Փոխըմբռնման հուշագիր՝ IdeA-ի եւ ԱԶԲ-ի միջեւ
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի եւ Հայաստանում Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) մշտական առաքելության գրասենյակի միջեւ այսօր համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ծրագրեր իրականացնել, որոնք ուղղված են համայնքների եւ ենթակառուցվածքների զարգացմանը, Հայաստանում աղքատության նվազեցմանը: Նրանք նաեւ պատրաստ են աջակցելու Հազարամյակի զարգացման նպատակներին հասնելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին:
«ԱԶԲ-ն մեր հանրապետության եւ ՀՀ կառավարության խոշորագույն գործընկերներից է եւ ծավալուն ծրագրեր է իրականացնում հանրապետությունում՝  ենթակառուցվածքների զարգացման, տնտեսական տարբեր չափանիշների ներդրման ուղղությամբ: Մեր երկու կազմակերպությունների գործունեության  ուղղությունները համընկնում են, եւ որոշեցինք միավորել մեր ուժերը՝  համայնքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի կյանքի կոչման գործում»,- ասել է IDeA հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գեւորգյանը:
Նա նշել է, որ փոխգործակցության լայն հնարավորություններ կան նաեւ IDeA-ի կողմից իրականացվող խոշոր ու երկարաժամկետ ծրագրերի շրջանակում, մասնավորապես՝ Դիլիջանի եւ հարակից համայնքների զարգացման առումով: Նրա խոսքով՝ ԱԶԲ-ի աջակցությամբ արդեն իսկ համապատասխան ուսումնասիրություններ են կատարվել, եւ մատնանշվել են համայնքների զարգացման հեռանկարները:
«ԱԶԲ-ն համագործակցում է կառավարության, զարգացման կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաեւ խորհրդակցում է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ ներդրումների համակարգման եւ Հայաստանում առաջնահերթ ծրագրերի իրականացման հարցերի շուրջ: IDeA հիմնադրամի հետ ակնկալում ենք արդյունավետ համագործակցություն, ինչը կզարգացնի փորձի փոխանակման եւ խորհրդատվության ներուժը՝ նախագծելով եւ իրականացնելով  երկարաժամկետ եւ կայուն լուծումներ երկրի համար»,- իր հերթին ասել է Հայաստանում ԱԶԲ-ի մշտական առաքելության ղեկավար Դեյվիդ Դոուլը:
Նա հավելել է, որ ԱԶԲ-ն եւ IdeA-ն առաջնահերթություն են տալիս աղքատության նվազեցմանն ու ենթակառուցվածքային զարգացմանը:
Դեյվիդ Դոուլը եւս կարեւորել է նաեւ Դիլիջանի ենթակառուցվածքների զարգացման պլանները:
ԱԶԲ-ն Հայաստանի հետ համագործակցում է 2005-ից: Հայաստանում մշտական առաքելության գրասենյակը բացվել է 2008թ.: Այն ապահովում է կապը ԱԶԲ-ի եւ Հայաստանի կառավարության, մասնավոր հատվածի ու քաղաքացիական հասարակության միջեւ:

Меморандум о сотрудничестве подписали фонд IDeA и Азиатский банк развития
Меморандум о сотрудничестве подписали сегодня фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) и офис постоянной миссии Азиатского банка развития (АБР).
Стороны выразили готовность к сотрудничеству и консолидации совместных усилий для реализации программ, направленных на развитие общин и инфраструктур, сокращение бедности в Армении, реализации других программ развития.   Они также готовы оказать содействие работам, проводимым в направлении достижения Целей развития тысячелетия.
Меморандум подписали генеральный директор Армен Геворкян и руководитель постоянной миссии АБР в Армении Дэвид Доул.
«АБР – один из крупнейших партнеров нашей республики и правительства, и реализует масштабные программы в республике, в направлении внедрения различных экономических стандартов и развития инфраструктур. Пути деятельности двух организаций совпадают, и мы решили объединить наши силы, чтобы воплотить в жизнь программы, направленные на развитие общин», - сказал Армен Геворкян.
Он отметил, существуют широкие возможности взаимодействия также в рамках крупных и долгосрочных программ, реализуемых фондом, особенно в вопросе развития Дилижана и прилегающих общин. По его словам, при содействии АБР уже проведены соответствующие исследования, обозначены перспективы развития общин.
«Азиатский банк развития сотрудничает с правительством и организациями развития, а также консультируется с организациями гражданского общества вокруг вопросов координации инвестиций и реализации приоритетных задач в Армении.  Мы ожидаем эффективного сотрудничества с фондом IDeA, что позволит развить консалтинговый потенциал и наладить обмен опытом, разрабатывая и реализуя долгосрочные и стабильные решения для страны», - сказал со своей стороны Дэвид Доул.
Он добавил, что АБР и IDeA отдают приоритет развитию инфраструктур и сокращению бедности.
Дэвид Доул отметил также важность развития инфраструктур Дилижана.
АБР сотрудничает с Арменией с 2005 года. Офис постоянной миссии АБР открылся в стране в 2008 году. Он обеспечивает связь АБР и правительства Армении, между частным сектором и гражданским обществом.