McKinsey․ Արհեստական բանականության առավելությունները բանկերի համար
McKinsey խորհրդատվական ընկերությունը զեկույց է հրապարակել բանկերում արհեստական բանականության (ԱԲ) օգտագործման վերաբերյալ, հաղորդում է Frank Media-ն:
Զեկույցում նշվում է, որ ԱԲ օգտագործումը բանկերին հնարավորություն է տալիս ավելի շատ հաճախորդներ սպասարկել, մեծացնել շուկայի մասնաբաժինը եւ բարձրացնել բիզնեսի եկամտաբերությունն ավելի քիչ ծախսերի դիմաց: Այս տեխնոլոգիայի լայնամասշտաբ օգտագործման դեպքում բանկերը կարող են վճռական մրցակցային առավելություն ստանալ, այդ թվում` գլոբալ շուկաներում:
ԱԲ օգտագործող բանկերը կարող են բարելավել իրենց աշխատանքի 4 ոլորտները` ավելի որակյալ ներգրավել նոր հաճախորդների, բարձրացնել հաճախորդի «հավերժ» արժեքը (life-time value), նվազեցնել ծախսերն ու վարկային ռիսկը:
Դա հատկապես կարեւոր է հաճախորդների համար մրցակցության պայմաններում, ինչպես նաեւ խոշոր շուկաներ մուտք գործելիս, որտեղ բանկերը ստիպված են մրցակցել տեխնոլոգիական ընկերությունների եւ էկոհամակարգերի հետ:
Հաճախորդների ներգրավում
Ընդլայնված վերլուծության օգտագործումը որոշիչ նշանակություն ունի նոր հաճախորդների ներգրավման հարցում։ Նրանք կարող են օգտագործել տարբեր ուղիներ. ոմանք գալիս են անմիջապես բանկի կայք կամ բջջային հավելված, մյուսները՝ մասնաճյուղեր, մի մասն էլ դառնում է բանկի հաճախորդ՝ օգտագործելով գործընկերների կայքերը կամ գովազդային հայտարարությունների միջոցով: Շատ բանկեր արդեն այսօր օգտագործում են վերլուծությունը՝ յուրաքանչյուր նոր հաճախորդի բանկ գալու ուղին հասկանալու համար, հետեւաբար կարող են ներկայացնել անհատականացված առաջարկներ անմիջապես թիրախային կայքէջում:
ԱԲ տեխնոլոգիայի օգտագործումը թույլ է տալիս հրաժարվել էլեկտրոնային նամակների զանգվածային ուղարկումից: Հասկանալով տարբեր հատվածներից հաճախորդների կարիքները, վերլուծելով նախորդ հաղորդագրությունների վրա արձագանքը (եւ գնումներ կատարելու պատրաստակամությունը)`բանկը կարող է որոշել օպտիմալ կապուղին՝ օգտատերերի համար առավել հարմար ժամանակ հաղորդագրություններ ուղարկելու համար։ Սպասարկման որակի բարելավումը անդրադառնում է կոնվերսիայի վրա:
Վարկավորում
Ավանդական բանկերի հաճախորդները կարող են սպասել վարկի դիմումի հաստատմանը մեկ օրից մինչեւ մեկ շաբաթ, գրում են McKinsey-ի վերլուծաբանները: ԱԲ ակտիվ օգտագործող բանկերը մշակել են վարկերի տրամադրման սխեմաներ, որոնք հիմնված են իրական ժամանակում հաճախորդի տվյալների վերլուծության վրա, ինչը թույլ է տալիս շատ ավելի արագ որոշումներ կայացնել վարկերի վերաբերյալ:
Վարկեր տրամադրելիս ԱԲ օգտագործումը տալիս է եւս մի քանի առավելություն.
- Վարկային սահմանաչափը հստակ որոշելու հնարավորություն: Առաջատար բանկերն օգտագործում են ընդլայնված վերլուծություն եւ մեքենայական ուսուցում` ավտոմատացնելու համար վարկառուի առավելագույն գումարը որոշելու գործընթացը: Այս բանկերը օգտագործում են OCR (սիմվոլների օպտիկական ճանաչում) տեխնոլոգիան՝ սովորական աղբյուրներից տվյալների հավաքագրման համար, ինչպիսիք են հաշիվների քաղվածքները, հարկային հայտարարագրերը եւ կոմունալ վճարումների հաշիվները: Այդ պատճառով բանկերը կարող են արագ գնահատել հաճախորդի եկամուտը եւ վարկի մասով պարբերական վճարումներ կատարելու նրա կարողությունը:
- Արդար գնագոյացում: Որպես կանոն, բանկերն առաջարկում են վարկերի ստանդարտացված տոկոսադրույքներ, միաժամանակ, բանկի աշխատակիցներն ունեն որոշակի ազատություն՝ թույլատրված սահմաններում տոկոսադրույքները ճշգրտելու համար: Սակայն որակյալ վարկառուների համար կոշտ մրցակցությունն ավանդական մոտեցումներ օգտագործող բանկերին դնում է ոչ շահավետ վիճակի մեջ՝ ի համեմատ ԱԲ եւ վերլուծության ոլորտում առաջատարների: Ռիսկի գնահատման եւ վարկի գնագոյացման համար հիմնվելով մեքենայական ուսուցման ճշգրիտ մոդելների վրա՝ ԱԲ կիրառող բանկերը կարողացան առաջարկել մրցունակ տոկոսադրույքներ՝ միաժամանակ պահպանելով ցածր ծախսերը ռիսկի վրա:
- Հակազդում խարդախությանը: Թվային կապուղիներում հաճախորդների սպասարկումը նոր հնարավորություններ է ընձեռում, այդ թվում՝ խարդախների համար: Ամենատարածված դեպքերը՝ անձնական տվյալների գողությունն է, աշխատակիցների, գործընկերների, հաճախորդների կողմից խարդախությունը, ինչպես նաեւ փողերի լվացումն ու պատժամիջոցների խախտումը: Բանկերը պետք է շարունակաբար արդիականացնեն խարդախությունների հայտնաբերման եւ կանխարգելման իրենց մոդելները: Այսպես՝ չինական Ping An ֆինանսական հոլդինգն օգտագործում է պատկերների վերլուծության մոդել՝ հաճախորդների՝ իրենց կամքից անկախ դեմքի 54 արտահայտությունները ճանաչելու համար: Ընդհանուր առմամբ, կասկածելի հաճախորդների ավելի հստակ նույնականացումը թույլ կտա բանկերին բարձրացնել վարկերի հաստատման տոկոսն՝ առանց վարկային ռիսկի ավելացման:
Հաճախորդների ներգրավվածության բարձրացում
Առաջատար բանկերն օգտագործում են ընդլայնված վերլուծություն՝ բացահայտելու համար ամենաքիչ ներգրավված հաճախորդներին, ովքեր կարող են լքել բանկը, եւ այս պարագայում գտնել նրանց պահելու միջոց: Յուրաքանչյուր անհատականացված առաջարկ պետք է առաքվի ճիշտ կապուղու միջոցով՝ ճիշտ ժամանակին:
Օրինակ, վերլուծելով հաճախորդի ծախսերի կառուցվածքը եւ որոնման հարցումները, բանկը կարող է իմանալ կենցաղային տեխնիկա գնելու համար վարկի ծագած անհրաժեշտությունը: Բանկերի պրոդուկտների օգտագործման վերաբերյալ տվյալների վերլուծությունը եւս կարող է բացահայտել այն ոլորտները, որոնցում կարելի է ավելի լավ առաջարկ անել հաճախորդին՝ իր ընթացիկ կարիքներին համապատասխան։
Կոնտեքստ
ԱԲ տեխնոլոգիաները պահանջված են նաեւ ռուսաստանյան բանկերում: 2021 թվականին այս տեխնոլոգիան կարող է լինել այն հիմնական ուղղություններից մեկը, որում բանկերն ակտիվորեն ներդրումներ կկատարեն: «Բանկերը դառնում են հսկայական տեղեկատվության կոնգլոմերատներ, եւ այժմ մենք տեսնում ենք բավականին սուր մրցակցություն բանկային հատվածում: Բանկերին անհրաժեշտ է արդյունավետ պրոդուկտ, որը թույլ կտա ապագայում նվազեցնել ծախսերը եւ ավելացնել շահույթը»,- ավելի վաղ նշել էր S&P-ի «Ֆինանսական ինստիտուտներ» գծով տնօրեն Սերգեյ Վորոնենկոն:
Ռուսաստանյան խոշոր բանկերն արդեն երկար ժամանակ օգտագործում են ԱԲ: Դեռ 2019-ին Սբերբանկի վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Վեդյախինը նշել էր, որ բանկում չի մնացել մեկ ստորաբաժանում, որտեղ ներդրված չլինեն ԱԲ տեխնոլոգիաները: Այդ ժամանակ բանկն ակտիվորեն օգտագործում էր ԱԲ` վարկերի տրամադրման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու համար: «Հիմա ԱԲ կողմից կայացրած որոշումների հիման վրա տրամադրվում են վարկային քարտերի 100%-ը, սպառողական վարկերի ավելի քան 90%-ը եւ հիփոթեքային վարկերի մոտ 50%-ը, քանի որ սա ավելի բարդ պրոդուկտ է»,- նշում էր նա:

McKinsey։ Преимущества искусственного интеллекта для банков
Консалтинговая компания McKinsey выпустила отчет об использовании искусственного интеллекта в банках, cообщает Frank Media
В отчете указывается, что применение ИИ дает им возможность обслуживать больше клиентов, увеличивать долю рынка и повышать доходность бизнеса при меньших затратах. При масштабном использовании этой технологии банки могут получить решающее конкурентное преимущество, в том числе на глобальных рынках.
Банки, использующие ИИ, могут улучшить 4 направления своей работы: более качественно привлекать новых клиентов, повысить «пожизненную» ценность клиента (life-time value), снизить расходы и кредитный риск.
Это особенно важно в условиях конкуренции за клиентов, а также при выходе на крупные рынки, где банки вынуждены конкурировать с технологическими компаниями и экосистемами.
Привлечение клиентов
Использование расширенной аналитики имеет решающее значение для привлечения новых клиентов. Они могут использовать разные пути: некоторые приходят непосредственно на сайт банка или в мобильное приложение, другие - в отделения, часть становятся клиентами банка, используя сайты партнеров или по рекламным объявлениям.
Многие банки уже сейчас используют аналитику для понимания пути каждого нового клиента к банку, поэтому могут выдавать персонализированные предложения прямо на целевой странице.
Применение технологии ИИ позволяет отказаться от массовых рассылок. Понимая потребности клиентов из различных сегментов, анализируя реакцию на предыдущие сообщения (и готовность совершить покупку), банк может определить оптимальный канал для отправки сообщений в наиболее удачное для пользователя время. Повышение качества обслуживания отражается на конверсии.
Кредитование
Клиенты традиционных банков могут ждать одобрения заявки на кредит от одного дня до недели, пишут аналитики McKinsey. Банки, активно использующие технологию ИИ, разработали схемы кредитования на основе анализа данных клиентов в режиме реального времени - это позволяет принимать решения по кредитам гораздо быстрее.
Использование искусственного интеллекта дает еще несколько преимуществ при выдаче кредитов:
- Возможность точно определить кредитный лимит. Ведущие банки используют расширенную аналитику и машинное обучение для автоматизации процесса определения максимальной суммы, которую может получить заемщик. Технология OCR (оптического распознавание символов) в таких банках используется для извлечения данных из обычных источников - таких как выписки по счетам, налоговые декларации и счета за коммунальные услуги. Поэтому банки могут быстро оценить доход клиента и его способность совершать регулярные платежи по кредиту.
- Справедливое ценообразование. Как правило, банки предлагают стандартизированные ставки по кредитам, при этом сотрудники банка имеют определенную свободу действий по корректировке ставок в пределах обозначенного диапазона. Однако жесткая конкуренция за качественных заемщиков ставит банки, использующие традиционные подходы, в невыгодное положение по сравнению с лидерами в области искусственного интеллекта и аналитики. Опираясь на высокоточные модели машинного обучения для оценки рисков и ценообразования по кредитам, банки, ориентированные на ИИ, смогли предложить конкурентоспособные ставки, сохраняя при этом низкие затраты на риски.
- Противодействие мошенничеству. Обслуживание клиентов в цифровых каналах открывает новые возможности, в том числе для мошенников. Наиболее распространенные случаи - это кража личных данных, мошенничество со стороны сотрудников, партнеров, клиентов, а также отмывание средств и нарушение санкций. Банкам следует постоянно модернизировать свои модели обнаружения и предотвращения мошенничества. Так, китайский финансовый холдинг Ping An использует модель анализа изображений для распознавания 54 непроизвольных выражений лица клиентов. В целом более точная идентификация подозрительных клиентов позволит банкам повысить процент одобрения по кредитам без увеличения кредитного риска.
Повышение вовлеченности клиентов
Ведущие банки используют расширенную аналитику для выявления наименее вовлеченных клиентов, которые могут покинуть банк, а также для того, чтобы найти способ удержать их. Каждое персонализированное предложение должно доставляться по правильному каналу и в нужное время.
Например, анализируя структуру расходов и поисковые запросы клиента, банк может распознать возникшую потребность в кредите на покупку бытовой техники. Анализ данных об использовании продуктов банка также может выявить сферы, в которых можно сделать клиенту более выгодное предложение, соответствующее его текущим потребностям.
Контекст
Технологии искусственного интеллекта востребованы и в российских банках. В 2021 году эта технология может быть одним из основных направлений, в которое банки будут активно инвестировать. «Банки становятся конгломератами огромных массивов информации и сейчас мы видим проявление достаточно острой конкурентной борьбы в банковском сегменте. Банкам нужен эффективный продукт, который позволит им в дальнейшем сокращать расходы и увеличивать прибыль», — говорил ранее директор направления «Финансовые институты» S&P Сергей Вороненко.
Крупные российские банки уже давно применяют ИИ. Еще в 2019 году первый зампред правления Сбербанка Александр Ведяхин говорил, что в банке не осталось ни одного подразделения, в котором бы не внедрялись технологии искусственного интеллекта. Тогда банк активно использовал ИИ для решений о выдаче кредитов. «Сейчас у нас уже выдается на основании решений, принимаемых искусственным интеллектом, 100% кредитных карт, более 90% потребкредитов и свыше 50% ипотечных кредитов, поскольку это более сложный продукт»,- отмечал он.