14.07.2010 | 14:11 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Հոդվածներ /
“Լեզվի մասին” օրենքում փոփոխությունների ընդունման եւ կրթական համակարգի բարեփոխումների շուրջ բանավեճի լույսի ներքո, հասարակայնության տարբեր ներկայացուցիչներ մեզ` ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցի նախաձեռնողներիս եւ հոգաբարձուների խորհրդի անդամներիս են դիմում` նախագծի մասին խրախուսական, ինչպես նաեւ քննադատական խոսքերով: Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում քաղաքացիական հասարակությանը, որի կարծիքը կարեւոր է մեզ համար, եւ այդ իսկ պատճառով այս բաց նամակով դիմում ենք Հանրային խորհրդին, որը կոչված է արտացոլել հասարակական կարծիքը:
“Լեզվի մասին” օրենքի փոփոխությունների խնդիրը չափազանց կարեւոր է եւ շոշափում է հանրապետության բոլոր քաղաքացիների շահերը, սակայն, մեր կարծիքով, այս օրենքի քննարկումը պետք է նոր թափ հաղորդի ավելի խորը բանավեճի` Հայաստանի ապագայի եւ համաշխարհային տիրույթում նրա տեղի մասին: Հայաստանը եւ հայ ազգը իրենց հետագա զարգացման տեսլականը որոշելու համար պետք է մի քանի հարցերի պատասխանեն: Արդյո՞ք հայ ժողովուրդը ցանկանում է բարգավաճել եւ զարգանալ, թե՞ ցանկանում է գոյատեւել: Արդյո՞ք Հայաստանը կամենում է ներգրավվել համաշխարհային գործընթացներում, թե՞ գերադասում է մնալ որպես մեկուսացված պետություն` իր օրենքներով եւ կանոններով` ուշադրություն չդարձնելով իր սահմաններից անդին ընթացող համաշխարհային գործընթացների վրա: Այս երկու մոդելները գոյության իրավունք ունեն, սակայն նրանց միջեւ ընտրությունը պետք է կատարվի գիտակցված կերպով: Անհրաժեշտ է նաեւ հասկանալ, որ ազգի կատարած ընտրությունը հանգեցնում է որոշակի հետեւանքների` ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական: Այս մոդելների վերլուծությունն առանձին եւ լուրջ խոսակցության առարկա է:
Գիտակցելով խնդրի կարեւորությունը` դեռեւս 2000թ. հայաստանցի եւ այլ երկրներում բնակվող ազգությամբ հայ մի խումբ գործարարներ նախաձեռնեցին “Հայաստան-2020” նախագիծը, որի իրագործմանը մասնակցելու նպատակով աշխարհի տարբեր երկրներից հրավիրվեցին միջազգային մակարդակի խորհրդատուներ, ինչպես նաեւ անկախ խոշոր բազմաթիվ փորձագետներ: Կատարված աշխատանքի արդյունքում 2005թ. մշակվեցին մոտակա 20 տարիների համար Հայաստանի զարգացման սցենարներ, նախապատրաստվեց երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վերլուծությունը, ինչպես նաեւ մատնանշվեցին տնտեսության առավել հեռանկարային ճյուղերը, որոնք անհրաժեշտ է զարգացնել, արդիականացնել կամ ստեղծել:  Պատրաստված նյութերը մատչելի էին հանրության լայն շերտերին: 2007թ. մասնավոր-պետական գործընկերության հիմքի վրա լայնածավալ նախագծերի իրագործման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից հիմնվեց Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը /NCFA/, որին անդամակցում են ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ, Հայաստանից եւ սփյուռքից հրավիրված գործարարներ, ինչպես նաեւ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների ներկայացուցիչներ: Բացի այդ, ստացված տվյալների հիման վրա “Հայաստան-2020” նախագծի մի շարք մասնակիցներ Հայաստանի տարածքում եւ նրա սահմաններից դուրս սկսել են մասնավոր տարբեր ծրագրեր իրագործել:
Ահա դրանցից միայն մի քանիսը.
- Տաթեւ վանական համալիրի վերականգնման ծրագիրը` պետության, եկեղեցու եւ մասնավոր կապիտալի մասնակցությամբ: Ծրագիրն ընդգրկում է վանքի վերանորոգումը եւ վանական կյանքի վերականգնումը, զբոսաշրջության զարգացման նպատակով հյուրանոցային համալիրի եւ ճոպանուղու կառուցումը: Ճոպանուղու բացումը տեղի կունենա  2010թ. հոկտեմբերին, իսկ ծրագիրն ամբողջությամբ կավարտվի 2016 թվականին:
- 2005 թվականից սկսած մինչ օրս ռուսերեն եւ անգլերեն լեզուներով հրատարակվում է “Երեւան” ամսագիրը: 2011-2012թթ. ծրագրվում է ամսագիրը հրատարակել նաեւ հայերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով:
- Աջակցություն է ցուցաբերվել Մոսկվայում կրոնական-մշակութային-լուսավորչական կենտրոնի բացման գործին: Աշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2011թ.:
- Հովանավորվել են “Հեռանկարներ XXI Երաժշտական միջազգային փառատոն” կազմակերպության կողմից իրականացված դասական երաժշտության աստղերի` Վալերի Գերգիեւի, Յուրի Բաշմետի, Քշիշտոֆ Պենդերեցկու եւ աշխարհահռչակ այլ կատարողների ու դիրիժորների հյուրախաղերը Հայաստանում:
- “ԵրազԱրտ” ծրագրի շրջանակներում 2007 թվականից սկսած` ամեն տարի Հայաստանից 10-12 երիտասարդ կատարողներ կրթաթոշակներ եւ արտասահմանյան հյուրախաղերի ֆինանսավորում են ստանում:
- Հանդես ենք եկել ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցի հիմնադրման նախաձեռնությամբ:
Միջազգային դպրոցի ծրագիրը հասարակության շրջանում մեծ թվով հարցերի եւ տարբեր մեկնաբանությունների տեղիք է տվել, այդ իսկ պատճառով փորձենք ավելի մանրամասն խոսել այս նախագծի մասին` փորձելով նաեւ որոշակիորեն պատասխանել առաջ քաշված հարցերին:
ԴԻԼԻՋԱՆ Միջազգային դպրոցը բարեգործական մասնավոր նախագիծ է` առանց պետական որեւէ ֆինանսավորման: Նախատեսվող ներդրումների ծավալը կգերազանցի 60 մլն ԱՄՆ դոլարը: Այս գումարը չի ներառում անապահով ընտանիքների տաղանդավոր երեխաների համար նախատեսված աջակցության միջոցները: “Բարեգործական” տերմինը նշանակում է, որ նախագծի ներդրողները շահույթ չեն ստանալու եւ չեն ակնկալում վերադարձնել նախագծում ներդրված միջոցները: Մեզ հաջողվել է ստեղծել հայտնի ու հարգված մարդկանցից կազմված հոգաբարձուների հեղինակավոր խորհուրդ, որը պատրաստ է օգնել նախագծի իրականացմանը:
ԴԻԼԻՋԱՆ դպրոցը տարբեր երկրների երեխաների համար նախատեսված միջազգային մակարդակի պանսիոն դպրոց է: Նախատեսվում է, որ 2020թ. դպրոցում կսովորեն 13-18 տարեկան շուրջ 600 երեխաներ, որոնցից մոտ 200-ը կլինեն Հայաստանի քաղաքացիներ: Նշենք, որ հայաստանցի երեխաների շուրջ 80%-ը կսովորեն անվճար հիմունքներով` բարեգործական կազմակերպությունների եւ մասնավոր անձանց կողմից հատկացված կրթաթոշակներով: Աշխատանքի առաջին տարում նախատեսում ենք ունենալ մոտ  60% կրթաթոշակառու`աշխարհի տարբեր երկրներից ընգրկված օժտված երեխաներ, որոնց ծնողներն ի վիճակի չեն վճարել նրանց ուսման համար: Կրթաթոշակները հնարավորություն կտան դպրոց ընդունել տաղանդավոր երեխաների`անկախ նրանց ծնողների բարեկեցության մակարդակից կամ զբաղեցրած դիրքից: Դա սկզբունքային հարց է մեզ համար, քանի որ մեր դպրոցը էլիտար չէ` այդ բառի աղավաղված իմաստով: Մեր աշակերտների էլիտարությունը պայմանավորված է նրանց ինտելեկտուալ կարողություններով, եւ ոչ թե նրանց ծնողների բարեկեցությամբ:
Դպրոցն ավարտելուց հետո աշակերտներին միջազգային բակալավրիատի /ՄԲ/ դիպլոմներ են տրվելու:  Այսօր դա աշխարհի համալսարանների մեծամասնության կողմից ընդունելի, մեթոդապես, թերեւս, առավել մշակված ու հանրաճանաչ միջազգային ծրագիրն է: Այլ կերպ ասած` ՄԲ դիպլոմը բացում է տարբեր երկրների լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների դռները:
ԴԻԼԻՋԱՆ դպրոցում դասավանդումն իրականացվելու է անգլերեն լեզվով, որը  իսպաներենի եւ ֆրանսերենի հետ մեկտեղ այն երեք լեզուներից մեկն է, որով մշակված է ՄԲ համակարգի ուսումնական ամբողջ գրականությունը: Առկա է նաեւ ուսուցչական կազմի ընդարձակ բազա, որն ունի համապատասխան որակավորում եւ մեծ փորձ: Նախատեսվում է, որ դպրոցի ուսանողներն, անկախ նրանց քաղաքացիությունից ու ազգային պատկանելիությունից, պետք է ուսումնասիրեն մի քանի օտար լեզու, այդ թվում` հայերենը: Մեր կարեւոր խնդիրներից մեկն է հայոց լեզվի ընդգրկումը ՄԲ լեզուների ցանկում, որոնք կդասավանդվեն եւ որպես մայրենի, եւ որպես օտար լեզու: Դա թույլ կտա դասավանդել այն բոլոր մակարդակներով` աշխարհի 3000 ՄԲ դպրոցներից յուրաքանչյուրում:
Հայերին, ինչպես եւ օտարերկրացիներին հայոց լեզվի դասավանդումն ավելի գրավիչ դարձնելը չափազանց լուրջ խնդիր է, որը մտավոր եւ ֆինանսական մեծ ներդրումներ է պահանջում: Դպրոցի ուսուցիչների կազմում կլինեն եւ արտասահմանցի մասնագետները, եւ արտասահմանյան դպրոցներում վերապատրաստման, ուսուցման եւ ստաժավորման հատուկ ծրագրեր անցած տեղացի մանկավարժները:
Ամռանը դպրոցի տարածքում նախատեսվում է ճամբար կազմակերպել, որտեղ երեխաները հնարավորություն կունենան հայոց լեզու սովորել, ծանոթանալ հայ մշակույթին, սպորտով զբաղվել, նոր ընկերներ ձեռք բերել:
Մեր դպրոցի հավանական աշակերտների մեծամասնության առջեւ ոչ թե հայերենի իմացությունը կորցնելու, այլ ձեռքբերելու խնդիր է դրված, քանի որ այսօր այդ երեխաները սովորելու են գնում Ռուսաստան, Անգլիա, Շվեյցարիա եւ Ամերիկա: Մենք ուզում ենք, որպեսզի ծագումով հայ երեխաները հնարավորություն ունենան բարձրակարգ կրթություն ստանալ հենց Հայաստանում, կարողանան ճանաչել հայ մշակույթը, պատմությունը եւ սովորել իրենց նախնիների լեզուն: Դպրոցի հայաստանցի աշակերտները մայրենի լեզուն եւ գրականությունը ուսումնասիրելու են հանրակրթական դպրոցների համար ՀՀ կրթության նախարարության կողմից հաստատված ծրագրով, ինչը նրանց հնարավորություն կտա հաջողությամբ ընդունվել նաեւ Հայաստանի բուհեր: Այս դպրոցում պետք է սովորեն հայկական ծագում չունեցող աշակերտներ, որոնք ոչ միայն կրթություն կստանան հետագա կայացման համար, այլեւ կծանոթանան իրենց համար անհայտ հին մշակույթի եւ լեզվի հետ: Սա չափազանց հավակնոտ ծրագիր է, բայց մենք այն մեր առջեւ գիտակցաբար ենք դնում:
Մեզ խորապես մտահոգում է այն հարցը, թե ինչպե՞ս են իրենց զգալու մեր երեխաները` վեց միլիոնանոց սփյուռքի աճող այն սերունդը, որը Հայաստանում չի ծնվել ու երբեք չի ապրել իր նախնիների երկրում: Մեր երեխաները ձուլվում են եւ դա չի կարող մեզ չմտահոգել: Դպրոցի առաքելությունը հայկական կոլորիտով ազգամիջյան հանդուրժողականության սկզբունքների հիմքի վրա կայուն եւ երկարաժամկետ կապերի ստեղծումն է եւ ակադեմիական ամենաբարձր մակարդակի կրթության ապահովումը: Մեզ մտահոգող խնդիրներից մեկն էլ այն է, թե ինչպե՞ս կարողանանք շահագրգռել մեր երեխաներին, որպեսզի սովորեն հայոց լեզուն, մի լեզու, որն այսօր նրանց համար  հիմնական շփման միջոց չէ ո՛չ ընտանիքում, ո՛չ դպրոցում, ո՛չ էլ ընկերական միջավայրում: Այդ նպատակով մենք ՄԲ շրջանակներում հայերենի ուսումնառության ծրագրերում ներդրումներ ենք կատարում: Հենց այդ նպատակով մենք նորաստեղծ այս դպրոցում նախատեսում ենք դասավանդել Հայաստանի, հայ ժողովրդի պատմություն, հայ գրականություն եւ հայ արվեստի պատմություն: Մտադիր ենք նաեւ դպրոցի աշակերտներին հայկական ավանդական արհեստներ սովորեցնել: Մենք ձգտում ենք, որպեսզի “Հայաստան” ու “հայ” բառերը ոչ միայն ասոցացվեն Մեծ Եղեռնի ու երկրաշարժի ժամանակ զոհվածների հետ` խղճահարություն եւ կարեկցանք առաջացնելով, այլեւ հպարտության զգացում առաջացնեն գիտության, մշակույթի եւ արվեստի ոլորտներում մեր շրջանավարտների հաղթանակների, նվաճումների եւ հաջողությունների համար: Մեր նպատակներից մեկն է` հրապուրել ու Հայաստան բերել հայկական ծագում չունեցող մարդկանց, ովքեր ազատորեն կարող են մոլորակի վրա ցանկացած վայր ընտրել` սովորելու, ապրելու, աշխատելու եւ սեփական երեխաներին մեծացնելու համար: Մենք մեր ժամանակը, ռեսուրսը, տաղանդը, հնարավորություններն ու միջոցները ներդնում ենք, որպեսզի Հայաստանը հրապուրիչ ու հարմարավետ վայր դառնա մեր երեխաների համար, ուր աշխարհասփյուռ հայերն ու ոչ հայերը կգան ու կապրեն եւ մեր հյուրընկալ երկրում իրենց կզգան ինչպես տանը: Հենց այդ պատճառով ենք մենք տարբեր երկրներից եկած դասախոսների հարմարավետ բնակության, ինչպես եւ հայաստանցի դասախոսների որակավորման բարձրացման համար ներդրումներ կատարում` ստեղծելով համապատասխան ենթակառույցներ եւ պայմաններ:
Ցավոք, այսօր ստիպված ենք խոստովանել, որ հանգամանքների բերումով՝ Հայաստանի հասարակության առաջադեմ ու գործուն ներկայացուցիչների մի հատվածի շրջանում բացասական վերաբերմունք է ձեւավորվել մեր նախագծի հանդեպ: “Լեզվի մասին” օրենքում փոփոխություններ մտցնելու ՀՀ կառավարության առաջարկից հետո ի հայտ եկած վրդովմունքի ալիքը բացասական վերաբերմունք է առաջացրել դասավանդումն օտար լեզուներով իրականացնելիք դպրոցների հանդեպ: Դժգոհությունների այդ ալիքը  հանգեցրեց այն բանին, որ ՀՀ նախագահի կողմից խորհրդանշական “գիտությունների ծառի” տնկման հանդիսավոր արարողությունից հետո բազում դրական արձագանքներ ստացած ԴԻԼԻՋԱՆ միջազգային դպրոցի նախագիծը հայտնվեց հասարակական անբարենպաստ կարծիքի ստվերում: Չհասցնելով սկսվել եւ կայանալ` նախագիծը ընդդիմություն է ձեռք բերել: Պետք է նշենք, որ ԴԻԼԻՋԱՆ նախագծի շուրջ բացասական ֆոնի պատճառ դարձած օրենսդրական փոփոխություններն անհրաժեշտ չէին նախագծի հաջող իրականացման համար: Սակայն ներկայիս ընթերցմամբ օրենքը ՀՀ քաղաքացիներ հանդիսացող աշակերտների համար կդժվարեցնի մեր դպրոցում ավարտուն միջնակարգ կրթության ստացումը` հետագայում ՀՀ բուհերում ուսումը շարունակելու նպատակով:
Այս պահին մենք ափսոսանքով, բայց լրջորեն դիտարկում ենք նախագծի կասեցման հնարավորությունը: Կարծում ենք, որ նույնիսկ առանց հավելյալ խոչընդոտների այս բարդ նախաձեռնության հաջող մեկնարկի եւ իրականացման համար, նույնիսկ պետության եւ հասարակության կողմից լիակատար աջակցության պայմաններում, հսկայական ջանքեր կպահանջվեն համոզել ծնողներին, որպեսզի որակյալ կրթություն ստանալու եւ բնակվելու համար իրենց երեխաներին ուղարկեն անծանոթ եւ անսովոր մի երկիր: Ստեղծված իրավիճակում մենք նախագիծը զարգացնելու հնարավորություն չենք տեսնում, քանի որ սկզբունքորեն սխալ է դպրոց ստեղծել մերժող միջավայրում:
Խորապես համոզված ենք, որ XXI-րդ դարում կրթության դերն աճելու է, եւ այսպիսի դպրոցի ստեղծումը մեզ համար մի խնդիր է, որը կարեւոր է կյանքի կոչել: Ճիշտ է, հավանական է, որ հոգաբարձուների խորհրդի կողմից հաստատած հայեցակարգով դպրոց այսօրվա Հայաստանում պետք չէ: Այդ պատճառով հոկտեմբերին կայանալիք նախագծի խորհրդի հաջորդ նիստին մենք պատրաստվում ենք այս նախագիծը ոչ Հայաստանի տարածքում իրագործելու հարցը բարձրացնել: Այսուհանդերձ մենք համոզված ենք, որ Հայաստանը կշարունակի զարգանալ եւ բարգավաճել, եւ անկախ ամեն ինչից, մենք շարունակելու ենք նպաստել այդ գործընթացին եւ մեր հնարավորությունների սահմաններում կփորձենք իրականացնել այն ծրագրերը, որոնք կնպաստեն Հայաստանի առաջընթացին:
Հանրային խորհրդի` որպես ժողովրդի կամքի արտահայտողի, միասնական կարծիքը մեզ թույլ կտա այս նախագծի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ հավասարակշռված որոշում կայացնել:

14.07.2010 | 14:11 Главная страница / Новости / Статьи /
В свете происходящих в обществе дискуссий вокруг внесения изменений в закон «О языке» в частности и образовательной системы в целом к нам – инициаторам проекта Международной школы ДИЛИЖАН, а также к членам Попечительского совета обращаются представители общественности как с поддержкой, так и с осуждением проекта создания Международной школы ДИЛИЖАН. Мы уважаем гражданское общество, его мнение важно для нас, поэтому мы обращаемся к вам – тем, кто призван выражать и защищать мнение общественности.
Предложенные изменения закона «О языке» затрагивают интересы всех граждан республики, однако, на наш взгляд, обсуждение этого закона должно придать импульс более глубокой дискуссии о будущем Армении и армянской нации, о ее месте в мировом пространстве. Армения и армянская нация в целом должны ответить на несколько вопросов, чтобы определить модель своего будущего развития. Хочет ли нация процветать и развиваться или же выживать? Хочет ли Армения активно включаться в мировые процессы или же желает остаться изолированным государством со своими законами и правилами, замкнутым исключительно на себе и не обращающим внимание на то, что происходит за его пределами? Обе модели развития страны имеют право на существование. Однако выбор между этими моделями необходимо делать осознанно. Также необходимо понимать, что сделанный нацией выбор ведет к определенным последствиям, как положительным, так и отрицательным. Анализ этих моделей – предмет для отдельного серьезного разговора.
Понимая важность этой темы, еще в 2000 году группа бизнесменов армянского происхождения, живущих и работающих как в Армении, так и в других странах, инициировала проект «Армения-2020», к реализации которого привлекла консультантов мирового уровня, а также крупнейших независимых экспертов из различных стран. Результатом проделанной работы стала разработка в 2005 году сценариев возможного развития Армении на ближайшие 20 лет, подготовка анализа социально-экономического состояния страны, а также определение наиболее перспективных отраслей ее экономики, нуждающихся в модернизации или создании. Подготовленные материалы были доступны широкой общественности. В 2007 году для осуществления крупномасштабных проектов частно-государственного партнерства Правительством Республики Армения был создан Фонд национальной конкурентоспособности Армении (NCFA), в который входят наряду с членами Правительства РА, бизнесмены из Армении и диаспоры, а также представители международных финансовых институтов. Кроме того, многие участники проекта «Армения-2020» на основе полученных данных начали реализацию частных инициатив как на территории Армении, так и за ее пределами.
Вот лишь некоторые из них:
- Проект восстановления Монастырского комплекса Татев с участием государства, Армянской Апостольской Церкви и частного капитала. Проект включает в себя реставрацию монастыря и восстановление монастырского уклада, возведение гостиничного комплекса для привлечения туристов, а также строительство подвесной канатной дороги. Открытие воздушной трассы состоится в октябре 2010 года. Полностью проект должен быть завершен к 2016 году.
- В 2005 году инициирован проект – журнал «Ереван» на русском и английском языках. В 2011 – 2012 годах планируется издавать журнал также на армянском и французском языках.
- Оказана помощь в создании религиозно-культурно-просветительского армянского центра в Москве. Завершение работ планируется в 2011 году.
- Поддержаны выступления в Армении звезд классической музыки,  организуемых Фестивалем "Перспективы XXI век", в т.ч. Валерия Гергиева, Юрия Башмета, Кшиштофа Пендерецкого и других всемирно известных исполнителей и дирижеров.
- С 2007 года 10 – 12 молодых исполнителей из Армении ежегодно получают стипендию и финансирование зарубежных гастролей в рамках проекта ЕразАрт.
- Инициировано создание Международной школы ДИЛИЖАН.
В связи с тем, что последний проект вызвал наибольшее количество вопросов и комментариев, остановимся на нем подробнее.
Международная школа ДИЛИЖАН – благотворительный частный проект без финансирования со стороны государства. Объем планируемых инвестиций превысит $60 млн, которые не включают средства фонда на поддержку талантливых детей из малообеспеченных семей. Термин «благотворительный» означает, что инвесторы не будут получать прибыли и не рассчитывают вернуть вложенные в проект средства. Нам удалось собрать авторитетный Попечительский совет, состоящий из известных и уважаемых людей, которые готовы помогать осуществлению проекта.
Международная школа ДИЛИЖАН – школа-пансион международного уровня для детей из разных стран. Планируется, что к 2020 году в школе будут учиться порядка 600 детей от 13 до 18 лет, около 200 из которых будут гражданами Армении. Следует отметить, что порядка 80% ребят из Армении будут учиться бесплатно, на стипендии от благотворительных организаций и частных лиц. Если говорить о школе в целом, в первый год ее работы мы предполагаем набрать приблизительно 60% стипендиатов – одаренных детей со всего мира, чьи родители не способны оплачивать их обучение. Наличие стипендий позволит нам принимать талантливых детей вне зависимости от уровня благосостояния их родителей и занимаемого ими положения. Это для нас принципиально важно, так как наша школа не элитарная в привычном понимании этого слова. Элитарность наших студентов обусловлена их интеллектуальными способностями, а не благосостоянием их родителей.
По окончании школы ее ученикам будет выдаваться диплом Международного бакалавриата (МБ). На сегодняшний день это, пожалуй, наиболее методологически проработанная и известная международная программа, признаваемая большинством мировых университетов. Другими словами, диплом МБ открывает двери лучших высших учебных заведений в различных странах. Обучение в школе ДИЛИЖАН будет осуществляться на английском языке, так как это один из трех языков (наравне с испанским и французским), на которых разработана вся учебная литература по системе МБ, а также существует обширная база преподавательского состава, имеющего соответствующую квалификацию и опыт. Планируется, что студенты школы вне зависимости от их гражданства и этнической принадлежности будут изучать несколько иностранных языков, в том числе и армянский. Одной из своих основных задач мы считаем включение армянского языка в список языков МБ, преподаваемых и в качестве родного языка, и в качестве иностранного. Это позволит ввести его преподавание на любом уровне в любой из 3000 школ МБ в мире.
Популяризация преподавания армянского языка как армянам, так и иностранцам – очень серьезная задача, которая требует больших интеллектуальных и финансовых вложений. Среди преподавателей школы мы видим как иностранцев, так и местных учителей, прошедших отбор и специальную программу обучения и стажировки в зарубежных школах.
В летнее время на территории школы планируется организация лагеря для детей, где можно будет изучать армянский язык, заниматься спортом, отдыхать, знакомиться с новыми интересными людьми и погружаться в культуру Армении.
Для большинства потенциальных студентов нашей школы стоит вопрос не потери армянского языка, а его обретения, потому что сегодня эти дети едут учиться в Россию, Англию, Швейцарию и Америку. Мы хотим, чтобы у наших детей, имеющих армянское происхождение, была возможность получить прекрасное образования именно в Армении, чтобы они могли изучать ее культуру и историю, выучить язык своих предков. Студенты школы из РА будут изучать родной язык и родную литературу по программе, утвержденной Министерством образования РА для общеобразовательных школ страны, что позволит им с успехом поступать в университеты Армении. Мы также планируем, что в школе будут учиться дети, не имеющие армянских этнических корней, у которых будет возможность не только получить образование, которое позволит им реализовать себя, но и познакомиться с неизвестной для них древней культурой и языком. Это крайне амбициозная задача, но мы ставим ее перед собой осознанно.
Мы глубоко обеспокоены вопросом о том, кем будут ощущать себя наши дети – подрастающее поколение шестимиллионной армянской диаспоры, которое родилось не в Армении и никогда не жило в стране своих предков. Наши дети ассимилируются, и это не может нас не тревожить. Миссия школы – создание устойчивых и долгосрочных связей на основе принципов межнациональной толерантности с армянским колоритом и получение образования на самом высоком академическом уровне. Нас волнует вопрос о том, как мотивировать наших детей изучать армянский язык, который не является на сегодняшний день для них основным языком общения ни в семье, ни в школе, ни в среде их друзей. Для этого мы инвестируем в программы изучения армянского языка в рамках МБ. Именно с этой целью мы планируем преподавание истории Армении, ее литературы и искусства, а также хотим обучать наших студентов исконно армянским ремеслам. Мы стремимся, чтобы слова «Армения» и «армянин» не только ассоциировались с погибшими во время Геноцида и землетрясения, вызывая жалость и сочувствие, но и вызывали чувство гордости за победы, достижения и успехи наших выпускников в области науки, культуры и искусства. Мы хотим привлечь людей неармянского происхождения, которые свободно могут выбрать любое место на планете, чтобы учиться, жить, работать и растить своих детей. Мы тратим наше время, ресурсы, таланты и средства, чтобы Армения стала привлекательным и комфортным местом для наших детей, местом, куда армяне и неармяне будут приезжать и жить, чувствуя себя как дома в нашей гостеприимной стране. Именно поэтому мы инвестируем в создание инфраструктуры и условий для комфортного проживания преподавателей из разных стран, а также в повышение квалификации преподавателей из Армении.
К сожалению, вынуждены признать, что в результате неблагоприятного стечения обстоятельств в прогрессивной и деятельной части общества Армении сложилось негативное отношение к нашему проекту. Волна возмущения в связи с предложенными Правительством РА изменениями в законе «О языке» всколыхнула неоднозначное отношение к школам с преподаванием на иностранных языках. Постепенно это привело к тому, что проект Международная школа ДИЛИЖАН, получивший множество положительных отзывов после торжественной церемонии посадки символического «дерева знаний» Президентом РА, оказался в тени неблагоприятного общественного мнения. За сравнительно короткий срок, еще не успев начаться и заявить о себе, проект обрел оппозицию. Должны отметить, что изменения в законодательстве, ставшие причиной негативного фона вокруг проекта ДИЛИЖАН, не являлись необходимыми для его успешного осуществления, однако в существующем чтении закон усложнит детям – гражданам Армении – получение законченного среднего образования в нашей школе с целью дальнейшего поступления в ВУЗ Республики Армения.
В настоящий момент мы с сожалением, но всерьез рассматриваем возможность приостановки работы над проектом, так как считаем, что для успешной реализации такого сложного начинания даже при условии полной поддержки со стороны государства и общества и без дополнительных препятствий потребуются гигантские усилия, чтобы убедить родителей отправить своих детей в страну, плохо им знакомую и непривычную как место получения образования и проживания. В сложившейся обстановке мы не видим возможности развивать проект, поскольку принципиально неправильно создавать школу в среде, которая ее отторгает.
Мы глубоко убеждены в том, что роль образования в XXI веке будет возрастать, поэтому для нас создание подобной школы является задачей, которую важно воплотить в жизнь. Правда, возможно, что сегодняшней Армении школа в утвержденной Попечительским советом концепции не нужна. По этой причине мы будем выносить в октябре на следующем заседании Совета вопрос о возможности реализации этого проекта не на территории Армении. Однако мы верим в то, что Армения будет развиваться и процветать, и, несмотря ни на что, намерены продолжать содействовать этому процессу и по мере возможностей реализовывать проекты, способствующие развитию Армении.
Консолидированное мнение Общественного совета как органа волеизъявления народа поможет нам принять взвешенное решение о дальнейшей судьбе проекта.