Բրիտանական դրամատունը ոսկի կստանա օգտագործած հեռախոսներից
Բրիտանական Թագավորական դրամատունը նախատեսում է ոսկի եւ այլ թանկարժեք մետաղներ ստանալ հին հեռախոսներից եւ նոթբուքերից, հաղորդում է BBC-ն:
Այս նպատակով Դրամատունը համաձայնագիր է կնքել կանադական Excir ստարտափի հետ, որի շրջանակում նախատեսում է Մեծ Բրիտանիայում ներկայացնել էլեկտրոնային թափոններից ոսկի ստանալու աշխարհում առաջին տեխնոլոգիան:
Նախատեսում է, որ թանկարժեք մետաղները կհանվեն սենյակային ջերմաստիճանի պայմաններում՝ Դրամատան տարածքում, եւ անհրաժեշտություն չի լինի էլեկտրոնային թափոններն ուղարկել ձուլարաններ` բարձր ջերմաստիճանի տակ վերամշակելու համար:
Դրամատան գործադիր տնօրեն Էնն Ջեսոփն ասել է, որ տեխնոլոգիան կօգնի «իրական ազդեցություն ունենալ աշխարհի ամենամեծ բնապահպանական խնդիրներից մեկի լուծման վրա»: Ըստ եղած գնահատականների՝ այսօր վերամշակվում է էլեկտրոնային թափոնների միայն մեկ հինգերորդ մասը:
Հետազոտողների հաշվարկներով՝ 2021 թվականին դեն նետված էլեկտրոնային եւ էլեկտրական սարքավորումները կկշռեն ավելի քան 57 միլիոն տոննա: Եթե ոչինչ չձեռնարկվի այս խնդրի լուծման համար, ապա 2030 թվականին թափոնների ծավալը կհասնի 74 միլիոն տոննայի, նշել են Դրամահատարանը։
Այս տեխնոլոգիայի սկզբնական օգտագործումն արդեն հնարավորություն է տվել ստանալ 999.9 մաքրության ոսկի, հետագայում նախատեսվում է ստանալ նաեւ պալադիում, արծաթ եւ պղինձ:

Королевский монетный двор будет извлекать золото из использованных телефонов
Королевский монетный двор Великобритании планирует извлекать золото и другие драгоценные металлы из старых телефонов и ноутбуков, сообщает BBC.
C этой целью Монетный двор подписал соглашение с канадским стартапом Excir, в рамках которого планирует представить в Великобритании первую в мире технологию по получению золота из электронных отходов.
Планируется, что драгоценные металлы будут извлекаться при комнатной температуре на территории Монетного двора, вместо того, чтобы отправлять электронные отходы для переработки при высоких температурах на плавильные заводы.
Исполнительный директор Монетного двора Энн Джессопп заявила, что эта технология поможет «оказать реальное влияние на решение одной из величайших экологических проблем мира». По существующим оценкам, на сегодняшний перерабатывается менее одной пятой всех электронных отходов.
Исследователи подсчитали, что электронное и электрическое оборудование, выброшенное в 2021 году, будет весить более 57 миллионов тонн. Если ничего не предпринять для решения этой проблемы, количество отходов к 2030 году достигнет 74 миллионов тонн, говорится в сообщении Монетного двора.
Первоначальное использование этой технологии уже позволило получить золото чистотой 999.9, но при полном масштабировании она может также извлекать палладий, серебро и медь.