Էրդողանը մտադիր է գնաճը հասցնել միանիշ ցուցանիշի
Թուրքիան հաստատակամ է գնաճը հասցնել միանիշ թվի, ներկայիս ցուցանիշն ափսոսանք է առաջացնում, նախօրեին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Դեկտեմբերին գնաճը Թուրքիայում կազմեց 13,58%՝ 2021 թվականին թուրքական լիրայի տատանումների ֆոնին հասնելով 36,08%-ի։
«Ներկայիս ցուցանիշն ափսոսանք է առաջացնում: Սակայն մենք հաստատակամ ենք գնաճը հասցնել միանիշ ցուցանիշի, մենք կհասնենք դրան»,- Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
Նա նշել է, որ կառավարությունը 100 հազար լիրայի չափով աջակցություն է ցուցաբերում նրանց, ովքեր վերջին 12 ամիսների ընթացքում պահպանել են աշխատակիցների թիվը եւ պարտավորվել են առնվազն 12 ամսով աշխատանքի ընդունել ուսումնարանների կամ բուհերի շրջանավարտներին։
«Մեր նպատակն է այս ծրագրով ուսումնարանների կամ բուհերի 75 հազար նոր շրջանավարտի աշխատանքով ապահովել»,- ասել է նա։
Էրդողանը հավելել է, որ կարճ ժամանակում 78 միլիարդ լիրայի փոխանցումն ազգային արժույթով արտահայտված ավանդներին, որոնք պաշտպանված են փոխարժեքի տատանումից, «քաղաքացիների վստահության նշան» է կառավարության տնտեսական ծրագրի նկատմամբ։
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ անցած տարվա դեկտեմբերի 20-ին Էրդողանը հայտարարել էր, որ ծրագրով նախատեսված է ստեղծել ֆինանսական գործիքներ, որոնք կպահպանեն բնակչության խնայողությունները լիրայով՝ ավանդատուներին փոխարժեքի տարբերությունների փոխհատուցման միջոցով: «Դոլարի գնի բարձրացումը կարտացոլվի լիրայով արտահայտված ավանդներում։ Եթե արտարժույթի եկամտաբերությունը լինի ավելի ցածր, քան ավանդի հասույթը, ապա տարբերությունը կվճարի անմիջապես պետությունը»,- ասել էր նա։

Турция настроена на снижение инфляции до однозначной цифры, нынешнее табло вызывает сожаление, заявил накануне президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.Инфляция в Турции выросла в декабре на 13,58%, достигнув 36,08% в 2021 году на фоне колебаний турецкой лиры.«Нынешнее табло вызывает сожаление. Но мы настроены решительно на снижение инфляции до однозначной цифры, мы добьемся этого»,- приводит слова Эрдогана агентство «Прайм».Он отметил, что правительство оказывает поддержку в размере 100 тысяч лир тем, кто сохранил количество сотрудников в течение последних 12-и месяцев и взял на себя обязательство трудоустроить выпускников средних школ или университетов как минимум на 12 месяцев.«Наша цель с помощью этой программы - привлечь к трудоустройству 75 тысяч новых выпускников профессиональных школ или университетов»,- отметил он.Эрдоган добавил, что перевод 78 миллиардов лир на защищенные обменом депозиты в турецких лирах в короткие сроки является «признаком доверия граждан» к экономической программе правительства. 23.12.2021 | 13:13 «Красная черта» турецкой лиры и рискованный план правительства Banks.am напоминает, что 20 декабря Эрдоган объявил о плане, который заключается в том, чтобы создать финансовые инструменты, сохраняющие накопления населения в лирах за счет компенсаций курсовой разницы вкладчикам. «Увеличение цены на доллар будет отражено в лировых депозитах. Если доходность иностранной валюты окажется ниже заработка по депозиту, разница будет выплачиваться напрямую государством»,- отмечал он. Tweet Просмотры 5323