ՀՀ եվրապարտատոմսերի 42 %-ը գնել են ամերիկացի ներդրողներ
Հայաստանի արտարժութային պետական պարտատոմսերի (եվրապարտատոմսերի) թողարկման ամբողջ գումարը ($700 մլն) սեպտեմբերի 30-ին փոխանցվել է ՀՀ կառավարության հաշիվներին:
Այսօր այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, պարտատոմսերը ձեռք են բերել 152 ներդրողներ: Նրանց 42%-ը ԱՄՆ-ից են, 23%-ը՝ Մեծ Բրիտանիայից, 17%-ը՝ մայրցամաքային Եվրոպայից, մնացածը՝ Ռուսաստանից եւ ասիական շուկաներից:
«Ունենք ներդրողների բավականին մեծ եւ դիվերսիֆիկացված կազմ», - ասել է նախարարը:
Դավիթ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ եվրապարտատոմսերի թողարկումից ստացած գումարով Հայաստանը վաղաժամկետ կմարի Ռուսաստանից 2009 թվականին ստացած է $500 մլն վարկի մնացորդը: Այս տարի Հայաստանն արդեն մարել էր այդ վարկի $43,5 մլն-ը:
Եվրապարտատոմսերի թողարկումից ստացված մնացած գումարից շուրջ 60 մլրդ դրամ    կհատկացվի գերմանա-հայկական հիմնադրամի միջոցով ՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի խողովակներով, շուրջ 3,9 մլրդ դրամ կհատկացվի ՓՄՁ պետական վարկային կազմակերպությանը եւ 1,9 մլրդ դրամ` արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական կառույցին:

Американские инвесторы приобрели 42% еврооблигаций Армении
Вся сумма ($700 млн) эмиссии армянских государственных облигаций в иностранной валюте (еврооблигации) 30 сентября была перечислена на счета правительства Армении.
Об этом заявил сегодня министр финансов Армении Давид Саргсян.
По его словам, облигации приобрели 152 инвестора: 42% - из США, 23% - из Великобритании, 17% - из континентальной Европы, остальные - из России и азиатских рынков.
«У нас довольна большой и диверсифицированный состав инвесторов», - сказал министр.
Давид Саргсян сообщил, что за счет суммы от эмиссии еврооблигаций Армения досрочно погасит остаток кредита в $500 млн, полученного в 2009 году от России. В этом году Армения уже погасила $43,5 млн данного кредита.
Около 60 млрд драмов из средств, полученных от эмиссии еврооблигаций, будут направлены на финансирование МСБ посредством немецко-армянского фонда по каналам Центрального банка Армении, около 3,9 млрд драмов будет выделено Государственной кредитной организации МСБ и 1,9 млрд драмов - страховой структуре по финансированию экспорта.