Ռոբոտ Սոֆյան Երեւանում բիզնես ֆորումի կմասնակցի
Արհեստական բանականությամբ օժտված ռոբոտ Սոֆյան այս ամիս կժամանի Հայաստան, այսօր հայտարարել է ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը:
Սոֆյան որպես խոսնակ կմասնակցի Երեւանում՝ Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում, հոկտեմբերի 9-10-ը կազմակերպվելիք բիզնես ֆորումին:
Նա առաջին ռոբոտն է, որ ստացել է քաղաքացիություն. 2017թ. հոկտեմբերին Սոֆյային շնորհվել է Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիություն:
Երեւանյան բիզնես ֆորումի շրջանակում նախատեսվում է հիմնել Ֆրանկոֆոնիայի անդամ պետությունների ՏՏ նախարարների ցանց:
Երեւան կժամանեն մի շարք խոշոր գործարարներ, ինչպես նաեւ ինտերնետի հիմնադիրներից Open-Root կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզանը, որը 2016թ. արժանացել էր ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի մրցանակին:

Робот София, наделенная искусственным интеллектом, в этом месяце прибудет в Армению, сообщила сегодня заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Мане Адамян. София в качестве спикера примет участие в бизнес-форуме, который состоится в Ереване 9-10 октября в рамках 17-го саммита Франкофонии. 25.01.2018 | 11:56 Греф и робот София пообщались на завтраке в Давосе София - первый робот, получивший гражданство: в октябре 2017 года Софии было предоставлено гражданство Саудовской Аравии. В рамках ереванского бизнес-форума планируется основать в Армении сеть IT-министров стран-участниц Франкофонии.Ереван посетят ряд крупных бизнесменов, в их числе - генеральный директор Open-Root Луи Пузан, являющийся одним из основателей интернета. В 2016 году он был удостоен награды президента Армении в области информационных технологий. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 30330