40, 50, 30% գնաճ. Bloomberg-ը՝ Թուրքիայի ֆիննախում կայացած փակ հանդիպման մասին
Թուրքիայի ֆինանսների նախարար Նուրեդին Նեբաթին տնտեսագետների հետ փակ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ առաջիկա ամիսներին երկրում գնաճը կհասնի մոտ 40%-ի եւ մինչեւ 2022 թվականի ավարտը չի գերազանցի 50%-ը։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով հանդիպման մասնակիցներին, ովքեր ցանկացել են անանուն մնալ։
Նրանցից մեկի խոսքով՝ Նեբաթին նաեւ խոստովանել է, որ մինչեւ այս տարվա վերջ գնաճը, հավանաբար, չի իջնի 30%-ից։ Ինքը՝ նախարարը հրաժարվել է գործակալությանը մեկնաբանություններ տրամադրել։
Հանդիպման ընթացքում ֆինանսների նախարարության ղեկավարը վստահեցրել է, որ Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը չի նախատեսում բարձրացնել տոկոսադրույքը, իսկ ներկայումս աշխատում է երկարաժամկետ ֆինանսավորման նախագծի ուղղությամբ, որը կօգնի բանկերին հեջավորել ռիսկերը երկարաժամկետ նախագծային վարկերի մասով, գրում է Bloomberg-ը։
Նեբաթին նաեւ ասել է, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացումը չի ազդի Թուրքիայի տնտեսության վրա։

40, 50, 30% инфляции: агентство Bloomberg рассказало о закрытой встрече в Минфине Турции
Министр финансов Турции Нуреддин Небати в ходе закрытой встречи с экономистами заявил, что инфляция в стране в ближайшие месяцы достигнет пика на уровне порядка 40% и не превысит 50% до конца 2022 года.
Как передает российское издание Forbes, об этом пишет Bloomberg со ссылкой на участников встречи, пожелавших сохранить анонимность.
По словам одного из них, Небати также признал, что инфляция, вероятно, не опустится ниже 30% до конца текущего года. Сам министр отказался от комментариев агентству.
В ходе встречи глава Минфина заверил, что ЦБ Турции не планирует повышать процентную ставку, а в настоящий момент работает над проектом долгосрочного финансирования, которое поможет банкам хеджировать риски по долгосрочным проектным кредитам, пишет Bloomberg.
Небати также заявил, что ужесточение кредитно-денежной политики Федрезервом США не скажется на турецкой экономике.