«Տինկոֆ»-ը պատրաստվում է նեոբանկ հիմնել Ֆիլիպիններում
Տինկոֆ Բանկը (մտնում է TCS Group-ի կազմի մեջ) նախատեսում է դիմել Ֆիլիպինների Հանրապետության Կենտրոնական բանկ` թվային բանկի լիցենզիա ստանալու համար, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
TCS Group-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ նեոբանկի գործարկման համար դիտարկում է Ասիայի տարբեր շուկաներ: «Ֆիլիպիններում լիցենզիա ստանալու համար փաստաթղթերի ներկայացումն Ասիայի երկրների ֆինանսական շուկա մուտք գործելու ռազմավարության մի մասն է»,- ասել է խմբի ներկայացուցիչը:
Ֆիլիպիններում դուստր ընկերություն ստեղծելու որոշումը կայացրել է Տինկոֆ Բանկի տնօրենների խորհուրդը: Այս գործընթացում վարկային հաստատության շահերը կներկայացնի «Տինկոֆ Մոբայլի» տնօրեն Գեորգի Չեսակովը:
Նախատեսվում է, որ ֆիլիպինյան բանկի կապիտալը կկազմի 2 միլիարդ ֆիլիպինյան պեսո (մոտ $40 միլիոն): Այն բաղկացած կլինի 20 միլիոն սովորական բաժնետոմսերից՝ 100 ֆիլիպինյան պեսո անվանական արժեքով: Սկզբնական փուլում Տինկոֆ Բանկի կողմից ամբողջությամբ վճարված կապիտալը կկազմի 1 միլիարդ ֆիլիպինյան պեսո։

«Тинькофф» планирует создать необанк на Филиппинах
Тинькофф Банк (входит в TCS Group) планирует подать заявку в Центральный банк Республики Филиппины на получение лицензии цифрового банка, сообщает «Интерфакс».
TCS Group ранее заявляла, что рассматривает различные рынки в Азии для запуска необанка. «Подача документов на получение лицензии в Филиппинах - часть стратегии выхода группы на финансовый рынок стран Азии»,- отметил представитель группы.
Решение о создании «дочки» на Филиппинах принял совет директоров Тинькофф Банка. Представлять интересы кредитной организации в этом процессе будет директор «Тинькофф Мобайла» Георгий Чесаков.
Предполагается, что капитал филиппинской «дочки» составит 2 млрд филиппинских песо (чуть меньше $40 млн). Он будет состоять из 20 млн обыкновенных акций номиналом 100 филиппинских песо. Первоначальный полностью оплаченный Тинькофф Банком капитал «дочки» составит 1 млрд филиппинских песо.