Ադրբեջանի Ազգային բանկը կմշակի բանկային համակարգի կապիտալիզացիայի ավելացման նոր ռազմավարություն
Ադրբեջանի Ազգային բանկն (ԱԱԲ) անբավարար է համարում երկրի բանկային ոլորտի կապիտալիզացիայի ներկայիս մակարդակը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով Տրենդը, ԱԱԲ վարչության նախագահի տեղակալ Ռուֆատ Ասլանլին հայտնել է, որ ներկայումս ընթանում են Ազգային բանկի նորմատիվային պահանջներին համապատասխան բանկերի կապիտալիզացիայի մակարդակի գնահատման աշխատանքները: Ըստ նորմատիվային պահանջների, բանկերի նվազագույն համախառն կապիտալը պետք է կազմի 10 մլն մանաթ:
“Դա անբավարար կապիտալի ծավալ է ադրբեջանական բանկային ոլորտի համար, եւ Ազգային բանկը մտադիր է մշակել նոր ռազմավարություն”,- ասել է Ասլանլին:
2007 թ. հունիսի 1-ի դրությամբ 23 ադրբեջանական բանկերի կապիտալը գերազանցում էր 10 մլն մանաթը: 17 բանկերի մոտ այն կազմավորված էր 5-10 մլն մանաթի սահմաններում:

Нацбанк Азербайджана подготовит новую стратегию по увеличению капитализации банковской системы
Национальный банк Азербайджана (НБА) считает недостаточной капитализацию банковского сектора страны.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, заместитель председателя правления НБА Руфат Асланлы сообщил, в настоящее время ведется интенсивная работа по оценке уровня капитализации банков в соответствии с нормативным требованием Нацбанка, согласно которому минимальный размер совокупного капитала у банков должен составлять не менее 10 млн. манатов.
«Это недостаточный объем капитала для азербайджанского банковского сектора, и Нацбанк намерен определить новую стратегию», - сказал Асланлы.
По состоянию на 1 июня 2007 года, капитал 23 азербайджанских банков превышал 10 млн. манатов. У 17 банков он был сформирован в пределах от 5 млн до 10 млн. манатов.