Ռուսաստանում ICO-ի (Initial Coin Offering, տոկենների առաջնային տեղաբաշխում) շուկայի ծավալը 2017թ. տարեսկզբից ի վեր կազմել է մոտ $293 մլն՝ ավելի քան երկու անգամ գերազանցելով ամբողջ 2016թ. ընթացքում կատարված դասական վենչուրային ներդրումների ծավալը:Ինչպես հաղորդում է RBC.ru-ն, այս մասին հայտնել է «Սկոլկովո-վենչուրային ներդրումներ» ընկերության տնօրեն Վասիլի Բելովը «Բաց նորարարություններ» համաժողովի շրջանակում՝ հավելելով, որ վենչուրային շուկայի ծավալը նախորդ տարվա ընթացքում կազմել է $128 մլն: 06.10.2017 | 12:39 Բացելով փակագծերը. ICO «Այսպիսով, ոչ լիարժեք տարվա ընթացքում ICO-ի ներգրավված ներդրումների ծավալը գերազանցել է դասական վենչուրային շուկայի ծավալները»,- նշել է նա:Ընդհանուր առմամբ, վերլուծության են ենթարկվել ICO իրականացրած 25 ռուսական նախագծերի բաց տվյալներ: Նրանցից ամենախոշոր հինգի ներգրավված գումարը կազմել է $190 մլն:Da Vinci Capital-ի կառավարող գործընկեր Օլեգ Ժելեզկոն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ ICO-ն դեռեւս մնում է քրաուդֆանդինգային հարթակ մասնավոր ներդրողների, եւ ոչ թե վենչուրային հիմնադրամների համար: Ըստ նրա՝ վենչուրային հիմնադրամներն ակտիվորեն դիտարկում են ICO-ն որպես փողերի լրացուցիչ բարձրացման հնարավորություն, բայց ոչ որպես ներդրում: «Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 34770

Рынок ICO в России превысил объемы венчурных инвестиций
Объем рынка ICO (Initial Coin Offering, первичное размещение токенов) в России с начала 2017 года составил около $293 млн, более чем вдвое превысив объем классических венчурных инвестиций за весь 2016 год.
Как передает RBC.ru, об этом сообщил генеральный директор «Сколково-Венчурные инвестиции» Василий Белов на форуме «Открытые инновации», добавив, что объем венчурного рынка в стране за прошлый год составил $128 млн.
«Таким образом, за неполный год объем привлеченных в ICO инвестиций превысил объемы классического венчурного рынка»,- отметил он.
Всего были проанализированы открытые данные о 25-и российских проектах, вышедших на ICO. Из них пять самых крупных в общей сумме привлекли около $190 млн.
В свою очередь, управляющий партнер Da Vinci Capital Олег Железко высказал мнение, что ICO пока остается краудфандинговой площадкой для частных инвесторов, а не для венчурных фондов. По его словам, венчурные фонды активно рассматривают ICO как возможность дополнительного поднятия денег, но не как инвестиции.