Քննարկվում է Երեւանում ճոպանուղու կառուցումը
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ավստրիական «Դոպելմայեր Սեյլբահենեն» ընկերության ծրագրերի ղեկավար Վալերի Յաշինի հետ քննարկել է մայրաքաղաքում նոր ճոպանուղու կառուցման ներդրումային ծրագրի իրականացման հնարավորությունները:
Երեւանի քաղաքապետարանի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ավստրիական ընկերության ներկայացուցիչը Երեւանում էր քաղաքապետարանի հրավերով:
Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երեւանում նոր ճոպանուղու կառուցումն էական նշանակություն կունենա հասարակական տրանսպորտի բարեփոխումների համատեքստում:
«Երեւանի քաղաքապետարանի որդեգրած քաղաքականությունն է՝ զարգացնել զբոսաշրջային ենթակառուցվածքները, ինչն իր հերթին կնպաստի Երեւանը զբոսաշրջային կենտրոն դարձնելու գաղափարի կյանքի կոչմանը: Ճոպանուղու կառուցումն այս տեսանկյունից, վստա՛հ եմ, էականորեն կխթանի ոլորտի զարգացումը: Երեւանի քաղաքապետարանն էլ պատրաստակամ է հնարավորինս աջակցելու ներդրումային նմանօրինակ ծրագրերի իրականացմանը»,- ասել է քաղաքապետը:
Վալերի Յաշինն էլ նշել է, որ հաշվի առնելով Երեւանի ռելիեֆային պայմաններն ու տրանսպորտային հոսքերի հետզհետե աճով պայմանավորված խցանումները՝ նոր ճոպանուղու կառուցումը կարող է որոշակիորեն բեռնաթափել մայրաքաղաքի փողոցների երթեւեկությունը:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ձեւավորվելու համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կիրականացնի մայրաքաղաքի ենթակառուցվածքների, ծրագրի իրագործման հնարավորությունների եւ տարբերակների մասնագիտական ուսումնասիրություն:

Обсуждается вопрос строительства канатной дороги в Ереване
Мэр Еревана Тарон Маргарян обсудил с руководителем программ австрийской компании Doppelmayr Seilbahnen Валерием Яшиным возможности реализации инвестиционной программы по строительству новой канатной дороги в столице.
Пресс-служба мэрии Еревана сообщает, что представитель австрийской компании прибыл в Ереван по приглашению мэрии.
Тарон Маргарян подчеркнул, что строительство новой канатной дороги в Ереване будет иметь существенное значение в контексте реформ общественного транспорта.
«Политика мэрии Еревана направлена на развитие туристических инфраструктур, что в свою очередь будет способствовать реализации идеи превращения Еревана в туристический центр. Уверен, что строительство канатной дороги с этой точки зрения  существенно поможет развитию сферы. Мэрия Еревана готова по возможности содействовать реализации подобных инвестиционных программ»,- отметил мэр.
Валерий Яшин отметил, что, учитывая рельефные условия Еревана и пробки, обусловленные постепенным ростом транспортных потоков, строительство новой канатной дороги может значительно разгрузить движение на улицах столицы.
На встрече была достигнута договоренность сформировать совместную рабочую группу, которая изучит инфраструктуры столицы, а также возможности и варианты реализации программы.