Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարարությունը ցուցադրել է, թե ինչ տեսք կունենա մետաղադրամը, որը կթողարկեն պետության՝ Եվրոպական միությունից դուրս գալուց հետո։Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, 50 պենս անվանական արժեքով մետաղադրամի վրա դաջված է «Խաղաղություն, բարգավաճում եւ ընկերություն բոլոր ժողովուրդների հետ» գրառումը։ Նշված է նաեւ ամսաթիվը՝ հունվարի 31-ը․փաստաթղթերի համաձայն՝ հենց այդ օրը Մեծ Բրիտանիան պետք է պաշտոնապես դուրս գա Եվրոպական միության կազմից։ Այդ ժամանակ էլ Brexit-ին նվիրված 3 մլն մետաղադրամ հասանելի կլինի բանկերում, փոստային բաժանմունքներում, խանութներում՝ երկրի ամբողջ տարածքում։ Եվս 7 մլն մետաղադրամ շրջանառության մեջ կհայտնվի մինչեւ տարեվերջ։ 22.01.2020 | 15:49 Queen խմբին նվիրված հուշադրամներ են թողարկվել Ինչպես նշված է բրիտանական դրամատան կայքում, Brexit-ին նվիրված մետաղադրամները կթողարկվեն արծաթե եւ ոսկե տարբերակով, ինչպես նաեւ երկու մետաղադրամներից կազմված հավաքածուի տեսքով։ Ըստ ֆիննախի հայտարարության՝ ավելի քան 13 հազ. մարդ արդեն հարցում է ուղարկել՝ մետաղադրամները ստանալու համար։ Tweet Դիտում՝ 3825

Британский Минфин показал монету в честь Brexit
Минфин Великобритании показал, как будет выглядеть монета, которую выпустят после выхода государства из Евросоюза.
Как сообщает RBC, на монете номиналом 50 пенсов выгравирована надпись «Мир, процветание и дружба со всеми народами». Там также указана дата։ 31 января - в этот день, согласно документам, Великобритания должна официально выйти из состава Евросоюза.
Тогда же около 3 млн монет, посвященных Brexit, поступят в банки, почтовые отделения и магазины по всей стране. Еще 7 млн 50-пенсовиков появятся в обращении до конца года.
Как уточняется на сайте британского Монетного двора, посвященные Brexit монеты выпустят в серебряном и золотом варианте, а также в коллекционном наборе из двух монет. Согласно заявлению Минфина, больше 13 тыс. человек направили запросы на получение нумизматической новинки.