Ամերիաբանկը €40 մլն-ի վարկային պայմանագիր է կնքել FMO-ի հետ
Ամերիաբանկը եւ Նիդեռլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը (FMO) €40 մլն-ի վարկային պայմանագիր են կնքել:
Բանկում հայտնել են, որ հինգ տարի ժամկետով տրամադրվող այս վարկային գործիքն ուղղվելու է Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի եւ էներգաարդյունավետության ծրագրերի, ինչպես նաեւ երիտասարդ եւ կին ձեռներեցների գործունեության ֆինանսավորմանը:
«Սա եւս մեկ նշանավոր ձեռքբերում է մեր գործընկեր FMO-ի հետ երկարամյա հարաբերություններում: Վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորումը կշարունակի նպաստել մաքուր էներգիայի արտադրության ոլորտի կայուն զարգացմանը` միաժամանակ ապահովելով ձեռնարկությունների եւ բնակչության կողմից Հայաստանի էներգետիկ պաշարների արդյունավետ սպառումը»,- նշել է Ամերիաբանկի Կորպորատիվ ֆինանսների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը:
Ամերիաբանկի եւ FMO-ի հետ հարաբերությունների սկիզբը դրվել է 2009թ․, երբ FMO-ն առաջին անգամ Ամերիաբանկին տրամադրել է վարկ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների եւ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով:
«FMO-ն հպարտ է, որ կարողացել է ամուր եւ արդյունավետ հարաբերություններ կառուցել Ամերիաբանկի հետ եւ աջակցել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: Այս վարկային գործիքը կնպաստի Ամերիաբանկի հետագա աճին, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը, ինչպես նաեւ երիտասարդ եւ կին ձեռներեցների կողմից ղեկավարվող ընկերություններում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»,- նշել է FMO-ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրոյքհուզենը:

Америабанк и FMO подписали кредитный договор на €40 млн
Америабанк и Голландский банк развития (FMO) подписали кредитный договор на сумму 40 миллионов евро.
В банке отметили, что кредит сроком на 5 лет будет направлен на финансирование проектов в секторах возобновляемой энергетики и энергосбережения, а также деятельности молодых бизнесменов и женщин-предпринимателей в Армении.
«Это еще одно значительное достижение в рамках сотрудничества Америабанка и FMO. Финансирование сектора возобновляемой энергетики будет способствовать дальнейшему устойчивому развитию сектора чистой энергии, обеспечивая при этом эффективное использование энергетических ресурсов Армении среди предприятий и населения»,- отметил руководитель Отдела корпоративных финансов Америабанка Ара Саргсян.
Сотрудничество между FMO и Америабанком началось в 2009 году, когда FMO предоставил Америабанку первый кредит для финансирования МСП и проектов в секторе возобновляемой энергетики Армении.
«Мы гордимся тем, что продолжаем крепкое и успешное сотрудничество с Америабанком, способствуя экономическому развитию Армении. Новые кредитные средства позволят Америабанку развиваться дальше и поспособствуют развитию сектора возобновляемой энергетики и созданию новых рабочих мест в компаниях, руководителями которых являются молодые бизнесмены и женщины-предприниматели Армении»,- в свою очередь отметила директор по инвестициям FMO Линда Брокхузен.