Մարտակերտը շուտով կվերադառնա իր նախկին կյանքին
ԼՀՂ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը Մարտակերտ քաղաքում անցկացրել է խորհրդակցություն՝ նվիրված ապրիլի 2-5-ը թշնամու արկակոծության հետեւանքով շրջկենտրոնում առաջացած խնդիրների լուծմանը:
Ինչպես հաղորդում են ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից, Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ կառավարության կողմից արդեն ինտենսիվ աշխատանքներ են սկսվել, եւ օրեր անց Մարտակերտ քաղաքում հիմնականում վերականգնված կլինեն բնակիչների կրած վնասները, իսկ կենցաղային գույքի եւ տեխնիկայի մասով կտրվեն համապատասխան փոխհատուցումներ:
«Մարտակերտը պետք է կարճ ժամանակում վերադառնա իր նախկին կյանքին, եւ դրա համար մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայելու: Այդ կապակցությամբ ուզում եմ կոչ անել Մարտակերտի մեր բոլոր հայրենակիցներին անցնել իրենց բնականոն կյանքին: Հավատացնում եմ, որ սահմաններն ամուր են, եւ մեր բանակի հասցրած հարվածից թշնամին դեռ երկար ժամանակ ուշքի չի գալու»,- ասել է ԼՂՀ վարչապետը:
Արայիկ Հարությունյանն այցելել է նաեւ Մարտակերտի բուժմիավորում, հանդիպել բուժանձնակազմի հետ, ծանոթացել իրականացվող աշխատանքներին եւ շնորհակալություն հայտնել անձնակազմին՝ ռազմական գործողությունների ժամանակ ցուցաբերած անձնվիրության համար:
ԼՂՀ վարչապետը եղել է հյուսիսային թեւում տեղակայված դիրքերից մեկում:
Արայիկ Հարությունյանը այցելել է նաեւ «Բեյզ Մեթալս» ընկերության կողմից շահագործվող Կաշենի հանքավայր:
«Ուրախ եմ, որ անկախ վերջին օրերի լարված իրավիճակից՝ այս մեծ ձեռնարկությունը շարունակել է իր աշխատանքը՝ երաշխավորելով տնտեսության բնականոն առաջընթացը: Մեր տնտեսությունը պետք է աշխատի, եւ ոչինչ չի կարող խանգարել Արցախի զարգացմանը»,- ասել է Արցախի վարչապետը:

Мартакерт возвращается к обычной жизни, а враг придет в себя нескоро
Премьер-министр НКР Араик Арутюнян провел совещание в городе Мартакерт, посвященное решению проблем, возникших после того, как райцентр подвергся обстрелам противника 2-5 апреля.
Как сообщает пресс-служба правительства НКР, Араик Арутюнян отметил, что правительство начало интенсивную работу, и уже через несколько дней в Мартакерте будет восстановлен нанесенный жителям урон, люди получат материальное возмещение.
«Мартакерт должен быстро вернуться к прежней жизни, и для этого мы не пожалеем ни сил, ни рвения. В этой связи хочу призвать всех наших соотечественников из Мартакерта, чтобы они возвращались к своей повседневной жизни. Уверяю вас: границы прочны, и враг еще нескоро придет в себя от нанесенного нашей армией удара», - сказал премьер-министр НКР.
Араик Арутюнян посетил мартакертскую больницу и поблагодарил врачей за проявленную в ходе боевых действий самоотверженность.
Премьер-министр НКР побывал на одной из позиций северной линии фронта.
Араик Арутюнян посетил также Кашенский рудник, разрабатываемый компанией «Бейз Металс».
«Я рад, что независимо от ситуации последних дней эта крупная компания продолжила работу, гарантируя развитие экономики. Наша экономика должна работать, и ничто не может помешать развитию Арцаха», - сказал премьер-министр.