Ռուսական արմատներով ANNA ֆինտեխ ստարտափը £17,5 մլն է ներգրավել
«Ալֆա-Բանկ»-ի ABH Holdings S.A գլխամասային ընկերությունը (գրասենյակը՝ Լյուքսեմբուրգում) £17,5 մլն է (մոտ $21 մլն ) ներդրել ռուսական արմատներով ANNA բրիտանական ֆինտեխ ստարտափում, ինչի դիմաց կստանա ընկերության հսկիչ փաթեթը։
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, ANNA ստարտափը գործարկվել է 2017թ․։ ANNA-ն հապավում է Absolutely No Nonsense Admin բառերից, ինչը թարգմանաբար նշանակում է «Անօգուտ ադմինիստրատորի բացարձակ մերժում»։
Ստարտափը հիմնադրվել է Tochka թվային բանկի եւ Knopka հաշվապահական ծառայության համահիմնադիրներ Բորիս Դյակոնովի եւ Էդուարդ Պանտելեեւի, «Ալֆա-Բանկ»-ի նախկին մենեջեր Վյաչեսլավ Ակուլովի, ինչպես նաեւ գործարարներ Նիկիտա Ֆիլիպովի եւ Անդրեյ Պաչայի կողմից։
ANNA-ի գործունեությունն ուղղված է Մեծ Բրիտանիային փոքր եւ միջին բիզնեսին։ Ֆինտեխ ընկերությունն իրենից ներկայացնում է փոքր ընկերությունների եւ ինքնազբաղվածների համար ֆինանսների կառավարման ծառայություն։
ANNA-ի հաճախորդները կարող են ստանալ եւ ուղարկել վճարումներ, ներկայացնել հաշիվներ, վարել հարկերի հաշվառում եւ մոբայլ հավելվածի միջոցով իրականացնել այլ գործարքներ։ Մոբայլ հավելվածում ներդրված է չատ բոթ, որը կարողանում է ճանաչել փաստաթղթերն ու ռեկվիզիտները, ինչպես նաեւ կատարել օգտատերերի տարբեր հրամաններ։ Օրինակ, հաճախորդի խնդրանքով բոթը կարող է հաշվել հարկերը եւ վճարել հաշիվը։
Հիմնադրման օրվանից ստարտափը ներդրողներից £36,5 մլն է (մոտ $44,5 մլն) ներգրավել։ Այսօր ANNA-ն գնահատվում է $110 մլն։
ABH Holdings S.A.-ն գումար է ներդրել ստարտափում, որպեսզի օգնի վերջինիս դուրս գալ շուկայի նոր հատվածներ։ Գործարքի ավարտից հետո ANNA-ն կշարունակի աշխատել որպես անկախ բրենդ, իսկ ֆինանսավորումը կօգտագործվի Մեծ Բրիտանիայի սահմաններից դուրս գործունեություն ծավալելու համար։ Մասնավորապես, ABH Holdings S.A.-ին պատկանող Ամստերդամի առեւտրայի բանկի օգնությամբ ստարտափը նախատեսում է դուրս գալ Եվրոպա։

Финтех-стартап с роccийскими корнями ANNA привлек £17,5 млн
Материнская компания российского «Альфа-Банка» - ABH Holdings S.A. (головной офис - в Люксембурге) инвестировала в британский финтех-стартап с российскими корнями ANNA £17,5 млн (около $21 млн), взамен чего получит мажоритарную долю в компании.
Как сообщает Bloomchain.ru, стартап ANNA был запущен в 2017 году. ANNA - это аббревиатура от Absolutely No Nonsense Admin, что можно перевести как «Абсолютный отказ от бесполезного администратора».
Стартап был основан соучредителями цифрового банка «Точка» и бухгалтерского сервиса «Кнопка» Борисом Дьяконовым и Эдуардом Пантелеевым, бывшим менеджером«Альфа-банка» Вячеславом Акуловым, а также бизнесменами Никитой Филипповым и Андреем Пачаем.
Деятельность ANNA ориентирована на малый и средний бизнес Великобритании. Финтех-компания представляет собой сервис по управлению финансами для небольших компаний и фрилансеров.
Клиенты ANNA могут получать или отправлять платежи, выставлять счета, вести учет налогов и проводить другие операции через мобильное приложение. В последнее встроен чат-бот, который умеет распознавать документы и реквизиты, а также выполнять различные команды пользователей. Например, по просьбе клиента бот может подсчитать налоги или оплатить счет.
С момента своего основания стартап привлек от инвесторов £36,5 млн (около $44,5 млн). Cегодня ANNA оценивается в $110 млн.
ABH Holdings S.A. инвестировала деньги в стартап, чтобы помочь ему выйти на новые секторы рынка. После закрытия сделки ANNA продолжит работать как независимый бренд, а новое финансирование будет использовано  для экспансии за пределы Великобритании. В частности, с помощью принадлежащего ABH Holdings S.A. Амстердамского торгового банка стартап рассчитывает выйти в Европу.