հասցնում դրան»,- պարզաբանել է Saxo Bank-ի հումքային շուկաների ռազմավարության բաժնի ղեկավար Օլե Հանսենը:
«Կանաչ» գնաճի համար հիմքերն այս տարի կշարունակվեն, զգուշացնում է նա։ ««Կանաչ» անցման գործընթացին աջակցելու համար անհրաժեշտ աճող պահանջարկը եւ հումքային ապրանքների գները կբավարարվեն ոչ ճկուն առաջարկով, որը մասամբ պայմանավորված է այնպիսի սկզբունքներով, ինչպիսիք են ESG-ն, որով արգելում են որոշ ներդրողներին եւ բանկերին աջակցել հանքարդյունաբերությանը եւ հորատման հետ կապված նախագծերին», - կարծում է վերլուծաբանը:
«2022 թվականի հեռանկարները վկայում են լարվածության պահպանման եւ, որպես հետեւանք, գների բարձրացման մասին»,- գրում է Հանսենը: Նա զգուշացնում է, որ գազի եվրոպական շուկայում կանխատեսվող գների կառուցվածքը կառաջացնի շարունակական խնդիրներ, որոնք կազդեն սպառողների եւ արդյունաբերական ձեռնարկությունների վրա ամբողջ աշխարհում: Եվ սա այն դեպքում, երբ Եվրոպայում հոսանքազրկման վտանգը քիչ թե շատ կանխվեց այս ձմռանը մեղմ եղանակի եւ գազի մեծ պաշարների շնորհիվ:
Միաժամանակ, նավթի շուկայում իրավիճակը կլինի ավելի կոշտ, քան 2021 թվականին էր, կարծում է Հանսենը։ Դրա պատճառն այն է, որ ոչ բոլոր նավթարդյունահանողները հնարավորություն ունեն ավելացնել նավթի արդյունահանումը, այդ թվում՝ OPEC+ համաձայնագրի երկրներից։ «Հավանաբար, նավթի շուկան ստիպված կլինի բախվել թերներդրումների տարիների հետ, երբ խոշոր նավթային ընկերությունները կկորցնեն հետաքրքրությունը մեծ նախագծերի նկատմամբ՝ մասամբ պահանջարկի երկարաժամկետ անորոշ հեռանկարների, ինչպես նաեւ վարկային սահմանափակումների պատճառով, որոնք կիրառվում են բանկերի եւ ներդրողների նկատմամբ «կանաչ» փոխակերպման եւ ESG-ի նկատմամբ մեծ ուշադրության արդյունքում։
Չնայած կանխատեսումներին, որ 2022 թվականի առաջին ամիսները կարող են նավթի շուկայում ցուցադրել առաջարկի ավելցուկ, Հանսենը ուշադրություն է հրավիրում աշխարհում արդյունահանման հզորությունների սպառման վրա։ «Մենք տեսնում ենք, որ Brent տեսակի նավթի գինը, ամենայն հավանականությամբ, կհասնի $90-ի եւ կարող է բարձրանալ $100-ից ավել այս տարվա երկրորդ կիսամյակում»,- ասել է նա:

Рост цен на энергетических рынках в 2022 году, обусловленный усилением ESG повестки, продолжится отмечается в прогнозе Saxo Bank на 2022 год, который приводит агентство ТАСС.Тренд на декарбонизацию при одновременном росте спроса на энергоносители только ускорит темпы «зеленой» инфляции, что приведет к дальнейшему росту цен на нефть выше $100 за баррель уже во втором полугодии этого года, говорится в прогнозе.Восстановление мировой экономики после пандемии в 2021 году привело к рекордным ценам на нефть и газ. «Годы обильного предложения при стабильных ценах привели к сокращению инвестиций в новое производство, и как только разразился постпандемийный всплеск роста, предложению сложно было за ним поспеть»,- объясняет глава отдела стратегий сырьевых рынков Saxo Bank Оле Хансен.В этом году основания для «зеленой» инфляции сохранятся, предупреждает он. «Растущий спрос и цены на сырьевые товары, необходимые для поддержки процесса «зеленого» перехода, будут удовлетворяться неэластичным предложением, отчасти обусловленным такими сводами принципов, как ESG, запрещающими некоторым инвесторам и банкам поддерживать добычу полезных ископаемых и проекты, связанные с бурением», - считает аналитик.«Перспективы на 2022 год указывают на сохранение напряженности и, как следствие, на рост цен», - пишет Хансен. Он предупреждает, что на европейском рынке газа прогнозируемая структура цен обусловит продолжение проблем, которые отразятся на потребителях и промышленных предприятиях по всему континенту. И это несмотря на то, что этой зимой риск отключений электроэнергии в Европе более или менее удалось предотвратить благодаря мягкой погоде и большим запасам СПГ. 02.12.2021 | 15:56 «Шокирующие предсказания» Saxo Bank-а на 2022 год При этом на рынке нефти ситуация сложится еще более жесткая, чем в 2021 году, считает Хансен. Причина в том, что не все производители нефти имеют возможность нарастить добычу нефти, в том числе из числа стран соглашения ОПЕК+. «Вероятно, рынку нефти придется столкнуться с годами недоинвестирования, когда крупные нефтяные компании потеряют интерес к большим проектам, отчасти из-за неопределенных долгосрочных перспектив спроса, но также все чаще из-за кредитных ограничений, наложенных на банки и инвесторов из-за пристального внимания к ESG и «зеленой» трансформации»,- отмечает эксперт.Несмотря на прогнозы о том, что первые месяцы 2022 года могут показать профицит предложения на рынке нефти, Хансен обращает внимание на фактор истощения добычных мощностей в мире. «Мы видим, что цена на нефть марки Brent вероятно достигнет $90, и потенциально может подняться выше $100 во второй половине года»,- отметил он. Tweet Просмотры 3804