ԱՄՀ կարծում է, որ Հայաստանում տնտեսական աճի բարձր տեմպերի պահպանման համար անհրաժեշտ է զարգացնել ֆինանսական հատվածը
13.09.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 13 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամը /ԱՄՀ/ խորհուրդ է տալիս Հայաստանին բարելավել գործողությունների կոորդինացումը դրամավարկային եւ հարկաբյուջետային մարմինների միջեւ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում ասել է օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 13-ը Հայաստանում աշխատած ԱՄՀ առաքելության ղեկավար Հասսան Ալ-Ատրաշը: Նրա խոսքերով, կոորդինացման բարելավումը թույլ կտա նվազեցնել ազգային դրամի արժեւորման հետ կապված ռիսկերը: Հասսան Ալ-Ատրաշը նշել է, որ իրական փոխարժեքի հետագա արժեւորումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի տնտեսության մրցունակության վրա:
Այցի ընթացքւմ ԱՄՀ առաքելությունը եւ Հայաստանի իշխանությունները համաձայնության են եկել 2007 թվականի տնտեսական ծրագրի հիմնական ցունացիշների շուրջ: Նախատեսվում է, որ ՀՆԱ-ի ծրագրային աճը 2007 թվականին Հայաստանում կկազմի 9 %, գնաճը`4 %:
Ինչպես նշեց Հասսան Ալ-Ատրաշը, Հայաստանի տնտեսական աճի բարձր տեմպերի պահպանման համար անհրաժեշտ է զարգացնել ֆինանսական հատվածը` խրախուսելով ապահովագրական եւ արժեթղթերի շուկաների զարգացումը:

МВФ: для сохранения высоких темпов экономического роста Армении необходимо развивать финансовый сектор
13.09.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 13 сентября /Медиамакс/. Международный валютный фонд /МВФ/ рекомендует Армении улучшить координацию действий денежно-кредитных и налогово-бюджетных органов.
Как сообщает агенство Медиамакс, об этом сказал сегодня в Ереване Хассан Аль-Атраш /Hassan Al-Atrash/, возглавляющий миссию МВФ, работавшую в Армении с 31 августа по 13 сентября. По его словам, улучшение координации позволит сократить риски, связанные с укреплением национальной валюты. Хассан Аль-Атраш заметил, что дальнейшее укрепление реального курса может отрицательно сказаться на конкурентоспособности армянской экономики.
В ходе визита миссия МВФ и власти Армении пришли к согласию относительно основных показателей экономической программы на 2007 год. Так, программный рост ВВП в 2007 году в Армении составит 9%, инфляция - 4%, дефицит бюджета по отношению к ВВП составит 2,4%.
Как отметил Хассан Аль-Атраш, для сохранения высоких темпов экономического роста Армении необходимо развивать финансовый сектор, стимулируя, в частности, развитие страхового рынка и рынка ценных бумаг.
Он также сообщил, что МВФ предоставит Армении очередной транш кредита «Механизм финансирования роста и сокращения бедности» /PRGF/ в размере $5 млн. в ноябре 2006 года.