ՄԱԿ-ի կանխատեսմամբ՝ ընթացիկ տարում համաշխարհային տնտեսության աճը կկազմի 5,4%։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է կազմակերպության աճի հեռանկարների վերաբերյալ նախօրեին հրապարակված միջնաժամկետ զեկույցում:Ըստ ուսումնասիրության՝ «2020 թվականին 3,6%-անոց կտրուկ անկումից հետո ներկայումս կանխատեսվում է, որ 2021-ին համաշխարհային տնտեսությունը կաճի 5,4%-ով»: Հունվարին ՄԱԿ-ը կանխատեսել էր ընդամենը 4,7% աճ: 10.05.2021 | 10:01 ԵՄ-ն մտադիր է այլեւս չդիտարկել ՀՆԱ-ն որպես բարեկեցության գլխավոր չափանիշ Զեկույցի շնորհանդեսին ՄԱԿ-ի Գլոբալ տնտեսական մոնիթորինգի բաժնի ղեկավար Համիդ Ռաշիդը նշել է, որ համաշխարհային աճը պայմանավորված է «ԱՄՆ-ում եւ Չինաստանում տնտեսական ակտիվության ուժեղացմամբ», ինչպես նաեւ համավարակից հետո, ընդհանուր առմամբ, տնտեսական վերականգնմամբ։ «Առեւտրի ծավալներն արդեն հասել են նախահամավարակային մակարդակի»,- տեղեկացրել է նա:Միաժամանակ, Ռաշիդը մատնանշել է անհավասար վերականգնումը աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում: Մասնավորապես, նա նշել է, որ «Եվրոպայի համար տնտեսական հեռանկարներն ավելի համեստ են»: Tweet Դիտում՝ 4844

ООН прогнозирует рост мировой экономики до 5,4% в текущем году. По сообщению ТАСС, об этом говорится в распространенном накануне среднесрочном докладе всемирной организации о перспективах роста.Согласно исследованию, «после резкого снижения на 3,6% в 2020 году, мировой экономике предсказывается рост на 5,4% в 2021 году». В январе ООН прогнозировала рост только на 4,7%. 10.05.2021 | 10:01 ЕС намерен не принимать ВВП в качестве главного критерия благополучия Как отметил на презентации доклада начальник Отдела глобального экономического мониторинга ООН Хамид Рашид, глобальный рост обусловлен «укреплением экономической активности США и Китая», а также в целом восстановлением экономики после пандемии. «Объемы торговли уже вышли на допандемийный уровень»,- информировал он.В то же время, Рашид указал на неравномерное восстановление в различных регионах мира. В частности, он отметил, что «экономические перспективы более скромны для Европы». Tweet Просмотры 4848