Visa-ն քննարկում է ՌԴ-ից դեպի արտերկիր հեռախոսահամարով փոխանցումները
Visa միջազգային վճարային համակարգը ռուսաստանյան բանկերի հետ քննարկում է հեռախոսահամարով քարտից քարտ փոխանցումների ծառայությունը դեպի արտասահման, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները:
Նմանատիպ ծառայություն Ռուսաստանի ներսում վճարային համակարգը գործարկել էր 2018-ի վերջին, որին մասնակցել էր ռուսաստանյան չորս բանկ: Սակայն երկրի ներսում ծառայությունը չկարողացավ մրցակցել 2019-ի սկզբում գործարկված Արագ փոխանցումների համակարգի հետ, որն աշխատում է նման տեխնոլոգիայով, սակայն ավելի մեծ թվով բանկերի հետ: Այդ իսկ պատճառով Visa-ն մտադիր է իր ծառայությունը զարգացնել միջազգային շուկայում:
Վճարային համակարգը կառաջարկի միջազգային c2c փոխանցումներ, որոնք կաշխատեն ռուսաստանյան օրինակի պես: Գումարը հնարավոր կլինի փոխանցել միայն Visa քարտերի միջեւ, որոնք թողարկված կլինեն ծառայության մասնակից բանկերի կողմից:
Փոխանցումներ հնարավոր կլինի իրականացնել դեպի 17 երկիր, ավելի ուշ այդ ցանկը նախատեսվում է հասցնել 50-ի:
Փորձագետների կարծիքով՝ այս ծառայությունը կարող է պահանջված լինել, քանի որ Ռուսաստանում նկատվում է միջսահմանային փոխանցումների մեծ ծավալ: Դրանից կարող են օգտվել աշխատանքային միգրանտները, արտասահմանցի ուսանողները, ինչպես նաեւ պարզապես Visa-ի քարտապանները, օրինակ, ծննդյան կապակցությամբ գումարային նվեր մատուցելու համար եւ այլն:
Ծառայությունը հարմար կլինի ֆիզիկական անձանց համար, սակայն վերջինիս շահավետությունը կախված կլինի փոխանցումների դիմաց գանձվող միջնորդավճարներից, կարծում են փորձագետները:
«Մենք աշխատում ենք փոխանցումների տարբեր ծառայությունների ուղղությամբ եւ կկիսվենք տեղեկատվությամբ, երբ ժամանակը գա»,- նշել են Visa-ի մամուլի ծառայությունում:

Международная платежная система Visa обсуждает с российскими банками сервис денежных переводов за границу, которые будут осуществляться с карты на карту по номеру телефона, сообщет RBC, ccылаясь на собственные источники.Аналогичный сервис внутри России платежная система запустила в конце 2018 года, его участниками стали четыре российских банка. Однако внутри страны этот сервис не смог конкурировать с запущенной в начале 2019 года Системой быстрых платежей, которая работает по похожей технологии, но с большим числом банков. Поэтому Visa задумалась над развитием своего сервиса на международном рынке. 08.01.2019 | 11:12 В России запускаются денежные переводы по номеру мобильного телефона Платежная система предложит международные с2с-переводы, которые будут работать так же, как и российский аналог. Деньги можно будет переводить только между картами Visa, выпущенными банками - участниками сервиса. Переводы можно будет делать в 17 стран, позже этот список планируется довести до 50-и. По мнению экспертов, сервис может быть востребован, так как в России наблюдается большой объем трансграничных переводов. Им смогут пользоваться трудовые мигранты, иностранные студенты, а также просто держатели карт Visa для ситуационных переводов, например, для отправки денежного подарка на день рождения и т.д.Подобный сервис будет очень удобен физическим лицам, но его выгодность будет зависеть от комиссий, которые будут взиматься с клиентов за переводы, считают эксперты.«Мы работаем над различными направлениями сервиса переводов и поделимся информацией, когда время придет»,- отметили в пресс-службе Visa.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 21416