ԱՆԻՖ-ը մասնակցել է «Աբու Դաբիի կայուն զարգացման շաբաթ» գագաթնաժողովին
Հունվարի 15-18-ը ԱՆԻՖ-ը` տնօրեն Դավիթ Փափազյանի գլխավորությամբ, մասնակցել է «Աբու Դաբիի կայուն զարգացման շաբաթ» (Abu Dhabi Sustainability Week) գագաթնաժողովին։
Կայունության, կլիմայի փոփոխության եւ վերականգնվող էներգետիկայի խնդիրների վերաբերյալ աշխարհի խոշորագույն գագաթնաժողովներից մեկը հյուրընկալվում է ԱՆԻՖ-ի գործընկեր Աբու Դաբիի Մասդար ընկերության կողմից, որի հետ ԱՆԻՖ-ն իրականացնում է «Այգ-1» արեւային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագիրը։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում ԱՆԻՖ-ի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը մասնակցել է Մասդար ընկերության մայր կազմակերպության` Աբու Դաբիի Մուբադալա պետական ներդրումային ֆոնդի, գլխավոր տնօրեն Խալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարակի եւ Մասդար ընկերության գլխավոր տնօրեն Մոհամեդ Ջամել Ալ Ռամահիի հետ նախագահ Արմեն Սարգսյանի պատվիրակության հանդիպմանը։
Քննարկվել են վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանում Մասդարի կողմից իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաեւ համաշխարհային տնտեսական օրակարգում կայունության խնդիրների աճող դերը։
Աբու Դաբիի ամենամյա գագաթնաժողովին մասնակցում է ավելի քան 35 հազար պատվիրակ` ավելի քան 130 երկրից։ Մասնակիցների շարքում են մի քանի երկրների նախագահներ եւ վարչապետեր, առաջատար միջազգային ընկերությունների ղեկավարներ։
Կլիմայի փոփոխության եւ կայուն զարգացման խնդիրներն այսօր առանցքային են դառնում նաեւ ֆինանսական աշխարհում։ Ֆինանսական հաստատություններն ու ներդրումային ֆոնդերը մշակում են կայունության չափանիշներ` կարեւորելով կայուն զարգացման տեսանկյունից դրական ազդեցություն ունեցող ներդրումային քաղաքականությունը։
«ԱՆԻՖ-ը կարեւորում է իր կողմից իրականացվող ծրագրերի կայունության ասպեկտը, եւ Մասդարի հետ համատեղ ծրագրերը վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում այդ ուղղությամբ մեր ստանձնած պարտավորություններին համահունչ են։ Կարեւոր է կայունության տեսանկյունից առավել բարդ ոլորտներում չափանիշների սահմանումը եւ դրանց հետեւողական իմպլեմենտացիան։ ԱՆԻՖ-ի պորտֆելում այսօր արդեն կան եւ ապագայում նույնպես կլինեն կայունության տեսանկյունից մարտահրավերներ պարունակող ծրագրեր։ Պատասխանատու ֆինանսավորողները եւ բանկերը ստանձնում են մասնակցության միջոցով բարդ ոլորտների կառավարման պատասխանատվությունը` հիմնվելով այն համոզման վրա, որ կայունության չափանիշների շարունակական բարելավումը հնարավոր է բոլոր ոլորտներում եւ բխում է թե’ պետության, թե’ ներդրողի շահերից»,- ասել է ԱՆԻՖ-ի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը` կարեւորելով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործընկերների դերը Հայաստանում կայունության մշակույթի հետագա ներդրման եւ կարողությունների զարգացման հարցում։

ANIF принял участие в международном саммите «Неделя устойчивого развития в Абу-Даби»
С 15 по 18 января фонд ANIF, во главе с генеральным директором Давидом Папазяном, принял участие в саммите «Неделя устойчивого развития в Абу-Даби» (Abu Dhabi Sustainability Week).
Один из крупнейших в мире саммитов по вопросам устойчивого развития, изменения климата и возобновляемых источников энергии организован компанией «Масдар» в Абу-Даби, партнером фонда ANIF, с которым фонд реализует проект солнечной фотоэлектрической электростанции «Айг-1».
В рамках саммита Давид Папазян, генеральный директор ANIF, принял участие во встрече делегации президента Армена Саркисяна с генеральным директором Государственного инвестиционного фонда Абу-Даби «Мубадала» Халдуном Халифой Аль Мубараком (материнской компанией «Масдар») и генеральным директором компании «Масдар» Мохамедом Джамилем Аль Рамахи.
На встрече обсуждались программы, реализуемые компанией «Масдар» в Армении в сфере возобновляемой энергетики, а также возрастающая роль устойчивого развития в мировой экономике.
В ежегодном саммите Абу-Даби принимают участие более 35 000 делегатов из более чем 130 стран, в том числе лидеры государств и премьер-министры ряда стран, а также руководители ведущих международных компаний.
Сегодня вопросы изменения климата и устойчивого развития становятся ключевыми и в финансовом мире. Финансовые учреждения и инвестиционные фонды разрабатывают стандарты, уделяя особое внимание инвестиционной политике, оказывающей положительное влияние на устойчивое развитие.
«ANIF придает большое значение устойчивому развитию своих проектов. Совместные программы с «Масдар» соответствуют нашим обязательствам в области проектов по возобновляемым источникам энергии. С точки зрения стабильности, важно определение стандартов в наиболее проблемных сферах и их последовательное выполнение. В портфолио ANIF, уже есть и будут в будущем, проекты, которые сталкиваются со сложными вызовами с точки зрения устойчивого развития. Ответственные финансисты и банки, посредством участия, берут на себя ответственность за управление сложными секторами, исходя из убеждения, что постоянное совершенствование стандартов устойчивого развития возможно во всех секторах, и это отвечает интересам как государства, так и инвестора»,- отметил генеральный директор ANIF Давид Папазян, подтвердив важность роли роли партнеров ОАЭ в дальнейшем укреплении культуры устойчивого развития и наращивании потенциала в Армении.