ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել 2022թ.-ին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) գազի ընդհանուր շուկայի մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել 2022 թվականին:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին այսօր հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նախագահի օգնական Իյա Մալկինան:
Նրա խոսքով՝ գազի ընդհանուր շուկայի շրջանակում հնարավոր կլինի գնել այդ վառելիքը բորսայում: Դրա համար կընդունվի գազի բորսայական առեւտրի կարգ, որն արդեն մշակվում է մասնակից երկրների կառավարությունների եւ ազգային բորսաների հետ համատեղ:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի մասին համաձայնագրի նախագիծը մշակվել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից եւ այս տարվա ապրիլին ներկայացվել է ԵՏՀ: Դրանից հետո փաստաթուղթն ուղարկվել էր Միության երկրներ:

Договор об общем рынке газа в ЕАЭС может быть подписан в 2022 году
Договор об общем рынке газа в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) может быть подписан в 2022 году.
Как сообщает ТАСС, об этом заявила сегодня помощник председателя Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Ия Малкина.
По ее словам, в рамках общего рынка газа будет обеспечена возможность покупать этот энергоресурс на бирже. Для этого будет принят порядок биржевых торгов газом, который сегодня уже разрабатывается совместно с правительствами стран-участниц и национальными биржами.
Banks.am напоминает, что проект соглашения об общем рынке газа ЕАЭС разработан Российской Федерацией и в апреле этого года был представлен в ЕЭК. После этого документ был направлен в страны Союза.