Գերման Գրեֆի ամենավախենալի երազը
Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում համեմատել է COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակը Ռուսաստանում 1998թ. դեֆոլտի հետ:
Գրեֆը պատմել է, որ կարանտինի ամենաթեժ շրջանում օր ու գիշեր փնտրում էին լուծումներ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար:
«Կառավարության անդամները բառացիորեն գիշերում էին մեզ մոտ Սբերբանկում, մենք էլ մեր հերթին դուրս չէինք գալիս կառավարության շենքից՝ փնտրելով լուծումներ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար: Կառավարությունն առանց չափազանցնելու աշխատում էր օրական 20 ժամ, պահանջվում էին օպերատիվ լուծումներ: Կառավարությանը կարելի էր միայն կարեկցել: Ոչ ոք չէր սպասում նման սթրեսի: Ամենաահավորն այդ պահին անգործությունն է: Նման բան չկար: Միգուցե որոշ գործողություններ ետին հայացքով հապճեպ էին ու սխալ, սակայն այն ժամանակ դրանք դիտարկվում էին որպես բացարձակապես ճիշտ արձագանքներ»,- ասել է Գրեֆը:
Նա ընդգծել է, որ Կենտրոնական բանկը գործել է շատ «որակյալ»: «Ժամանակին անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվել, ինչը հնարավորություն տվեց մեզ գործել ավելի ազատ եւ աջակցել հաճախորդներին»:
Միաժամանակ, ինչպես նշել է Գերման Գրեֆը, նա մտադրված չէ վերադառնալ ՌԴ կառավարություն, իսկ 10 տարի հետո չի տեսնում իրեն որեւիցե խոշոր ընկերությունում:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞րն է իր տեսած ամենավախենալի երազը, նա ասել է. «Եթե անկեղծ՝ դա այն է, որ ես վերադառնում եմ կառավարություն»:
Ընդ որում, Գրեֆը նշել է, որ «կտրականապես» չի պատրաստվում 10 տարի անց մնալ ոչ Սբերբանկում, ոչ էլ գնալ մեկ այլ ընկերություն:
«Ինձ հետաքրքիր է կրթությունը: Թողել եմ գիտությունը, չնայած որ ժամանակին դրանից հսկայական հաճույք էի ստանում: Գիտեք, բացի բանկում աշխատելուց, իմ կյանքում կար եւս մեկ երջանիկ փուլ՝ դասավանդումը համալսարանում: Միգուցե վերադառնամ կրթության ոլորտ: Ինձ հետաքրքիր են տեխնոլոգիաները, վենչուրային ներդրումները»,- նշել է Գերման Գրեֆը:
Banks.am-ը նշում է, որ 2000- 2007թթ.Գերման Գրեֆը զբաղեցնում էր ՌԴ տնտեսական զարգացման եւ առեւտրի նախարարի պաշտոնը:

Cамый страшный сон Германа Грефа
Глава Сбербанка Герман Греф в интервью агентству ТАСС сравнил ситуацию с COVID-19 с обстоятельствами дефолта 1998 года.
Греф рассказал, что в разгар карантина дни и ночи шел поиск решений выхода из сложившейся ситуации.
«Члены правительства буквально ночевали у нас в Сбербанке, мы не вылезали из Белого дома, ища варианты выхода из этой ситуации. Кабмин работал без преувеличения по 20 часов в сутки, требовались оперативные решения. Правительству можно было лишь посочувствовать. Никто не ждал такого стресса. Самое страшное в тот момент - бездействие. Его не было. Ряд действий, может, оказался суетным и неверным, как мы понимаем задним умом, но тогда виделось, что это абсолютно правильные реакции»,- сказал Греф.
Он подчеркнул, что Центральный банк также отработал очень «качественно». «Вовремя были приняты необходимые шаги, которые позволили нам немного развязать руки и поддержать клиентов»,- сообщил глава Сбербанка.
Одновременно, как сообщил Герман Греф, он не намерен возвращаться в правительство РФ, а через 10 лет не видит себя ни в какой крупной компании.
Отвечая на вопрос, каким Греф видит свой самый страшный сон, он заявил: «Честно? Я возвращаюсь в правительство».
При этом глава Сбербанка отметил, что «категорически» не собирается через 10 лет оставаться ни в Сбербанке, ни в другой компании.
«Категорически нет. Мне интересно образование. Забросил науку, хотя когда-то получал от нее огромное удовлетворение. Знаете, кроме работы в банке, был еще один счастливый период в жизни - преподавание в университете. Может, вернусь в сферу образования. Мне интересны технологии, венчурные инвестиции»,- отметил Герман Греф.
Banks.am отмечает, что в 2000-2007 годах Герман Греф занимал должность министра экономического развития и торговли РФ.