SWIFT-ը մտադիր է փոխգործակցել կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների հետ
SWIFT-ն ուսումնասիրում է կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների հետ փոխգործակցության հնարավորությունն անդրսահմանային գործարքներ իրականացնելիս, հաղորդում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով միջազգային համակարգի հաղորդագրությունը:
SWIFT-ը եւ Accenture խորհրդատվական ընկերությունը պատրաստել են զեկույց միջազգային վճարումներում կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների օգտագործման մասին: Ընկերությունները կարծում են, որ թվային արժույթների համատեղելիությունն ընթացիկ վճարային ենթակառուցվածքի հետ կդառնա ապագայում դրանց օգտագործման կարեւոր գործոն:
«Կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների հետազոտության ողջ ընթացքում համայնքը հնարավորության դեպքում կշարունակի օգտագործել գործող ենթակառուցվածքը եւ վճարային ուղիները, բայց, միաժամանակ, այս նոր գործիքները կշարունակեն եւ կընդլայնեն գործող ենթակառուցվածքը, եւ SWIFT-ը կարող է առանցքային դեր ունենալ վճարային էկոհամակարգում, որը ներառում է թվային արժույթներ»,- ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Այդ նպատակով SWIFT-ը մոտակա ամիսներին կուսումնասիրի կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների օգտագործման գործնական ասպեկտները: Մասնավորապես, ընկերությունը նախատեսում է անցկացնել մի շարք թեստեր ստուգելու համար, թե ինչպես կարելի է փոխգործակցել կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների հետ անդրսահմանային գործարքների ոլորտում՝ տրանզակցիայի կառավարման ծառայությունների զարգացմանն ուղղված SWIFT նոր հարթակի ստեղծման շրջանակում։
«Մասնագիտական համայնքի հետ միասին SWIFT-ը մտադիր է ուսումնասիրել իր հետագա դերը եւ՛ որպես կենտրոնական բանկերի թվային արժույթներով գործարքների վերաբերյալ վավերացված տեղեկատվության կրող, ինչպես դա տեղի է ունենում այսօր ֆիատ արժույթների հետ, եւ՛ որպես կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների արժեքի մասին տեղեկատվության փոխանցման համակարգ՝ անկախ դրանց թողարկման ձեւից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

SWIFT намерена взаимодействовать с цифровыми валютами центральных банков
SWIFT изучает возможность взаимодействия с цифровыми валютами центральных банков при проведении трансграничных операций, cообщает Finmarket.ru cо ссылкой на сообщение международной системы.
SWIFT и консалтинговая компания Accenture подготовили отчет об использовании цифровых валют центральных банков в международных платежах. Компании считают, что совместимость цифровых валют с текущей платежной инфраструктурой станет важным фактором их использования в будущем.
«На протяжении периода исследования цифровых валют центральных банков сообщество будет продолжать использовать действующую инфраструктуру и платежные рельсы, когда это будет возможно, но в то же время эти новые инструменты станут продолжением и расширением текущей инфраструктуры, и SWIFT может играть ключевую роль в платежной экосистеме, включающей цифровые валюты»,- отмечается в сообщении системы.
Для этого SWIFT в ближайшие месяцы изучит практические аспекты использования цифровых валют центральных банков. Компания, в частности, планирует провести ряд тестов, целью которых станет проверка, как в рамках создания новой платформы SWIFT с фокусом на развитие сервисов управления транзакцией можно взаимодействовать с цифровыми валютами центральных банков в области трансграничных операций.
«Вместе с профессиональным сообществом SWIFT намерен изучить свою дальнейшую роль как в качестве носителя аутентифицированной информации о транзакциях в цифровых валютах центральных банков, как это происходит сегодня с фиатными валютами, так и в качестве системы передачи информации о стоимости цифровых валют центральных банков вне зависимости от формы их выпуска»,- подчеркивается в сообщении SWIFT.