Վրաստանի վարչապետն այցելել է Երեւանի կոնյակի գործարան
Սեպտեմբերի 10-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն այցելել են Երեւանի կոնյակի գործարան:
Վարչապետերն այցելել են Երեւանի կոնյակի գործարանի ԱՐԱՐԱՏ թանգարան, որտեղ ծանոթացել են հայկական ԱՐԱՐԱՏ կոնյակի պատմությանը եւ արտադրական գործընթացին:
Վարչապետերը կանգ են առել նաեւ «Խաղաղության տակառի» մոտ, որը հիմնադրվել է 2001թ.՝ ի պատիվ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցի: Տակառում հնեցվում է զինադադարի տարին խորհրդանշող 1994թ. կոնյակի սպիրտ: Այն կոչվում է «խաղաղության», քանի որ կբացվի այն ժամանակ, երբ կկարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Մամուկա Բախտաձեն մասնակցել են նաեւ անվանական տակառների հիմնադրման արարողությանը, որոնք հնեցման են դրվել ի պատիվ երկու վարչապետերի այցի:
Վարչապետերը եղել են ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի գանձարանում, որտեղ պահվում է հայկական կոնյակագործության տարեգիրը ներկայացնող ԱՐԱՐԱՏ կոնյակի բացառիկ հավաքածուն:

Премьер-министр Грузии посетил Ереванский коньячный завод
10 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян и находящийся с официальным визитом в Армении премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе посетили Ереванский коньячный завод.
Премьер-министры посетили музей АРАРАТ Ереванского коньячного завода, где ознакомились с историей армянского коньяка АРАРАТ и с производственным процессом.
Главы правительств также остановились около «Бочки мира», которая была основана в 2001г. в честь визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В бочке выдерживается коньячный спирт 1994г., символизирующий подписание перемирия.
Никол Пашинян и Мамука Бахтадхе приняли участие в церемонии открытия именных бочек, которые поставлены на выдержку в честь визита двух премьеров.
Они также побывали в сокровищнице музея АРАРАТ, где хранится уникальная коллекция коньяков АРАРАТ – от первых образцов начала прошлого века до наших дней.