«ՏաԹեւերը» հաղթել է World Travel Awards-ի «Աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղին ճանաչվել է հաղթող «World Travel Awards»-ի 28-րդ մրցանակաբաշխության «Աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում, իսկ Հայաստանը՝ «Աշխարհի առաջատար ժառանգության նպատակակետ» անվանակարգում։
Հաշվի առնելով համաշխարհային զբոսաշրջության աստիճանական վերականգնումը Քովիդ-19 համավարակի բռնկումից ի վեր, այս տարի զբոսաշրջության գլխավոր մրցանակին արժանանալը առավել քան երբեւէ կարեւոր է ու արժեքավոր Հայաստանի  համար։
«ՏաԹեւերը» լինելով աշխարհի ամենաերկար (5752 մ) հետադարձելի ճոպանուղին եւ 11 տարվա ընթացքում սպասարկելով ավելի քան 1 միլիոն այցելու, այս համաշխարհային մակարդակի մրցանակի շնորհիվ կարող է գրանցել նորանոր ձեռքբերումներ, ինչպես նաեւ միջազգային զբոսաշրջային շուկայում հաջողությամբ շարունակել Հայաստանի ու Տաթեւի վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները։
«Այս ձեռքբերումը եւս մեկ անգամ ապացուցեց այն փաստը, որ Տաթեւի վանական համալիրը եւ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար հանդիսանում են առաջնակարգ եւ նշանակալի զբոսաշրջային ուղղություն, իսկ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին»,- ասել է «ՏաԹեւեր» ճոպանուղու տնօրեն Վահե Բաղդասարյանը։
Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխությունը (World Travel Awards), որը հիմնադրվել է 1993 թ․-ին, միտված է ճամփորդության, զբոսաշրջության եւ հյուրընկալության ոլորտների ճանաչմանը, պարգեւատրմանն ու տոնակատարությանը։
«Նման համաշխարհային կարեւորության մրցանակաբաշխությանը Հայաստանի մասնակցությունը եւ հաղթանակը, այն էլ երկու անվանակարգերում, առավել ճանաչելի են դարձնում երկիրը միջազգային շուկաներում։ Հարկավոր է օգտագործել նման հնարավորությունները, եւ շարունակական մարքեթինգային արշավների միջոցով ամրապնդել Հայաստանի դիրքավորումը՝ որպես համաշխարհային ժառանգության առաջատար  վայր  եւ առաջատար ճոպանուղի ունեցող երկիր»,- նշել է ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի հանրային կապերի փորձագետ Գայանե Այվազյանը։
Համագործակցությունը «World Travel Awards»-ի հետ մեկնարկել էր «Զբոսաշրջության եւ քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը ս․թ․ հունիսին, որի շրջանակում կնքվել էր համագործակցության պայմանագիր Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի, տուրիստական ենթակառուցվածքների եւ ոլորտի մասնագետների կարողությունները զարգացնելու նպատակով։
Այս համագործակցության շրջանակում TUF հիմնադրամը կազմակերպել էր նաեւ
«World Travel Awards»-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Գրեմ Քուքի այցը դեպի Հայաստան, որի ընթացքում նա շրջել էր Հայաստանի ամենադիտարժան եւ զբոսաշրջային գրավչություն ունեցող վայրերում, ծանոթացել հայկական մշակույթին, պատմությանը, ավանդույթներին եւ ազգային խոհանոցին։

«Крылья Татева» - победитель World Travel Awards в престижной номинации
«Крылья Татева» сталa победителем 28-й премии «World Travel Awards» в номинации «Лучшая канатная дорога в мире 2021 года», а Армения - в номинации «Ведущее туристическое направление в сфере культурного наследия».
Принимая во внимание постепенное восстановление индустрии мирового туризма после вспышки эпидемии Covid 19, получение высшей туристической награды в этом году важно и ценно для Армении как никогда.
Благодаря подобной награде мирового уровня «Крылья Татева» - самая длинная реверсивная канатная дорога в мире (5752 м), обслужившая более миллиона посетителей за последние 11 лет, - может добиться новых успехов и продолжить свою деятельность на международном туристическом рынке, направленную на повышение осведомленности об Армении и Татеве.
«Это достижение еще раз доказало, что Татевский монастырь и канатная дорога «Крылья Татева» являются ведущим и наиболее значимым туристическим направлением Армении и региона в целом. При этом канатная дорога «Крылья Татева» соответствует самым высоким международным стандартам»,- сказал директор Татевской канатной дороги Ваге Багдасарян.
World Travel Awards основана в 1993 году с целью признания, награждения и торжественного чествования выдающихся достижений в индустрии путешествий, сфере туризма и гостеприимства.
«Участие и тем более победа Армении в двух номинациях этой престижной мировой премии способствуют лучшей узнаваемости страны на международном рынке. Необходимо использовать подобные возможности и через различные маркетинговые кампании укрепить позиции Армении в качестве важного объекта всемирного наследия и страны с самой современной канатной дорогой»,- отметила эксперт по связям с общественностью Комитета по туризму Министерства экономики Армении Гаяне Айвазян.
Сотрудничество с World Travel Awards было инициировано благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF) в июне этого года. В рамках сотрудничества подписано соглашение, направленное на развитие потенциала специалистов сферы туризма и туристической инфраструктуры Армении.
Кроме того, в рамках данного сотрудничества благотворительный фонд TUF организовал визит основателя и директора World Travel Awards Грэма Кука в Армению, в ходе которого он посетил наиболее известные и привлекательные с точки зрения туризма достопримечательности, познакомился с культурой, историей, традициями и национальной кухней Армении.