UNCTAD. 2021-ին համաշխարհային առեւտրի աճը կկազմի 16%
Համաշխարհային առեւտրի աճը 2021 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, ակնկալվում է 16%-ի մակարդակում, ասված է այսօր Ժնեւում հրապարակված՝ ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«2021-ի երկրորդ կեսին առեւտրի զգալի աճ է սպասվում. ըստ կանխատեսումների, այն կկազմի մոտ 16%՝ համեմատած 2020-ի ցածր կետի հետ, ներառյալ ապրանքներով առեւտրի 19% եւ ծառայությունների առեւտրի 8% աճ»,- նշել են փորձագետները:
Ընդգծվում է, որ, չնայած «COVID-19-ի հետ կապված տնտեսական ցնցումներին, առեւտուրը 2020 թվականին, ընդհանուր առմամբ, համեմատաբար լավ է իրեն դրսեւորել»: Այս արդյունքը հիմնականում պայմանավորված էր «Արեւելյան Ասիայի տնտեսությունների կայունությամբ», որոնց արագորեն հաջողվեց պայքարել համավարակի դեմ եւ այդպիսով «կապիտալացնել» COVID-19-ի հետ առնչություն ունեցող ապրանքների պահանջարկի աճը:
2021 թվականի առաջին եռամսյակում համաշխարհային առեւտուրը տարեկան կտրվածքով աճել է մոտ 10%-ով: Արդյունքում՝ 3%-ով գերազանցվեցին նաեւ 2019-ի առաջին եռամսյակի ցուցանիշները: Համաշխարհային առեւտրի թռիչքը 2021 թվականի առաջին երեք ամիսներին պայմանավորված էր Արեւելյան Ասիայի երկրների արտահանման ծավալների աճով: Զեկույցում նշվում է, որ Չինաստանը, Հնդկաստանը եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունն ավելի բարձր ցուցանիշներ են ապահովել, քան մյուս խոշոր տնտեսությունները:

UNCTAD: Рост мировой торговли в этом году составит 16%
Рост мировой торговли в 2021 году ожидается на уровне 16% по сравнению с прошлым годом. Такой прогноз содержится в опубликованном cегодня в Женеве докладе Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD), сообщает ТАСС.
«Во второй половине 2021 года ожидается значительный рост торговли: согласно прогнозам, он составит около 16% по сравнению с низшей точкой 2020 года, в том числе рост на 19% торговли товарами и на 8% - услугами»,- отметили эксперты.
Подчеркивается, что несмотря на «экономические потрясения из-за COVID-19, в 2020 году мировая торговля держалась в целом относительно хорошо». Этот результат был обеспечен в значительной степени «устойчивостью экономик Восточной Азии», которые быстро достигли успеха в борьбе с пандемией и благодаря этому «капитализировали» рост спроса на продукцию, имеющую отношение к мероприятиям, связанным с COVID-19.
В первом квартале 2021 года рост мировой торговли составил около 10% в годовом исчислении. В итоге на 3% были превзойдены также показатели первого квартала 2019 года. Скачок в глобальной торговле, наблюдавшийся в первые три месяца 2021 года, был обусловлен существенным увеличением объемов экспорта в странах Восточной Азии. Китай, Индия и ЮАР достигли более высоких результатов, чем другие крупные экономики, говорится в докладе.